Jak urządzić małą łazienkę przy niewielkim budżecie? Poradnik w 4 krokach

Na forach wnętrzarskich czy budowlanych można natrafić na wiele wątków pod hasłami: Pomocy! Jak zaaranżować małą łazienkę lub Kto poradzi jak zaaranżować malutką łazienkę? albo Wąska łazienka jak ją zaprojektować? I wiele, wiele im podobnych… Często dodatkowym wyzwaniem jest nie tylko mały metraż, ale i mały budżet. Czy da się zatem zrobić coś więcej niż białe płytki i najtańsze produkty z sieciówki? Podpowiemy Ci, jak to osiągnąć.

mała łazienka

KROK 1. Zastanów się co tak naprawdę musi zmieścić się w Twojej łazience

Zrób listę, skoncentruj się na rzeczach niezbędnych, które są konieczne do zapewnienia pełnej funkcjonalności. O designerskim stojaku na ręczniki lub innych dodatkach pomyślisz, jak zostanie Ci miejsca i pieniędzy w budżecie.

mała łazienka

Krok 2. Zrób projekt – wystarczą do tego kartka papieru (najlepiej w kratkę), ołówek i linijka

Mała powierzchnia często wymusza rezygnację z wanny i wybór jednego z wielu dostępnych na rynku rozwiązań prysznicowych. Komfortowym rozwiązaniem, które może zrekompensować brak wanny jest deszczownica zamiast zwyczajnej rączki natryskowej. I jeśli dobrze poszukać, w internecie można kupić na promocji produkty naprawdę wysokiej jakości, które zmieszczą się nawet w skromnym budżecie, np. Tanzanit marki KFA Armatura.

bateria z deszczonicą

A może w Twoim domu są zwolennicy wanny i prysznica? A w małej łazience z pewnością nie zmieszczą się i kabina i wanna. Postaw na wannę z deszczownią 2w1 czyli funkcją składanej wylewki wannowej. Takim rozwiązaniem jest Logon z prostokątnym dyskiem deszczowni, który zapewnia optymalne rozprowadzenie wody nad wanną. Po dokonaniu wyboru, na kartce narysuj pole o powierzchni kabiny lub wanny.

bateria wannowa z deszczownicą

Co poza strefą kąpieli? Oczywiście umywalka. Nasza porada: wybierz rozwiązanie z pojemną szafką. Mała łazienka nie wybacza zbierania bibelotów – kosmetyki i drobiazgi lepiej schować w głębokich szufladach. W projekcie zaznacz prostokąt o powierzchni, jaką zajmie szafka. Kluczowe dla funkcjonalności strefy umywalki są dwie rzeczy: wielkość/głębokość umywalki oraz bateria, o której niestety często się zapomina, a na końcu wybieramy najtańsze rozwiązanie, bo wyczerpaliśmy już cały budżet. Dlatego postaw na baterie niedrogie, ale o świetnym wyglądzie i ergonomii. Fajnym przykładem jest kolekcja Amazonit, z ciekawym wyciętym uchwytem. To nie tylko design, ale też wygoda, bo nie ślizga się w mokrej dłoni.

bateria umywalkowa
Tutaj znajdziesz armaturę do swojej łazienki >>

Jeśli na Twojej liście z kroku pierwszego jest również toaleta, dobierz kompakt o jak najmniejszych wymiarach, najlepiej w zabudowie, a nad nią powieś szafkę lub… półeczki z koszyków: niedrogie i bardzo funkcjonalne rozwiązanie, które wizualnie nie przytłoczy małego wnętrza. A przy okazji doda mu indywidualnego charakteru. Wyrysuj wybrane rozwiązanie na kartce.

Pozostałą na kartce przestrzeń zagospodaruj na inne rzeczy z listy, która powstała w kroku nr 1. Z dużych gabarytów z pewnością pozostała jeszcze pralka i pojemnik na brudne ubrania.

Krok 3. Powiększ wnętrze optycznie

Nad umywalką powieś największe lustro, jakie się zmieści (lub jeszcze lepiej – lustrzaną szafkę). Na przeciwległej ścianie można zastąpić część płytek lustrem – mała łazienka od razu zrobi się większa. Dobierz płytki, ale niekoniecznie białe. Stawiaj jednak na jasne kolory. Pamiętaj: błyszczące powierzchnie czy mieniące się mozaiki też są Twoimi sprzymierzeńcami w walce o przestronny wygląd. Jeśli jednak lubisz ciemne barwy, nie musisz z nich rezygnować, ale niech stanowią raczej uzupełnienie aranżacji.

mała biała łazienka

Krok 4. Zaplanuj czas na polowanie na okazje

Jak już pokazaliśmy w drugim kroku warto poświęcić czas na szukanie okazji, zarówno w internecie, jak i sklepach stacjonarnych. Czas, który na to przeznaczysz zwróci Ci się z nawiązką i jeszcze być może w Twoim budżecie zostaną środki na fajne dodatki, np. designerskie dozowniki do mydła lub zabawny uchwyt na papier toaletowy z półeczką na telefon.

>> ARMATURA KRAKÓW <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze

Zobacz więcej produktów