Studia czas start! Zobacz biurka do -46% z darmową dostawą 🚚
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Wady i zalety

Blat laminowany – czy warto kupić tani blat z laminatu?

Blaty laminowane są trwałe, praktyczne i kosztują ułamek tego, co blaty z innych materiałów. Najczęściej znajdują zastosowanie w kuchni, gdzie pełnią rolę wygodnej powierzchni roboczej. Planujesz zakup kuchennego blatu? Poznaj wszystkie wady i zalety blatów laminowanych i zdecyduj, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w Twoim domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie i jak dbać o blat z laminatu.

Co to jest blat laminowany?

Blaty laminowane są produkowane na bazie płyty wiórowej lub MDF pokrytej – z jednej lub dwóch stron – warstwą laminatu. Na wstępie warto wyjaśnić, co tak naprawdę kryję się pod nazwą “laminat”. Wiele osób utożsamia to pojęcie z cienką i podatną na uszkodzenia okleiną, którą łatwo zarysować, przypalić albo nadtopić. Tymczasem do produkcji blatów roboczych coraz częściej używa się twardych i wytrzymałych laminatów HPL (ang. high pressure laminate).

Laminaty HPL powstają z połączenia co najmniej kilku warstw papieru siarczanowego, uprzednio nasyconego żywicami termoutwardzalnymi. Poszczególne warstwy są układane jedna na drugiej, a następnie prasowane na gorąco pod wysokim ciśnieniem. W efekcie tworzą jednolitą, zwartą powierzchnię o dużej twardości.

Zewnętrzna warstwa laminatu pełni funkcję dekoracyjno-ochronną. Papier, z którego jest wykonana, zostaje zadrukowany, nasycony twardą żywicą melaminową, a na koniec zabezpieczony przezroczystą powłoką. Gotowy laminat może być połączony z płytą wiórową lub innym materiałem nośnym. Wyprodukowane w ten sposób blaty znajdują wszechstronne zastosowanie w aranżacji wnętrz, głównie jako pokrycie szafek kuchennych, szafek łazienkowych, biurek, stołów, lad sklepowych i kontuarów.

Blat kuchenny Limo 37X - biały

Blat kuchenny Limo 37X - biały

198 zł
Blat kuchenny Limo 38X - biały

Blat kuchenny Limo 38X - biały

268 zł
Blat kuchenny Limo 39X - biały

Blat kuchenny Limo 39X - biały

398 zł
Blat kuchenny PETRA BEŻ B10

Blat kuchenny PETRA BEŻ B10

16 zł

Wady i zalety blatów laminowanych

Nowoczesne blaty laminowane mają mnóstwo zalet, kilka wad, a do tego parę specyficznych wymagań. Koniecznie zapoznaj się z nimi przed zakupem, a unikniesz przykrych niespodzianek. Większość problemów, na które narzekają użytkownicy, wynika ze zwykłej niewiedzy, zaniedbań na etapie montażu lub błędów w użytkowaniu, a to oznacza, że można im łatwo zaradzić.

Zalety blatów laminowanych

  • Łatwo zmywalna powierzchnia

Blaty laminowane mają gładką, nieporowatą powierzchnię, która nie absorbuje zabrudzeń. Nawet silnie barwiące produkty, takie jak buraki, czerwone wino czy kawa, nie pozostawią na laminacie żadnego śladu. Aby przywrócić powierzchni nienaganny wygląd, wystarczy przetrzeć zabrudzone miejsce wilgotną ściereczką. Laminat może być czyszczony przy pomocy uniwersalnych środków i – w przeciwieństwie do drewna czy kamienia – nie wymaga konserwacji.

