Beton architektoniczny na ścianie. W jakich wnętrzach go zastosować?

Wiele osób zajmujących się architekturą wnętrz hobbystycznie, jak i zawodowo, poszukuje nowych niszowych rozwiązań, dających możliwość prezentacji wnętrza innego niż wszystkie. Beton architektoniczny jest nowoczesną designerską formą, która tworzy taką właśnie przestrzeń.

beton architektoniczny

Wykończenie wnętrza pomieszczenia betonem architektonicznym

Projektanci wnętrz dostrzegli w tej formie wykończenia olbrzymi potencjał. Beton architektoniczny położony na ścianę może pasować do wnętrza w stylu modernistycznym, wręcz ascetycznym, loftowym, jak również poprzez aplikację struktury gruboziarnistej do przestrzeni w stylu rustykalnym. Tutaj naszymi ograniczeniami są tylko wyobraźnia i umiejętności wykonawcy.

Warto zwrócić uwagę na bardzo wszechstronne możliwości wykorzystania betonu architektonicznego wewnątrz budynku. Zarówno domu i mieszkania prywatnego, jak i biura, kawiarni czy hotelu. Oprócz ścian materiałem tym możemy wykończyć elementy małej architektury takie jak witryny, donice, szafy i półki, ale także blaty czy podłogi. Beton architektoniczny w harmonijny sposób łączy się z metalem, szkłem czy drewnem. Mała forma z betonu może być elementem dekoracyjnym, a w niektórych projektach zajmować wręcz miejsce centralne ozdabiając salon, sypialnię, kuchnię, łazienkę czy gabinet.

beton na ścianie

Należy też pamiętać o tym, że beton architektoniczny może mieć strukturę porowatą lub zupełnie gładką, a nowoczesne środki chemiczne, barwniki i pigmenty pozwalają nadać takiej powierzchni dowolną barwę, co poszerza możliwości tworzenia oryginalnych form dekoracyjnych.

Jak aplikować beton architektoniczny na ścianę?

Sama technologia nałożenia betonu architektonicznego jest dość prosta, można ją podzielić na kilka etapów, są to:

  • Odpowiednie wyrównanie powierzchni
  • Zagruntowanie obszaru preparatem odpowiadającym składem chemicznym masie nakładanej w etapie późniejszym
  • Nałożenie na powierzchnię tynku modelowanego, o grubości, w zależności od oczekiwanej struktury od 1-3 mm
  • Jeżeli chcemy, aby na ścianie była utworzona imitacja płyt betonowych, należy rylcem zaznaczyć fugi
  • Warstwę końcową docieramy zwykłą pacą lub pacą wenecką
  • Po uzyskaniu odpowiedniej struktury można nanieść na powierzchnię LAZUR Z/W
  • Efekt końcowy będzie widoczny dopiero po wyschnięciu materiału

Gdzie stosować beton architektoniczny?

Nowoczesna chemia pozwala na stosowanie betonu architektonicznego w każdym pomieszczeniu, a środki separujące wilgoć umożliwiają stosowanie materiału nawet w łazienkach. Połączenie takiej powierzchni np. z ceramiczną umywalką artystyczną lub wykonaną z miedzi pozwala na realizację przestrzeni w tak ostatnio modnym trendzie mieszania stylów.

beton dekoracyjny na ścianie

Eklektyzm pozwala na połączenie surowego wykończenie betonem jednej ze ścian kuchni np. z płytkami ceramicznymi w stylu patchwork, meksykańskim czy tunezyjskim. Świetnie sprawdzają się w takim przypadku pasy z betonu np. wokół okna czy wejścia do spiżarni. Beton architektoniczny będzie również oryginalną ozdobą za wezgłowiem łóżka w sypialni czy za kanapą w salonie. Beton architektoniczny to nowoczesna forma, perfekcyjna realizacja i precyzja wykonania.

Efekt betonu we wnętrzu to niezbędny element aranżacji Twojego domu czy mieszkania, ale nie wiesz, jak go uzyskać? W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów, który doradzą, jakie produkty wybrać i jakie rozwiązania zastosować. Kontakt do przedstawicieli marki Farby KABE znajdziesz tutaj.

>> FARBY KABE <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Dekoracja ścian
Zobacz więcej artykułów w kategorii Dekoracja ścian
Komentarze