Szybkie porady eksperta

Kominek i telewizor na jednej ścianie – czy to dobry pomysł? Sprawdzamy

Urządzanie mieszkania, szczególnie niewielkiego czy średniego, to szereg kompromisów – ta zasada również dotyczy usytuowania kominka i telewizora w salonie. Jeśli budujesz dom od zera i masz już określoną wizję, być może od początku rozplanujesz wszystko tak, by telewizor i kominek mogły być w idealnej pozycji, czyli prostopadle do siebie. W innym wypadku prawdopodobne jest, że rozważysz umieszczenie kominka i telewizora na jednej ścianie. Czy taki układ ma sens? Podpowiadamy!

kominek i telewizor na jednej ścianie aranżacje
Fot. wz studio
Tu znajdziesz kominki i biokominki do 1000 zł >>

Telewizor i kominek w salonie umieszczone obok siebie

Wieczory z dobrym filmem przy dającym przyjemne ciepło kominku to marzenie niejednego z nas. Jeśli marzysz o kominku, nie chcesz rezygnować z telewizora, a jedyną możliwością jest umieszczenie ich na jednej ścianie, mamy dobre wieści – taki układ może się sprawdzić! Musisz jedynie pamiętać o kilku zasadach.

Jeśli chcesz umieścić kominek z telewizorem na jednej ścianie, dobrym pomysłem będzie wybór sprzętów utrzymanych w podobnej stylistyce. W przypadku telewizora, jeśli chodzi o wygląd, nie masz zbyt dużego pola do popisu – to zazwyczaj po prostu duży czarny prostokąt. Warto skupić się jednak na jego specyfikacji – jeśli szukasz telewizora, koniecznie sprawdź nasz artykuł ze szczegółowym przeglądem telewizorów. Do takiego sprzętu najlepiej będzie pasował prosty, minimalistyczny kominek, bez zbędnych zdobień. To najbezpieczniejsze rozwiązanie, ale jeśli wolisz nieoczywiste aranżacje, możesz połączyć nowoczesny telewizor z klasycznym kominkiem. W końcu podobno reguły są po to, by je łamać, a eklektyzm jest w modzie!

Pamiętaj jednak, że sprzęty elektroniczne nie powinny znajdować się zbyt blisko źródła ciepła – odległość telewizora od kominka powinna wynosić minimum 80 cm.

kominek elektryczny i telewizor na jednej ścianie
Źródło: www.nooks.se

Czy telewizor może wisieć nad kominkiem elektrycznym?

Kominek elektryczny jest zdecydowanie mniej wymagający niż tradycyjny kominek, w którym palimy drewnem. Możesz umieścić go w dowolnym miejscu i bez konieczności podpinania do komina. Takie rozwiązanie sprawdzi się świetnie, jeśli chcesz urządzić nowoczesny salon z kominkiem i telewizorem umieszczonymi tuż obok siebie. Dlaczego? Ogień, który widzisz w elektrycznym kominku, nie jest prawdziwy – to tylko iluzja, która często jest bardzo realistyczna, ale nie stanowi zagrożenia dla sprzętów domowych.

Jeśli chcesz umieścić telewizor nad kominkiem, a nie chcesz, by odbiornik znajdował się zbyt wysoko, możesz zamontować niski, ale szeroki kominek elektryczny tuż nad podłogą, a tuż nad nim zawiesić ekran. Efekt będzie wspaniały!

Ściana z telewizorem i kominkiem – co może Ci przeszkadzać?

Zarówno telewizor, jak i kominek to źródła światła. Odbiornik telewizyjny emituje światło niebieskie, a ogień z kominka ma ciepłą barwę – takie zestawienie dla niektórych osób po dłuższym czasie może być drażniące. Właśnie dlatego warto pamiętać o zachowaniu odpowiedniej odległości telewizora od źródła ciepła – nie tylko dla bezpieczeństwa sprzętu elektronicznego, ale również dla własnego komfortu.

Przemyśl również dobrze decyzję o umieszczeniu telewizora nad tradycyjnym, dużym kominkiem. Po jakimś czasie może się okazać, że zadzieranie głowy podczas oglądania filmu na dłuższą metę jest zwyczajnie męczące.

kominek i telewizor na jednej ścianie
Fot. Monika Idzikowska Wnętrza

Kominek w salonie to wspaniałe rozwiązanie. Nie rezygnuj z niego tylko dlatego, że będziesz musiał umieścić kominek i telewizor na jednej ścianie. Odpowiednia aranżacja i właściwie dobrany kominek sprawią, że Twój salon będzie wyglądał stylowo, spójnie i pięknie!

Zobacz 8 pomysłów na kolor ścian w salonie >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Salon
Zobacz więcej artykułów w kategorii Salon
Komentarze

Zobacz więcej produktów