  • Wysoka wytrzymałość blatów z laminatu

Laminat wykazuje podwyższoną odporność na zarysowania i działanie wysokich temperatur (do 150-170 °C). Nie odbarwia się pod wpływem promieni słonecznych, a jego powierzchnia, zabezpieczona szczelną powłoką, stanowi skuteczną barierę dla wody i wilgoci. Jednocześnie – jak każdy materiał – ma swoje ograniczenia. Jeśli będzie użytkowany niezgodnie z przeznaczeniem, może ulec uszkodzeniu.

Producenci przestrzegają, aby nie kłaść na blacie gorących garnków i patelni (zwłaszcza zdjętych bezpośrednio z ognia), a podczas krojenia zawsze używać desek i podkładek. Z uwagi na to, że długotrwały kontakt z wodą może uszkodzić laminat, każde zachlapanie należy usuwać na bieżąco. Z tego samego powodu zaleca się, aby nie stawiać na blacie ociekacza na mokre naczynia. Ciężkie urządzenia, takie jak mikrofalówka czy robot kuchenny, powinny być wyposażone w miękkie podkładki lub stopki, które zabezpieczą laminat przed porysowaniem.

  • Prosty i szybki montaż blatów laminowanych

Na korzyść blatów laminowanych przemawia bezproblemowy montaż. Płyty są lekkie i łatwe w obróbce, więc każdy fachowiec (a nawet amator), poradzi sobie z docięciem blatu na pożądany wymiar i wykonaniem otworów pod zlewozmywak czy płytę grzewczą.

  • Duży wybór dekorów

Technologia druku cyfrowego pozwala nanieść na powierzchnię blatu dowolny wzór i kolor. Na rynku są więc dostępne blaty laminowane białe i czarne, gładkie bądź wzorzyste, imitujące beton, marmur, granit czy trawertyn. Dużym zainteresowaniem cieszą się blaty laminowane drewnopodobne, zwłaszcza w odcieniach dębu, które wyglądają jak naturalny materiał, ale są pozbawione jego wad. Najpiękniejszy efekt zapewniają blaty o zróżnicowanej fakturze – na ich powierzchni widoczne są delikatne wgłębienia i wypukłości, które naśladują rysunek drewna.

  • Niska cena blatów laminowanych

Blaty laminowane są trwałe, praktyczne i tanie w produkcji. Żaden z dostępnych na rynku materiałów nie jest w stanie zaoferować podobnej jakości w równie atrakcyjnej cenie (ok. 60-150 zł/m2). Niektórzy klienci wahają się, czy wybrać blat laminowany czy drewniany – ten drugi jest przecież niewiele droższy, a przy tym całkowicie naturalny. W rzeczywistości trudno porównać te dwa materiały, bo mają skrajnie różne właściwości. Blaty laminowane są bezproblemowe, a ich utrzymanie kosztuje minimum wysiłku. Drewno wygląda pięknie, ale sprawia mnóstwo kłopotów – aby nie straciło blasku, trzeba je starannie pielęgnować i regularnie odnawiać.

Blat kuchenny Limo 39X - biały

Blat kuchenny Limo 39X - biały

398 zł
Blat kuchenny PETRA BEŻ B10

Blat kuchenny PETRA BEŻ B10

16 zł
Blat kuchenny ALUMINIUM MAT B19

Blat kuchenny ALUMINIUM MAT B19

43 zł
Blat kuchenny DĄB SONOMA B25

Blat kuchenny DĄB SONOMA B25

43 zł

Wady blatów laminowanych

  • Problematyczne krawędzie

Każde pionowe nacięcie blatu skutkuje odsłonięciem płyty wiórowej. Ta zaś, jako materiał drewnopochodny, jest wrażliwa na działanie wody. Jeśli płyn przedostanie się pod powierzchnię laminatu, płyta można spuchnąć i rozwarstwić się. Dlatego tak ważne jest, aby starannie zabezpieczyć wszystkie krawędzie i łączenia za pomocą specjalnych listew i obrzeży oraz silikonu sanitarnego. Należy zadbać zwłaszcza o te miejsca, które są narażone na permanentny kontakt z wodą (m.in. krawędzie otworów pod zlew, umywalkę i płytę grzewczą).

