Dlaczego warto zainwestować w system rekuperacji? 7 zalet wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Energooszczędność to słowo klucz, jeśli chodzi o budownictwo. Współczesne domy są ekonomiczne, tanie w utrzymaniu oraz warunkują komfort. Pojawia się w nich jednak problem z wymianą świeżego powietrza. W tych szczelnych obiektach wentylacja grawitacyjna i związany z nią proces infiltracji nie zdaje egzaminu. Wręcz przeciwnie; obniża jakość życia, a częste wietrzenie i stosowanie nawiewników ma więcej wad niż zalet.

nowoczesny dom, wentylacja w nowoczesnym domu, dom z tarasem

Idealnym rozwiązaniem jest rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jej sercem jest rekuperator, którego rola polega na wymianie powietrza; świeże zasysane jest przez czerpnię, oczyszczane przez filtry i rozprowadzane przez system dystrybucji powietrza po całym budynku, z kolei zużyte wywiewane jest na zewnątrz. W Polsce system ten staje się standardem i stopniowo wypiera grawitacyjne alternatywy. Dlaczego? Razem z marką HEATPEX przedstawimy 7 zalet rekuperacji.

1. Czyste i świeże powietrze w każdym pomieszczeniu

Powietrze w domu to mieszanka różnych składników. Nie wszystkie wywierają korzystny wpływ na zdrowie i samopoczucie domowników. Pełno jest w nim toksycznych substancji, dwutlenku węgla, kurzu oraz alergenów. Dzięki rekuperacji ta kompozycja szkodliwych elementów jest na bieżąco usuwana i zastępowana dawką świeżego powietrza. Wszystko dlatego, że rekuperator wyposażony jest w innowacyjne filtry oczyszczające, które eliminują zdecydowaną większość zanieczyszczeń. To gwarancja prawidłowego obiegu powietrza przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, niezależnie od pory roku czy pogody za oknem.

salon w stylu skandynawskim, salon z jadalnią, salon z narożnikiem

2. Dom bez wilgoci, grzybów, pleśni i wirusów

Współczesne domy budowane są z materiałów o podwyższonych parametrach termicznych, czego efektem jest redukcja zjawiska utraty ciepła. Mimo że przekłada się to na efektywne ogrzewanie, to przy okazji ogranicza wymianę powietrza z otoczeniem, co prowadzi do zawilgocenia pomieszczeń i pojawiania się groźnych grzybów, pleśni oraz wirusów. W budynkach, gdzie zastosowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, te problemy nie występują. Podobnie jak nie występują kłopoty z zaparowanymi lustrami w łazience czy skraplaniem się pary wodnej na krawędziach okien o poranku.

Zredukowanie ilości bakterii i wirusów wiąże się też z czystością samej instalacji i brakiem obecności mikroorganizmów w rurach doprowadzających i odprowadzających powietrze. By osiągnąć pełną higieniczność, w HEATPEX stworzono antybakteryjny system rekuperacji, w którym zastosowano powłokę antybakteryjną, której skuteczność przekraczającą 99% potwierdzają testy laboratoryjne. Gładka powierzchnia rur eliminuje rozwój szkodliwych pleśni oraz grzybów, co minimalizuje możliwość infekcji dróg oddechowych.

nowoczesny dom, dom w stylu nowoczesnym

3. Wyższy poziom komfortu życia

W budynkach z rekuperacją nieodczuwalne są wilgoć czy zaduch. To skuteczny sposób na eliminację alergenów unoszących się w powietrzu, które są dotkliwe dla alergików czy osób borykających się z chorobami dróg oddechowych. Ten wyższy komfort życia związany jest również z możliwością sterowania intensywnością wentylacji HEATPEX ARIA i dostosowaniem pracy w zależności od potrzeb. Jeśli w domu przebywa więcej osób czy odbywa się huczna impreza, wystarczy zwiększyć wydatek centrali, by system pracował wydajniej. Z kolei nocą albo podczas urlopu parametry te można zmniejszyć.

4. Sposób na oszczędności

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem zmniejsza wydatki eksploatacyjne – nie tylko zimą, lecz także podczas gorących wakacyjnych miesięcy. System rekuperacji HEATPEX ARIA jest połączony z rekuperatorem wyposażonym w wymiennik ciepła, który ogrzewa zimne powietrze dostające się z zewnątrz i w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej odzyskuje ciepło strumienia usuwanego z budynku, co generuje oszczędności na poziomie 50%. Gdy temperatury za oknem są wyższe niż te w domu, proces jest odwrotny.

Efektywność rekuperacji HEATPEX ARIA uwarunkowana jest również tym, że wyróżnia ją najwyższa klasa szczelności ATC1, określana normą PN-EN 17192. Wpływa to na niższe koszty użytkowania wentylacji, a także mniejszy pobór energii przy zwiększonej wydajności rozwiązania. Z kolei redukcja samych wydatków inwestycyjnych związana jest z tym, że producent HEATPEX wykonuje darmowy projekt instalacji.

Poznaj system dystrybucji powietrza HEATPEX ARIA >>

5. Przyjemne ochłodzenie latem i grzanie zimą

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to także sposób na ochłodzenie latem czy dogrzanie zimą. W systemach HEATPEX użytkownicy mogą korzystać z funkcji tzw. freeheatingu lub freecoolingu, gdzie rekuperator wraz z dobrze wykonanym bypassem oraz automatyką odpowiada za regulację warunków termicznych w mieszkaniu. Gdy latem nocą temperatury spadają, rozwiązanie ochłodzi pomieszczenia, a zimą – w czasie słonecznych dni – wspomoże działanie centralnego ogrzewania.

dom nowoczesny, dom z ogrodem, dom z poddaszem
nowoczesny dom, dom z tarasem

6. Ochrona przed hałasem

Rekuperator to też komfort związany z neutralizacją odgłosów. Brak konieczności wietrzenia pomieszczeń minimalizuje ilość dźwięków z zewnątrz, a przy tym blokuje napływ nieproszonych gości, czyli owadów. System HEATPEX ARIA jako jedyny na rynku posiada też przepustnice o płynnej regulacji, których dodatkową zaletą jest tłumienie hałasów. Umożliwiają one dwupoziomową regulację systemu – z poziomu przepustnic przez instalatora i na anemostatach przez użytkownika. Dzięki temu niemożliwa jest deregulacja pracy urządzenia, a jego intensywność możemy sobie ustawiać sami, w zależności od preferencji.

7. Koniec z przeciągami

Wentylacja grawitacyjna to konieczność ciągłego wietrzenia; przynajmniej kilka razy dziennie przez 10 do 15 minut, zarówno latem, jak i zimą. W przeciwnym razie w pomieszczeniach unosić się będzie nieprzyjemny zapach, a zaduch stanie się codziennością. W przypadku rekuperacji jest zupełnie inaczej! Okna mogą być otwierane (co w ogóle nie wpływa na wydajność systemu), ale nie muszą! Taka możliwość ogranicza zjawisko przeciągów i trzaskania drzwiami, a jednocześnie gwarantuje stały dopływ świeżego powietrza.

nowoczesne projekty domów, dom nowoczesny, dom z szarą elewacją

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła kiedyś uchodziła za luksus. Dziś jest standardem i warunkiem stworzenia ekonomicznego domu, w którym powietrze wolne jest od zanieczyszczeń! To ekologiczny i – w długofalowej perspektywie – oszczędny sposób na znacznie wyższy komfort życia.

>> HEATPEX <<
>> DARMOWY PROJEKT REKUPERACJI <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
asdasdsadsad
  • Dodano 6 dni temu