Drzwi Przesuwne i Systemy Przesuwne RENO
Drzwi Przesuwne i Systemy Przesuwne RENO
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Pojedyncze czy podwójne – jakie drzwi rozsuwane wybrać?


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Drzwi Przesuwne i Systemy Przesuwne RENO.


Choć czasy ich świetności przypadają na XXI wiek, to znane były już dawno. Drzwi rozsuwane – bo o nich mowa – swoją historią zahaczają o starożytność czy wiejskie obejścia sprzed lat. Architekci nadali im dziś drugie życie: odświeżyli design oraz doprawili szczyptą funkcjonalności, tak by teraz urządzający mogli w pełni korzystać z ich potencjału. Pytanie tylko, czy lepiej zainwestować w drzwi pojedyncze, czy może podwójne?

Jakie zalety mają drzwi przesuwne?

Zasada działania drzwi przesuwnych, określanych też jako rozsuwane, jest mało skomplikowana – i w tym właśnie tkwi sekret ich funkcjonalności! Ruch skrzydeł, osadzonych na specjalnych prowadnicach, obydwa się po linii prostej, wzdłuż ściany, a dzięki temu, że nie otwierają się ani do wewnątrz, ani na zewnątrz, nie zajmują cennego miejsca, co jest istotne zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach.

Tego typu systemy znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie tradycyjne alternatywy nie zdają egzaminu, tj. wąskich korytarzach, ciasnych przejściach. Mogą być też sposobem na oryginalny podział przestrzeni – np. jako ruchoma ściana pomiędzy kuchnią a jadalnią czy reprezentacyjnym salonem. Ale przede wszystkim to niebanalna dekoracja, która podkreśli klimat wnętrz urządzonych w stylu skandynawskim, rustykalnym, klasycznym, retro czy eklektycznym.

Gdzie wykorzystać rozsuwane drzwi pojedyncze?

Drzwi przesuwne jednoskrzydłowe to pomysł dla tych, którzy cenią sobie prywatność, ale jednocześnie chcą optymalnie wykorzystać każdy skrawek powierzchni. Takie skrzydła skutecznie oddzielą pomieszczenia, a do tego nie zabiorą miejsca podczas zamykania czy otwierania. To też bezpieczeństwo związane z eliminacją trzaskania i przytrzaśnięć palców – w pierwszym przypadku chodzi zwłaszcza o nastoletnich buntowników, a w drugim o ciekawskie rączki maluchów poznających świat.

Mimo że drzwi rozsuwane, bez względu na ilość skrzydeł, zapewniają całkowitą elastyczność i możliwości dopasowania do wybranej wielkości otworu drzwiowego, to warianty pojedyncze sprawdzą się, gdy nie ma możliwości adaptacji wszystkich ścian sąsiadujących z wnęką, w której montowane będą skrzydła. Takie drzwi otwierają się na jedną ze stron, więc tym samym zabierają wyłącznie powierzchnię na lewo lub prawo od wejścia (mowa o modelach ściennych dekoracyjnych, tych z ukrytą rolką jezdną w spodzie lub wyposażonych w maskownicę).

Warto przemyśleć tę kwestię, jeśli bezpośrednio obok ma stanąć komoda czy szafa i pamiętać o tym, że drzwi lewe będą otwierać się na lewą stronę, a klamka jest w nich umieszczona po prawej stronie, a analogicznie, drzwi prawe będą otwierać się na prawo, a ich klamka będzie ulokowana po lewej stronie.

Alternatywą dla naściennych systemów przesuwnych stosowanych w drzwiach pojedynczych są systemy wewnątrzścienne ukryte w kasecie. Skrzydła po otwarciu są całkowicie niewidoczne, jednak ich montaż należy zaplanować na etapie prac budowalnych czy remontowych. Wymaga on zastosowania ściany o odpowiedniej grubości.

Dlaczego warto wybrać drzwi dwuskrzydłowe?

Brak miejsca oraz wąskie otwory drzwiowe nie oznaczają konieczności rezygnacji z modnych i reprezentacyjnych rozwiązań dwuskrzydłowych na rzecz jednoskrzydłowych! Mimo że tego typu drzwi kojarzą się z przestronnymi pomieszczeniami o luksusowym sznycie, to w ofercie Reno dostępne są też alternatywy o szerokości łącznej 90 cm (2 × 45 cm), co daje możliwość dopasowania do standardowego otworu stosowanego w większości domów oraz mieszkań.

Model Finka XS występuje w dwóch wariantach do wyboru (2 × 45 cm oraz 2 × 55 cm) i bogatej palecie kolorów, przez co może być niebanalnym uzupełnieniem każdego wnętrza – zarówno tego przestronnego, jak i niewielkiego. Skrzydła rozsuwają się na boki, niezależnie od siebie, zajmując po obydwu stronach jedynie 45 czy 55 cm.

