Czego szukasz?
Zobacz także
Drzwi Przesuwne i Systemy Przesuwne RENO Drzwi Przesuwne i Systemy Przesuwne RENO
Opublikowany:  

Salon z drzwiami przesuwnymi – 7 inspirujących pomysłów na aranżację wnętrza

Nie ma jednej definicji udanej aranżacji salonu. To miejsce specyficzne – dla każdego inne. Musi być dopasowane do charakteru użytkowników, ich pasji i zainteresowań. Ma gwarantować relaks, a przy tym stanowić serce domu integrujące wszystkich mieszkańców. To z jednej strony pomieszczenie reprezentacyjne, a z drugiej spokojny azyl dający wyciszenie po ciężkim dniu w pracy. Żeby połączyć te dwie funkcje, warto zastosować we wnętrzu drzwi przesuwne. Spełnią się nie tylko jako ruchoma ściana. Mają też wiele innych zalet.

1. Podział na strefy

Dylematem, z którym bardzo często borykają się urządzający, jest wybór pomiędzy przestrzeniami otwartymi, typu kuchnia z salonem i jadalnią, a tymi zamkniętymi, ukrytymi za drzwiami. Kompromisem w tej sytuacji może być wybór modeli przesuwnych. Sprawdzą się nie tylko w kuchni i salonie, lecz także garderobie czy domowej biblioteczce, jak w przypadku drzwi VERRIERE od Reno, oddzielających kącik do czytania od pokoju dziennego w niezwykłym domu pod Poznaniem. Mleczne, szklane wstawki modelu doświetlają pomieszczenie, a jednocześnie gwarantują dozę spokoju podczas lektury. Poza praktycznością nie brakuje im też stylu! Czarna metalowa rama doskonale koresponduje z dodatkami zastosowanymi we wnętrzu i tworzy nowoczesny klimat.

2. Niewidoczna ściana

Klasycznie otwierane drzwi często niepotrzebnie zajmują miejsce, potęgując wrażenie ciasnoty – w przeciwności do modeli przesuwnych LOFT, marki Reno. W projekcie industrialnego mieszkania masywne, drewniane rozwiązania zostały wykorzystane jako przesuwna ściana, która oddziela salon od reszty pomieszczeń, gwarantując w ten sposób chwile intymności. Drzwi mimo sporego rozmiaru nie zajmują zbyt wiele cennego miejsca, a wszystko dlatego, że pojedyncze systemy suwane otwierają się wyłącznie na prawo lub lewo od otworu drzwiowego. Zajmują więc tylko jedną ścianę, nie ograniczając przy tym przejścia i nie kolidując z innymi drzwiami.

3. Podwójnie stylowe

Pojedyncze drzwi przesuwne mają wiele zalet; kiedy chcesz, łączą przestrzenie, dając wrażenie przestronności, a innym razem zaznaczają wyraźną granicę oddzielającą strefę dzienną od prywatnej. Taką samą funkcję spełnią również drzwi podwójne – z tym że wrażenia estetyczne się podwoją, tak jak w projekcie pracowni Sojka&Wojciechowski. Minimalistyczne i bardzo dobrze doświetlone pomieszczenie zyskało na jakości, dzięki dwuskrzydłowym drzwiom PIANO, które z jednej strony wyróżniają się na tle białej ściany i jasnych wykończeń, a z drugiej są harmonijnym dopełnieniem całości. Wszystko dzięki drewnianemu wykończeniu nawiązującemu do podłogi i powierzchni schodów.

4. Sposób na spotęgowanie klimatu

Jeśli w Twoim wnętrzu brakuje klimatu lub punktu, który dodaje całości charakteru, postaw na chwytliwy detal. Nie muszą to być oczywiste rozwiązania, jak sofa czy dekoracje w soczystych kolorach. Zdecydowanie lepiej w tej roli sprawdzą się drzwi ZET w odcieniu ożywczej zieleni, która przełamie stłumione i jednolite tło złożone z szarości, brązów i czerni, a jednocześnie ociepli surowy wizerunek poprzemysłowej aranżacji. To model idealnie wpisujący się zarówno w kanony loftowego kierunku, jak i schemat urządzania nowoczesnej stodoły – zasługą tego są specyficzna forma i czarne metalowe prowadnice, na których umieszczone są deski.

KAMA

KAMA

1175 zł
SKOLE

SKOLE

1125 zł
MIRRA

MIRRA

1525 zł
VERRIERE

VERRIERE

2800 zł

5. Spójny element całości

Drzwi można dobrać na zasadzie kontrastu albo podobieństwa. Pierwsza metoda zdynamizuje aranżację, druga wprowadzi spokój i harmonię, ale nie oznacza jednolitych powierzchni i braku oryginalności – wręcz przeciwnie! Można ją zbudować przy pomocy drewnianych skrzydeł SKOLE od Reno, które dostępne są w wielu ciekawych odcieniach, jak np. głęboki czarny mat. Intensywny kolor można wówczas potraktować jako spójnik z pozostałymi detalami nadającymi wnętrzu charakter. W projekcie Ann.Living elementem łączącym klimatyczne wykończenie stał się również motyw jodełki. Zastosowany na drzwiach i parkiecie przesądza o stylistycznej perfekcji.

6. Optyczna gra

Systemy przesuwne oszczędzają miejsce i słyną z możliwości starannego podziału przestrzeni. Ich zaletą może być też optyczne powiększenie metrażu. Tak się stanie, gdy wybierzesz modele MIRRA z lustrem wkomponowanym w ramę skrzydeł. Zwierciadło odbije światło, zduplikuje rzeczywistość i spowoduje, że pokój wyda się zdecydowanie większy. To więc dobra propozycja dla właścicieli niewielkich mieszkań i tych, którzy chcą jak najlepiej wykorzystać każdy skrawek dostępnego metrażu. Drzwi w takim wydaniu nie dość, że odegrają funkcjonalną rolę, to podniosą walory wizualne całej aranżacji. Będą pasować do każdego stylu, a szczególnie tego, który kocha blask, jak glamour czy art déco.

7. Eleganckie dopełnienie

Kojarzysz wnętrza eleganckich kamienic i dworków? Albo przejścia w luksusowych penthousach? W nich na próżno szukać pojedynczych drzwi – rządzą tam modele dwuskrzydłowe! Dodają całości smaku i wyrafinowania, doskonale podkręcają atmosferę. Jeśli więc zależy Ci na uzyskaniu efektu wow, wybierz drzwi podwójne KAMA. Zajmą mniej miejsca niż ich tradycyjnie otwierane alternatywy. Będą pasować do klasycznych aranżacji zdominowanych przez stonowane barwy ziemi, skandynawskich przestrzeni, w których dominują prawdziwe deski i biel czy inspiracji glamour, nowoczesnych i eklektycznych. Tam, gdzie przeważają naturalne akcenty, sięgnij po modele wykończone w drewnie, w pozostałych stylizacjach dobrze wypadną drzwi białe, czarne lub kolorowe.

Tradycyjne drzwi powoli odchodzą do lamusa – zwłaszcza jeśli chodzi o wystrój salonu. To najczęściej otwarta strefa, która integruje domowników. Żeby jednak nie pozbawiać pomieszczenia jego prywatnej otoczki, dobrze jest postawić na modele przesuwne. Mogą stać się dekoracją, oszczędnym sposobem na wykorzystanie dostępnej powierzchni i ciekawą ruchomą ścianą, która za jednym dotknięciem ręki oddzieli pokój od reszty domu, albo wręcz przeciwnie – otworzy się na nią.


Artykuł powstał we współpracy z marką Reno.


Inne artykuły w tej kategorii