Panele ścienne do kuchni – wzory, które sprawdzą się w Twoim wnętrzu
Panele ścienne do kuchni to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych płytek. Wyglądają równie efektownie, wybór wzorów jest ogromny, a ich montaż jest szybszy i łatwiejszy. Płyty ścienne do kuchni są dużo większe niż kafelki i można łatwo przymocować je do ściany przy pomocy kleju. Jakie panele ozdobne w kuchni sprawdzą się najlepiej? Przedstawiamy 6 modnych i praktycznych wzorów.
1. Panele na ścianę do kuchni – imitacja drewna
Drewno we wnętrzach zawsze wygląda dobrze. Drewnopodobne lub drewniane panele ścienne do kuchni sprawią, że pomieszczenie stanie się cieplejsze i bardziej przytulne. Nie zapominaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na naturalne drewno, będziesz musiał pamiętać o jego odpowiedniej pielęgnacji i olejowaniu (więcej o olejowaniu drewna dowiesz się z artykułu Olejowanie drewna – FAQ, czyli 13 najczęściej zadawanych pytań). Tylko wtedy odwdzięczy Ci się ono przepięknym, szlachetnym wyglądem – w przeciwnym wypadku na powierzchni paneli mogą powstać nieestetyczne plamy i zacieki.
2. Panele na ścianę w kuchni – stylowe heksagony
Płytki hekasgonalne już od kilku sezonów są prawdziwym hitem we wnętrzach. Jeśli nie chcesz kłaść tradycyjnych płytek, postaw na duże płyty ścienne w kuchni w kształcie heksagonów. Możesz wyłożyć nimi całą powierzchnię między meblami lub zabezpieczyć tylko obszar nad kuchenką. Heksagony wyglądają świetnie, kiedy ułożone są nierównomiernie – stwórz fantazyjny wzór, który będzie znakiem rozpoznawczym Twojego mieszkania!
3. Panele ścienne laminowane do kuchni
Wyjątkowo spójny i ciekawy efekt możesz uzyskać, wybierając panele ścienne MDF do kuchni o takim samym wzorze, jak blat kuchenny. Wiele sklepów oferuje właśnie takie połączenia – sprawiają one wrażenie, jakby blat i ściana między meblami stanowiły jeden element. Laminowane panele ścienne są również łatwe w czyszczeniu oraz odporne na działanie wilgoci.
4. Panele ścienne do kuchni – szklane inspiracje
Planujesz zamontować panele ścienne do kuchni? Szklane modele sprawdzą się tu doskonale! Gładka tafla szkła jest odporna na działanie wilgoci i wysokich temperatur oraz wyjątkowo łatwo utrzymać ją w czystości – wystarczy płyn do szyb i papierowy ręcznik.
Panele między meblami w kuchni mogą stanowić jedynie tło do całej aranżacji – w takiej sytuacji możesz wybrać szkło mleczne lub takie w jednolitym, delikatnym kolorze. Jeśli chcesz, by to panele były najmocniejszym akcentem w Twojej kuchni, postaw na szkło z nadrukowanym dowolnym wzorem, obrazem lub zdjęciem. Szkło to również świetny wybór, jeśli chcesz zamontować panele 3D do swojej kuchni.
Możesz również zdecydować się na przezroczysty panel szklany, który świetnie wyeksponuje to, co pod nim. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się, jeśli marzy Ci się na przykład ściana w kuchni pokryta cegłą. Surowa cegła niekoniecznie dobrze sprawdzi się np. tuż nad płytą grzewczą, a szklany panel będzie doskonałą osłoną przed działaniem wilgoci i wysokiej temperatury.
5. Panele ścienne kuchenne – ekonomiczne PVC
Panele ścienne PCV do kuchni to ekonomiczne i niezwykle atrakcyjne rozwiązanie. Tego rodzaju pokrycie ściany może imitować właściwie wszystkie materiały – drewno, płytki czy cegłę. PVC jest również trwałe, odporne na działanie wilgoci i wysokiej temperatury, a jego atrakcyjna cena i łatwy montaż sprawia, że w razie potrzeby możesz bez trudu wymienić panele na nowe i całkowicie odmienić swoją kuchnię.
6. Betonowe płyty ścienne w kuchni
Beton wygląda świetnie w każdym wnętrzu, nie tylko industrialnym. Betonowe lub imitujące betonowe wykończenie sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej nowoczesne i ascetyczne. Jeśli uważasz, że beton będzie dobrze prezentował się w Twojej kuchni, możesz postawić na panele z drewna architektonicznego lub zdecydować się na imitację betonu, która często wygląda równie dobrze.
Urządzając kuchnię czy jakiekolwiek inne pomieszczenie warto korzystać z rozwiązań, które być może są mniej oczywiste, ale mogą pozwolić oszczędzić czas lub pieniądze. W końcu zawsze warto w miarę możliwości ułatwiać sobie życie, prawda?