Drzwi dwuskrzydłowe sprawdzą wszędzie tam, gdy nie ma odpowiedniej ilości miejsca po jednej sąsiadującej stronie, na jednej ścianie ulokowane są dwie takie same wnęki, a także wtedy, gdy otwór drzwiowy jest bardzo szeroki lub standardowy, a celem aranżacji jest zachowanie symetrii.

Jaki system do drzwi rozsuwanych podwójnych wybrać?

Drzwi dwuskrzydłowe mogą być montowane i otwierane na różne sposoby, co powoduje, że wyróżnia się kilka systemów, w tym naścienne systemy do drzwi podwójnych, a także systemy naprzemienne typu ByPass oraz typu single. Czym różnią się od siebie poszczególne rozwiązania?

Naścienne systemy do drzwi dwuskrzydłowych to standardowe i najczęściej stosowane mechanizmy. Ich działanie prowadzi do tego, że skrzydła rozsuwają się na boki niezależnie od siebie, w przeciwne strony. Można więc przesuwać je równocześnie albo otwierać wyłącznie jedno skrzydło. Do ich montażu wymagana jest jedna długa szyna, po której prowadzone są skrzydła.

Drzwi dwuskrzydłowe z wykorzystaniem systemu ByPass, czyli tzw. drzwi z pełnym otwarciem, to ciekawa alternatywa z podwójną prowadnicą, która umożliwia całkowite nasuwanie dwóch skrzydeł. Zachodzą one na siebie, ograniczając ilość potrzebnego miejsca do niezbędnego minimum. Wszystko to dzieje się za sprawą wieszaków naprzemiennych. Dzięki nim jedno skrzydło przesuwa się po standardowej prowadnicy, a drugie po prowadnicy przymocowanej na wieszakach naprzemiennych. Ten mechanizm zdaje egzamin zwłaszcza w wąskich i ciasnych pomieszczeniach – takich jak garderoby czy spiżarki.

Systemy typu single różnią się od rozwiązań ByPass tym, że wykorzystują jedną prowadnicę i pozwalają na mijanie się drzwi. Skrzydła nie pokrywają swoich płaszczyzn w pełni, a jedynie lekko zachodzą na siebie. To także zapewnia oszczędność miejsca i ma zastosowanie w niewielkich pomieszczeniach.

Drzwi rozsuwane jednoskrzydłowe czy dwuskrzydłowe? Zarówno pierwsze, jak i drugie zapewnią optymalne wykorzystanie przestrzeni, podkreślą klimat aranżacji i – w zależności od potrzeb – scalą pomieszczenia lub podzielą wnętrze, gwarantując dozę prywatności. Sprawdzą się w wąskich przejściach, ciasnych korytarzach, kuchniach z jadalnią, garderobach połączonych z sypialnią czy restauracjach. To, że warto je wybrać, jest oczywiste, a to, jaki model okaże się idealny, najlepiej oprzeć na indywidualnych potrzebach, dostępnej powierzchni i charakterze wnętrza.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Drzwi Przesuwne i Systemy Przesuwne RENO.Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Loftowe drzwi ze szkła w 4 odsłonach – efektowny pomysł na podzielenie przestrzeni

Loftowe drzwi ze szkła w 4 odsłonach – efektowny pomysł na podzielenie przestrzeni

Sponsorowane Barn doors, czyli drzwi jak ze stodoły – czy taka estetyka sprawdzi się tylko we wnętrzach rustykalnych?

Barn doors, czyli drzwi jak ze stodoły – czy taka estetyka sprawdzi się tylko we wnętrzach rustykalnych?

Sponsorowane Drzwi przesuwne z lustrem – patent na oszczędność miejsca i optyczne powiększenie przestrzeni

Drzwi przesuwne z lustrem – patent na oszczędność miejsca i optyczne powiększenie przestrzeni

Sponsorowane Salon z drzwiami przesuwnymi – 7 inspirujących pomysłów na aranżację wnętrza

Salon z drzwiami przesuwnymi – 7 inspirujących pomysłów na aranżację wnętrza

Sponsorowane 5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem drzwi przesuwnych – sprawdź, czy o wszystkim pamiętasz

5 rzeczy, które musisz wiedzieć przed zakupem drzwi przesuwnych – sprawdź, czy o wszystkim pamiętasz

Sponsorowane Urządzasz garderobę? Poznaj 5 powodów, dla których warto wybrać drzwi przesuwne

Urządzasz garderobę? Poznaj 5 powodów, dla których warto wybrać drzwi przesuwne

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.