Co szukasz?
Zobacz także

Firany na wykusz – jakie wybrać i jak powiesić firanki w wykuszu?

Firany na wykusz to, zaraz obok rolet, jedna z najlepszych dekoracji tego miejsca. Zagospodarowanie tego typu wnęki okiennej jest jednak dosyć wymagające ze względu na nietypowy kształt i wymiary. Jak powiesić firanki w wykuszu i jaki ich rodzaj wybrać? Podpowiadamy!

firanki na wykusz
Fot. wz studio
Tu czeka na Ciebie mnóstwo firanek z wyprzedaży >>

Firany na wykusz – o czym warto pamiętać?

Wykusz, dzięki nietypowemu ułożeniu okien pod kątem, wspaniale doświetla wnętrze. Z tego powodu doskonale sprawdza się przede wszystkim w wysokich, przestronnych budynkach (jak kamienice). Dekoracyjna rola firanek w tym miejscu jest nieoceniona. Dobierając odpowiednie firany na wykusz, można również wzmocnić efekt doświetlenia wnętrza. Jeśli chodzi o firanki, do wyboru masz dwa rozwiązania: gotowe firany na wykusz i firany szyte na zamówienie.

Pierwsze rozwiązanie jest z pewnością tańsze, jednak w przypadku nietypowych wymiarów czy kształtu wykuszu, może być problem z idealnym dopasowaniem firanek. Firany szyte na zamówienie dają więcej możliwości. To przede wszystkim idealne dopasowanie do wymiarów i kształtu wnęki, ale również stylistyczne dobranie do pozostałych elementów aranżacji, jak firanki w innych oknach czy bieżniki na stole.

Piękne firany na wykusz będą ozdobą same w sobie i mogą stanowić jedyny element dekoracyjny takiego zakątka. To, jaki rodzaj wybierzesz, zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Możesz zdecydować się zarówno na klasyczne firany sięgające podłogi, jak i krótsze, ozdobne. Do łask znów wracają zazdrostki – to rozwiązanie będzie idealne na wykusz w kuchni.

Czym jest wykusz i jaką pełni funkcję?

Wykusz to element konstrukcji budynku wystający poza jego bryłę. Choć taka forma architektoniczna kojarzy się przede wszystkim z tradycyjnym budownictwem na Bliskim Wschodzie, z biegiem lat zyskała ogromną popularność na całym świecie, przede wszystkim zaś w Anglii i Stanach Zjednoczonych. Spotyka się ją równie często także w Polsce, również w nowoczesnym budownictwie.

Nowoczesny wykusz pełni dwie funkcje: ozdobną z zewnątrz i praktyczną wewnątrz. Wysunięcie poza obrys budynku i kilka okien to dwa czynniki, które sprawiają, że we wnętrzu robi się jaśniej, a przy tym zyskuje się dodatkową przestrzeń do aranżacji. W pomieszczeniu z wykuszem urządza się najczęściej jadalnię lub salon. W takim niecodziennym zakątku najlepiej zorganizować kącik wypoczynkowy lub jadalniany. W Polsce wykusze najczęściej mają kształt wielokąta składającego się przeważnie z 3 lub 5 ścian.

firanki na wykusz do salonu
Fot. Anna Serafin Architektura Wnętrz

Firany na wykusz – jakie wybrać?

Planując aranżację okien na wykuszu, warto mieć na uwadze to, że ich niecodzienny kształt jest ozdobą samą w sobie, dlatego nie ma co przesadzać z wyszukanymi, bogato zdobionymi firankami i zasłonkami. Lepiej sprawdzą się minimalistyczne, skromne, ale eleganckie rozwiązania, które subtelnie podkreślą ten zakątek. Jakie firany do wykuszu zastosować? Najczęściej wybierane rozwiązania to cienkie, delikatne firany na wykusz na przelotkach i firany panelowe na wykusz.

Firany na wykusz w salonie

Firany na wykusz w salonie powinny być dopasowane przede wszystkim do pozostałych elementów aranżacji wnętrza. Dobrze sprawdzą się cienkie, jednolite lub subtelnie zdobione białe firanki o długości do podłogi. Świetnie wyglądać będą również firany panelowe, zajmujące jedynie powierzchnię okna.

Firany na wykusz w jadalni

W kąciku z wykuszem urządzasz strefę jadalnianą? Firany na wykusz w jadalni powinny być ozdobą wnętrza nadającą mu przytulności i zapewniającą dostęp światła, a przy tym chroniącą przed ciekawskimi spojrzeniami z zewnątrz. Dlatego firany na wykusz w jadalni powinny być raczej średniej grubości – na tyle, by zapewniały odrobinę prywatności, a jednocześnie by przepuszczały jak najwięcej światła.

Firany na wykusz w kuchni

W kuchni z wykuszem doskonale sprawdzą się firany o długości do połowy okna lub zazdrostki. W obu przypadkach możesz postawić na klasyczne, białe firanki albo wybrać te kolorowe. Jeśli przestrzeni jest sporo, możesz wybrać nawet odważne, żywe barwy. Nie pomniejszą bowiem wnętrza.

Sprawdź najmodniejsze firany i zasłony w 2021 roku >>

Jak powiesić firanki w wykuszu?

Jak powiesić firanki w wykuszu? Warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym tę przestrzeń zaaranżujesz w przytulny, elegancki i praktyczny sposób. Nowoczesne firany na wykusz, przede wszystkim te szyte na miarę, pozwalają na skromną, ale niezwykle elegancką aranżację. Pamiętaj, że powinny być zawsze dopasowane do całej szerokości wnęki.

Istotną rolę w tym przypadku odgrywa również karnisz. Prawie na pewno będzie musiał być wykonany na zamówienie i będzie składał się z kilku części. Trzeba więc pamiętać również o ich schludnych łączeniach. Spójna aranżacja okien w wykuszu to również firanki tej samej długości w każdym z nich.

firanki na wykusz do salonu
Fot. MΛKΛ Studio

Jakie firany na wykusz wybrać? To wnęka na tyle nietypowa, że prawie na pewno trzeba będzie zamówić firany szyte na wymiar. To daje spore możliwości aranżacji. Firanki nie powinny być zbyt grube i ciężkie, by zapewniły swobodny dostęp dziennego światła. Możesz łączyć je z zasłonami, ale nie musisz – szczególnie, jeśli wybierasz firanki panelowe. One nie potrzebują już dodatkowych ozdób.

Sprawdź firanki za mniej niż 50 zł! >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Dekoracja okna
Zobacz więcej artykułów w kategorii Dekoracja okna
Komentarze

Zobacz więcej produktów