  • Brak możliwości renowacji

Blaty drewniane i kamienne mają jednorodną strukturę, która umożliwia naprawę niemal każdego uszkodzenia. Wystarczy zeszlifować poplamiony, zarysowany lub przypalony fragment i powtórnie zabezpieczyć powierzchnię wybranym produktem. W przypadku blatów laminowanych sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Rozległe i dobrze widoczne uszkodzenia mogą okazać się niemożliwe do naprawy. W większości przypadków zamiast odnawiać blat lepiej wymienić go na nowy. Wyjątek stanowią delikatnie porysowane blaty laminowane, z którymi poradzi sobie wosk retuszujący lub marker do mebli.

O czym pamiętać, kupując blat laminowany?

Przy zakupie blatu laminowanego do kuchni lub łazienki zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii. Pierwsza z nich dotyczy sposobu wykończenia przedniej krawędzi płyty. Obecnie najlepszą trwałość zapewniają blaty laminowane postformowane. Płyty wykonane w tej technologii mają zaokrągloną krawędź, na którą – przy pomocy specjalnych maszyn – nawijany jest laminat. Z uwagi na to, że powierzchnia robocza i krawędź blatu zostają wykończone tym samym kawałkiem materiału, maleje ryzyko, że do płyty wiórowej przedostanie się wilgoć lub woda.

Z dużą starannością należy dobrać rodzaj wykończenia, kolor i wzór laminatu. Wszystkie wymienione elementy wpływają na jakość użytkowania; decydują o tym, czy na blacie widać rysy, przetarcia, odciski palców i smugi. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są blaty laminowane w jasnych kolorach, o nieregularnym wzorze (drewnopodobne, marmurowe, betonowe etc.) i matowym wykończeniu. Niejednolita powierzchnia doskonale maskuje drobne uszkodzenia i ślady zużycia. Podobny efekt zapewniają laminaty strukturalne, które naśladują zróżnicowaną fakturę naturalnych materiałów. Pod względem praktycznym najgorzej sprawdzą się blaty laminowane czarne i białe, zwłaszcza te o gładkiej, błyszczącej powierzchni.

Jak dbać o blat z laminatu?

Czyszczeniu blatu laminowanego jest szybkie i bezproblemowe. Aby usunąć większość zabrudzeń, wystarczy przetrzeć powierzchnię wilgotną ściereczką, a następnie osuszyć laminat za pomocą miękkiej szmatki lub ręcznika papierowego. Z tłustymi plamami i zaschniętym jedzeniem poradzą sobie domowe środki czystości, na przykład łagodny płyn do mycia naczyń. Z uwagi na ryzyko zarysowania i zmatowienia powierzchni nie wolno czyścić blatu przy pomocy silnie żrących preparatów, środków nabłyszczających i ostrych narzędzi.

Blat laminowany to idealne rozwiązanie dla osób, które szukają ładnego i praktycznego blatu w przystępnej cenie. Prawidłowo użytkowany i zamontowany nie sprawia żadnych problemów; jest odporny na zabrudzenia, wilgoć, wodę i podwyższone temperatury. Efekt? Zamiast wypatrywać każdej rozlanej kropli, można skupić się na tym, co ważne – frajdzie, która płynie z gotowania, zgromadzonych przy stole gościach lub zasłużonym odpoczynku. Sprzątanie poczeka!

Blat kuchenny DĄB SONOMA B25

Blat kuchenny DĄB SONOMA B25

43 zł
Blat kuchenny MARMUR PIEMONTE BG41

Blat kuchenny MARMUR PIEMONTE BG41

26 zł
Blat kuchenny DĄB LANCELOT BG38

Blat kuchenny DĄB LANCELOT BG38

43 zł
Blat kuchenny VOLCAN BG26

Blat kuchenny VOLCAN BG26

36 zł

Inne artykuły w tej kategorii