Budowa domu z systemem rekuperacji – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć

System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to coraz częściej spotykane rozwiązanie. Gwarantuje prawidłową wymianę powietrza bez potrzeby otwierania okien, zapewnia komfort życia i wpływa na obniżenie rachunków eksploatacyjnych, a także poprawę samopoczucia domowników. Taki dom staje się energooszczędnym i ekologicznym azylem. Zanim jednak do tego dojdzie, warto wiedzieć o 5 poniższych kwestiach.

rekuperacja, dom nowoczesny, dom w stylu skandynawskim

1. Projekt to podstawa

Tak jak plan domu czy zagospodarowania zielonego terenu wokół budynku jest istotny, tak też podstawą każdego prawidłowo działającego systemu rekuperacji jest precyzyjnie określony projekt instalacji. Niezbędne do jego wykonania są rzuty budynku wraz z informacjami o przeznaczeniu, wymiarach poszczególnych pomieszczeń, ilości domowników czy lokalizacji rekuperatora. Urządzenia najczęściej umieszcza się w kotłowni lub na poddaszu – jeśli wybór pada na poddasze, najlepiej od razu określić, czy jest ono użytkowe, czy nie. Dzięki takim danym specjalista będzie mógł obliczyć przepływy powietrza i dopasuje odpowiedni system rekuperacji.

projekt domu, projekt domu nowoczesnego

Każdy projekt wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła składa się z części opisowej oraz szacunkowej. W tej ostatniej znajdują się informacje dotyczące przepływów powietrza w poszczególnych pokojach, określenie wydajności rekuperatora oraz lista materiałów i plan rozmieszczenia niezbędnych elementów, czyli nawiewów oraz wywiewów. Ich lokacja jest istotna nie tylko z technicznego punktu widzenia! Ma znaczący wpływ na wygląd oraz funkcjonalność aranżacji. Anemostaty nie powinny znajdować się nad łóżkiem, stołem czy kabiną prysznicową, ponieważ mogą obniżać jakość życia.

>> DARMOWY PROJEKT REKUPERACJI <<

2. Tylko dobrej jakości systemy rekuperacji

Jeszcze do niedawna jedyną formą wymiany powietrza była wentylacja grawitacyjna. Nie zdaje ona jednak celująco egzaminu – zwłaszcza jeśli priorytetem jest energooszczędność. W okresie mroźnych miesięcy przyczynia się do wychładzania domu, a w tracie wakacji wymaga dodatkowego wietrzenia, a przez to mieszkanie wypełniają niechciane muszki oraz owady. Te wszystkie mankamenty spowodowały wzrost popularności rekuperacji z odzyskiem ciepła. Jednak system systemowi nie jest równy. Podczas wyboru idealnego rozwiązania warto zwrócić uwagę na jego jakość oraz parametry związane z poziomem higieny, klasami szczelności czy głośnością działania.

dom nowoczesny, dom energooszczędny

W dobrej jakości systemach rekuperacji ważne są budowa rur wewnętrznych oraz skuteczność zastosowanej powłoki antybakteryjnej. Powinna ona oscylować wokół 99%, co będzie formą ochrony przed groźnymi bakteriami. Poza higieną liczy się klasa szczelności, która zapobiega przedostawaniu się do wnętrza systemu zanieczyszczeń oraz minimalizuje zużycie energii. Dostatecznie szczelny produkt będzie nie tyle bardziej wydajny, ile cichy. Jaka więc klasa szczelności okaże się najlepsza? Optymalnym rozwiązaniem będą systemy oznaczone klasą D, choć najwyższą możliwą szczelność gwarantują te propozycje, które określone są klasą ATC1. Jest ona trzykrotnie wyższa od klasy D, więc zapewnia doskonałe warunki!

3. Instalator na wagę złota

Wysoka jakość i dobry plan to nie wszystko, bo nawet najbardziej wydajne i najczęściej rekomendowane systemy mogą okazać się kłopotliwe, gdy do ich instalacji zatrudnimy niewykwalifikowane osoby. Montaż tego typu rozwiązania to czynności uwzględniające wywiercenie otworów pod anemostaty, rozmieszczenie skrzynki rozprężnej i rozdzielaczy, instalacja czerpni oraz wyrzutni, a także połączenie tego wszystkiego za pomocą rur. Na każdym z tych etapów można popełnić błąd, który będzie miał wpływ na funkcjonowanie systemu. Wystarczy nieprawidłowo ulokowany rozdzielacz czy niewielkie uszkodzenie jakiegokolwiek elementu, by system rekuperacji mechanicznej był zarzewiem awarii. Żeby zapobiec takim zdarzeniom, najlepiej zdecydować się na pomoc fachowca autoryzowanego przez producenta wybranego systemu.

nowoczesny dom

4. Indywidualne potrzeby

Podczas zakupu szczególnie dobrze należy się przyjrzeć sercu systemu wentylacji, czyli rekuperatorowi i uwzględnić indywidualne preferencje domowników. Jeśli kluczową kwestią jest cicha praca, warto sprawdzić lub posłuchać pracującego urządzenia jeszcze w salonie producenta. Gdy z kolei priorytetami są intuicyjna obsługa oraz modny design, może lepiej zamiast większego sterownika, który będzie zwracał uwagę już po przekroczeniu progu, zdecydować się na proste rozwiązanie, którym można sterować zdalnie za pomocą aplikacji na telefonie? Dobrze też rozważyć inwestycję urządzenia z bypassem, który pozwoli ochłodzić dom podczas letnich nocy czy tego z grzałką, która będzie ochroną przez zamarzaniem wymiennika.

nowoczesny dom, dom energooszczędny, nowoczesna kuchnia

5. Montaż to nie wszystko

Po dylematach związanych z wyborem konkretnego rozwiązania i znalezieniem doświadczonego instalatora kolej na jedną z najważniejszych prób – regulację systemu! Polega ona na ustawieniu parametrów uwzględnionych w planie projektu. Osoba przeprowadzająca montaż powinna dokonać pomiaru w każdym z pomieszczeń, a także wyregulować anemostaty i na koniec sprawdzić wszystko już bez regulacji.

W 1-stopniowych systemach regulacji strumienia powietrza tego typu działanie wykonuje się na anemostacie, a każde próby późniejszej ingerencji wiązać się będą z rozregulowaniem urządzenia i koniecznością ponownego wezwania specjalisty. Inaczej jest w przypadku rozwiązań z 2-stopniową regulacją, takich jak HEATPEX ARIA. W tym przypadku pierwsza regulacja odbywa się na przepustnicy i dokonuje jej instalator, pozostawiając anemostaty otwarte na tym samym poziomie. Użytkownicy mogą więc dowolnie nimi manipulować bez obawy o deregulację całego systemu. By wrócić do pierwotnych założeń, wystarczy jedynie ustawić anemostaty na ten sam poziom otwarcia i... gotowe.

dom nowoczesny, projekt domu

Instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła to krok w stronę energooszczędnego i komfortowego domu. Przed jej montażem warto jednak wiedzieć, że kluczem bezawaryjnego i wydajnego działania są dobry plan, wysokiej jakości rozwiązanie, poprawny montaż, a także prawidłowo przeprowadzona regulacja systemu. W tych wszystkich kwestiach najlepiej zdać się na doświadczonych specjalistów oraz producentów – wówczas będzie to inwestycja w czyste powietrze bez strat ciepła, wygodę oraz brak jakichkolwiek awarii w przyszłości.

>> HEATPEX <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze