Jak powiesić firanki bez karnisza? Znamy 4 sprytne sposoby

Firanki bez karnisza mogą wyglądać równie pięknie, jak te powieszone w tradycyjny sposób. Nie wierzysz? Za chwilę poznasz dowody! Jeśli nad Twoimi oknami nie ma miejsca na karnisz, a chciałbyś udekorować je firankami, mamy dla Ciebie 4 podpowiedzi. 3 z nich sprawdzą się również wtedy, kiedy nie chcesz lub nie możesz wiercić w ścianach. Zatem jak powiesić firanki bez karnisza? Zobacz nasze sprytne sposoby!

jak powiesić firanki bez karnisza

1. Brak miejsca na karnisz? Postaw na szyny sufitowe

Szyny sufitowe to świetne rozwiązanie, jeśli chcesz mieć w oknach tradycyjne firanki, ale brakuje Ci miejsca na ścianie na powieszenie karniszy. Szyna sufitowa, jak sama nazwa wskazuje, jest montowana do sufitu. To rozwiązanie będzie szczególnie pasować do wnętrza utrzymanego w nowoczesnym, minimalistycznym stylu, w którym karnisze zwykle wyglądają zbyt masywnie. Szyny sufitowe można dowolnie przycinać i łączyć, dlatego sprawdzą się również przy niestandardowym układzie okien, np. narożnych.

Jeśli zastanawiasz się, jak powiesić firanki bez karnisza w małym pokoju, tu także szyny sufitowe będą doskonałym pomysłem. W niewielkich pomieszczeniach sprawdzają się doskonale, bo sprawiają, że wnętrza wydają się wyższe i bardziej przestronne. Szyny możesz zostawić w stanie surowym lub zasłonić je estetyczną listwą – firanki lub zasłony będą wtedy wyglądały tak, jakby „spływały” prosto z sufitu. Jak widzisz, brak miejsca na karnisz nie jest żadnym problemem!

jak powiesić firanki bez karnisza - szyny sufitowe w salonie
Tu znajdziesz akcesoria potrzebne do wystroju okien >>

2. Linka zamiast karnisza – ładna i tania dekoracja okna

Delikatna, niemal niewidoczna linka (może być to również cienki drucik), która zastąpi masywny karnisz, to prawdziwa gratka dla wielbicieli minimalizmu. Linka zamiast karnisza jest estetycznym i uniwersalnym, a przede wszystkim tanim sposobem na dekorację okna. Wybierając firanki i zasłony, pamiętaj jednak o tym, by decydować się raczej na lekkie tkaniny, które nadmiernie nie obciążą linki. Tego rodzaju mocowanie może również od czasu do czasu wymagać naciągnięcia. Linka może się lekko luzować, jednak wystarczy kilka prostych ruchów, by znów znalazła się na swoim miejscu. Jeśli zastanawiasz się, jak powiesić firanki bez karnisza szybko i niedrogo, to montaż na lince będzie zdecydowanie dobrym wyborem.

3. Zazdrostki, czyli sposób na firanki na ramie okiennej

Zazdrostki to wyjątkowo uroczy sposób na montaż firanki bez karnisza, stosowany zazwyczaj w oknach kuchennych. Pasuje zwłaszcza do pomieszczeń utrzymanych w stylu rustykalnym czy shabby chic. Tego rodzaju dekoracja to nic innego jak firanki mocowane na oknie – zazwyczaj w połowie jego wysokości, przy użyciu niewielkich rurek montowanych do ram skrzydeł okiennych.

zazdrostki na oknie w kuchni

Jeśli zatem zastanawiasz się, jak powiesić firanki bez karnisza i uniknąć przy tym wiercenia w ścianach i oknach, zazdrostki będą idealnym rozwiązaniem. Możesz je zamontować, stosując samoprzylepne haczyki, które będziesz mógł w każdym momencie bez trudu odkleić i odmienić wygląd okna. A skoro mowa o haczykach...

zazdrostki w kuchni

4. Jak powiesić firanki bez karnisza? Na haczyki!

Jak powiesić firanki bez karnisza tanim kosztem? Dobrym rozwiązaniem będzie użycie… zwykłych haczyków. Wykorzystaj małe wieszaki używane na ręczniki w łazience czy przyklejane do frontów kuchennych oraz drążek lub rurkę, które kupisz za grosze w dowolnym markecie budowlanym.

Jak powiesić firanki na haczyki? Ten pomysł możesz wykorzystać na dwa sposoby, w zależności od układu okien w pokoju.

  • Dwa haczyki możesz przymocować na ścianie po obu stronach okna, powiesić na nich odpowiedniej długości rurkę w dowolnym kolorze, a na rurce powiesić firankę.
  • Możesz również wykorzystać haczyki do zamocowania firanki na ramie okiennej. Uwaga! Ten sposób nie sprawdzi się w dwuskrzydłowych oknach, ponieważ uniemożliwi ich otwieranie.
jak powiesić firanki na haczyki
Źródło: Arina P Habich / Shutterstock

Brak karnisza nie oznacza konieczności rezygnacji z firan i zasłon. Pamiętaj jedynie o tym, by odpowiednio dopasować sposób montażu do stylu pomieszczenia i układu okien. Dobierz też takie tkaniny, by firanki bez karnisza nadmiernie nie obciążyły zastosowanej konstrukcji.

Tu wybierzesz firanki do swojego wnętrza >>

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Dekoracja okna
Zobacz więcej artykułów w kategorii Dekoracja okna
Komentarze

Zobacz więcej produktów