Czego szukasz?
Zobacz także
Cersanit Cersanit
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Piękna łazienka od A do Z – zobacz, jak urządzić wnętrze pełne harmonii

W urządzaniu łazienki, jak i każdego innego pomieszczenia, najważniejsza jest harmonia. Wpływa ona na sposób postrzegania przestrzeni i powoduje, że aranżacja staje się ponadczasowa i skutecznie opiera się mieszkaniowym trendom. Jak osiągnąć ten stan? O tym poniżej.

Cel: komplementarność

Pojęcie harmonii we wnętrzach wiąże się ze spójnością materiałów, kolorów i kształtów. Jakiekolwiek niedopasowania będą stały na drodze w pozytywnym odbiorze pomieszczenia, dlatego coraz częściej urządzający stawiają na komplementarność w aspekcie wyboru sanitariatów. Produkty z tej samej linii wzorniczej całkowicie zażegnają obawy o brak jedności, co do kształtu ceramiki czy barwy frontów. To też ograniczy konieczność żmudnego poszukiwania podobnych rozwiązań, a zatem oszczędzi czas. Komplementarność oznacza również wygodę, a w języku marki Cersanit, która stworzyła kompleksową kolekcję MILLE, przekłada się na swobodę urządzania i możliwości aranżacji każdej przestrzeni – zarówno małej, jak i dużej.

Wizualna harmonia, czyli styl i kolory

Przygodę z harmonijnym wystrojem warto rozpocząć od kolorystycznej gry – i choć trendy każdego roku kuszą mirażem odważnych zestawień, to najlepiej postawić na stonowane, neutralne i nieprzytłaczające odcienie. Należą do nich delikatne szarości, biele, a także tonacje drewna, które dostępne są m.in. w wariantach z zestawu ceramiczno-meblowego LARA MILLE oraz pasujących do nich słupkach LARA od Cersanit. Można je zestawiać z podobnymi, uniwersalnym tonacjami, albo potraktować jako naturalne uzupełnienie dla bardziej wyrazistych powierzchni, np. wykończonych przy użyciu betonu.

Fronty oraz korpusy szafek Cersanit są wykonane z trwałego materiału, jakim jest płyta wiórowa. Za ich praktyczność odpowiadają szuflady z cichym domykiem (tzw. soft close). To gwarantuje płynność działania i zapewnia bezgłośne zamykanie.

Praktyczne strefy mycia

Poza wizualnym dopasowaniem ważne jest odpowiednie zaprojektowanie układu funkcjonalnego łazienki – zwłaszcza obszarów mycia, a więc stref z umywalkami oraz wanną lub prysznicem. Zestawy ceramiczno-meblowe Cersanit MILLE ułatwiają te dylematy, ponieważ w komplecie z pojemną szafką podumywalkową dostępne są umywalki w rozmiarze 80 lub 100 cm, które mają większą powierzchnię górną, niż dolną, a także posiadają sporą powierzchnię odkładczą o szerokości 11 cm. Dla jeszcze bardziej optymalnego wykorzystania przestrzeni Cersanit stworzył również wersje LARA MILLE SLIM (50 i 60 cm), które oprócz mniejszej powierzchni dolnej umywalki, mają też płytszą szafkę. Sprawdzą się więc w toaletach dla gości czy bardzo wąskich pomieszczeniach.

Aranżacja stref mycia wiąże się także z definicją potrzeb higieniczno-sanitarnych. Przekłada się to na odpowiedź na jedno z najważniejszych pytań dotyczących urządzania łazienki, a mianowicie: co wybrać – wannę czy prysznic? Tam, gdzie z reguły brakuje miejsca, albo domownicy cenią sobie ekologię i szybkość kąpieli, zdecydowanie częściej pojawiają się kabiny prysznicowe. Nie dość, że zajmują mniej przestrzeni i pozwalają na lepszą organizację pomieszczenia, to w przypadku Cersanit MILLE oznaczają stylistyczną harmonię związaną z możliwością zakupu kabin walk-in z kolekcji MILLE. Są one dostępne w dwóch rozmiarach i najmodniejszych opcjach kolorystycznych, takich jak chrom oraz matowa czerń, a kontynuacją tego wykończenia są baterie łazienkowe oferowane w tej samej tonacji.

Kabina prysznicowa nie może być jednak wyłącznie piękna. Podczas zakupu warto wziąć pod uwagę parametry techniczne materiału, z którego została stworzona, oraz dodatkowe opcje ułatwiające utrzymanie czystości, jak m.in. powłoka ochronna CleanPro od Cersanit. To zabezpieczenie zastosowane na wytrzymałym, 8-milimetrowym szkle hartowanym kabin Cersanit MILLE, które ogranicza osadzanie się kamienia i brudu, a także zapewnia mniej kłopotów w trakcie sprzątania. Hydrofobowe właściwości powłoki powodują, że większość zanieczyszczeń spływa wraz z wodą, pozostawiając taflę szyby czystą.

Armatura łazienkowa dopasowana do reszty

Baterie łazienkowe to kolejne elementy harmonijnej łazienki, których nie można pozostawiać przypadkowi. To zachwiałoby zarówno funkcjonalnością aranżacji, jak i jej estetyką. Biorąc pod uwagę parametry techniczne, warto zwrócić uwagę na rodzaj armatury, a także jej rozmiar oraz (w bateriach umywalkowych) kąt nachylenia wylewki. W zakresie stylistyki punktami kontrolnymi będą kolor wykończenia oraz kształt. Pierwszy powinien być spójny i oznacza wybór jednakowych odcieni, drugi odnosi się do samej formy i nadaje całości charakter. Zaoblone krawędzie baterii będą pasować do wystrojów scandi czy klasycznego, natomiast modele bardziej prostokątne i o wyrazistej linii świetnie nawiążą do surowości loftu czy klimatu industrialnego.

Połączeniem, które wpasuje się niemal wszędzie, będzie kompilacja tych dwóch cech, czyli obłości z ascetyczną geometrią. Zestaw tych atutów prezentują baterie z kolekcji Cersanit MILLE, które obejmują rozwiązania do każdej ze stref mycia, w tym warianty umywalkowe wręcz stworzone pod kątem użytkowym dla kompletów ceramiczno-meblowych LARA MILLE. Ich odpowiedni kąt nachylenia wylewki oraz wysokość wyeliminują możliwość rozchlapywania się wody, dając 100% wygody. Co ważne, kolekcja jest różnorodna, dlatego z pewnością znajdziesz tutaj takie baterie, jakich potrzebujesz – armaturę natynkową i podtynkową w różnych konfiguracjach, w tym baterie umywalkowe, wannowo-natryskowe i natryskowe, a także efektowną kolumnę natryskową.

Baterie łazienkowe Cersanit MILLE dostępne są w trzech wersjach kolorystycznych – lśniącym chromie o wykończeniu Cersanit Super Shine, które gwarantuje wyjątkową odporność na zarysowania i ścieranie, a także w czerni oraz bieli, które od kilku sezonów wyznaczają sanitarne trendy. Poza wizualną atrakcyjnością mają w sobie wszystko, co powinna mieć dobra i niezawodna armatura. Mowa chociażby o perlatorze Cersanit Water Safe, który napowietrza strumień i tym samym minimalizuje zużycie wody nawet o 60%, czy ceramicznej głowicy pomagającej w precyzyjnej regulacji parametrów strumienia.

BATERIA UMYWALKOWA MILLE BLACK

BATERIA UMYWALKOWA MILLE BLACK

BATERIA UMYWALKOWA MILLE WHITE

BATERIA UMYWALKOWA MILLE WHITE

BATERIA UMYWALKOWA MILLE

BATERIA UMYWALKOWA MILLE

BATERIA NATRYSKOWA MILLE BLACK

BATERIA NATRYSKOWA MILLE BLACK

Najlepsza miska WC, czyli...?

W przestrzeni WC także powinny panować reguły podobieństwa mówiące o zastosowaniu muszli klozetowej zbliżonej kształtem do reszty wyposażenia, a zwłaszcza umywalki. Jeśli stawiasz na design Cersanit MILLE, jego kontynuacją będą WC zawieszane MILLE oraz MILLE PLUS. Wyróżniają je idealnie obła linia, a także ekologiczne działanie, dzięki zastosowaniu technologii CleanOn. Jej podstawą jest specjalna konstrukcja sedesu (bez kołnierza wewnętrznego), co daje gwarancję dokładnego spłukiwania oraz dotarcia do wszystkich zakamarków. Propozycje te dostępne są w gotowych zestawach z pasującą deską toaletową albo w wersji z deską i stelażem podtynkowym.

Stworzenie harmonijnej łazienki to sztuka – nie chodzi jednak o sztukę kompromisów. Sztuką jest znalezienie idealnie dopasowanych elementów wyposażenia wnętrza. To zadanie trudne, ale możliwe do realizacji. Przykładem tego jest seria Cersanit MILLE.


Artykuł powstał we współpracy z marką Cersanit.


Inne artykuły w tej kategorii