Czego szukasz?
Zobacz także
KFA Armatura KFA Armatura
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Łazienkowa ekologia – trend czy coś więcej?

Projektujesz łazienkę? Z pewnością w pierwszej kolejności zawracasz uwagę na to, jak będzie wyglądała. Przeglądasz trendy wnętrzarskie w internecie, szukasz inspiracji na portalach społecznościowych, oglądasz katalogi producentów wyposażenia. I dobrze! Design jest ważny, wnętrza w których przebywasz powinny być piękne i cieszyć Cię za każdym razem, gdy z nich korzystasz. Warto podążać za trendami, ale z rozsądkiem. Jaki jest zatem najważniejszy obecnie trend w projektowaniu łazienki? Odpowiedź może być tylko jedna: ekologia.

Ekologia – czyli co?

Czy mówiąc ekologiczna łazienka masz na myśli wannę z drewna? Z pewnością nie, choć na rynku dostępne są piękne modele umywalek wykonanych z tego surowca. Ekologia to przede wszystkim takie zaprojektowanie łazienki, aby jej korzystanie wymagało jak najmniejszego zużycia wody. To dobór odpowiednich baterii umywalkowych, postawienie na deszczownie zamiast klasycznego natrysku i stosowanie się do kilku sztuczek, które znajdziesz na końcu artykułu.

Jak zatem oszczędzać wodę w łazience?

Po pierwsze tak zaplanować wnętrze, aby umożliwiało korzystanie z prysznica, a nie jedynie z wanny. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie z niej zrezygnować – wystarczy zastosować sprytne rozwiązania, takie jak parawan nawannowy plus deszczownia z wylewką wannową i koniecznie baterią termostatyczną. Taka bateria pozwala bowiem zredukować ilość wody nawet o kilkanaście procent, dzięki podawaniu jej we właściwej temperaturze.

Dobrym przykładem takiego rozwiązania jest designerska kolekcja deszczowni MOZA marki KFA Armatura ze składaną niewielką wylewką. Produkty z tej serii dostępne są w matowym czarnym wykończeniu, które jest hitem ostatnich sezonów jeśli chodzi o trendy w projektowaniu łazienek, a przy okazji pomoże Ci zadbać o mniejsze zużycie wody jeśli kąpiel w wannie wybierzesz jedynie od święta. Komfort kąpieli pod deszczownią jest naprawdę wspaniały, a oszczędność wody przy jednorazowej rezygnacji z napełniania wanny to nawet kilkadziesiąt (!) litrów.

Strefa umywalki

Druga równie ważna sprawa w ekologicznej łazience to strefa umywalki. Tu liczy się każda kropla wody. Na rynku dostępnych jest sporo pięknych baterii o ograniczonym przepływie. Warto zwrócić uwagę na serię MOKAIT marki KFA Armatura. Dostępna jest w dwóch wykończeniach: chromie oraz matowej czerni, a zamontowane w nich napowietrzacze zmniejszają zużycie do poziomu zaledwie 6 litrów na minutę. Analogicznie niskie zużycie ma również kolekcja ABASHA o bardziej klasycznym designie – pasująca do prostych, nowoczesnych wnętrz. Co ważne, dostępna jest zarówno w wersji niskiej, jak i wysokiej do umywalek nablatowych.

Ekologiczne są także rozwiązania bezdotykowe, takie jak na przykład bateria SALTO z oferty KFA Armatura. To nowoczesne, sprawdzone rozwiązania w konkurencyjnej cenie. Co ważne, takie baterie sensorowe zapewniają najwyższy poziom higieny, co jest kluczowe w obecnych czasach i oczywiście ograniczają zużycie wody. Sensory maksymalnie skracają czas użytkowania baterii czyli znacząco redukują ilość wykorzystanej wody. A poza tym są zaprojektowane na nieduży przepływ wody.

Łazienkowe life-hacki

Warto też poznać kilka tricków łazienkowych, które ułatwią dbanie o naszą planetę. Są to proste sposoby, dzięki którym realnie zmniejszysz zużycie wody, a żaden z nich nie wymaga wielkich inwestycji. Jednym z nich jest zakup specjalnego stopera pod prysznic (najtańszy z przyssawką to wydatek dosłownie kilku złotych). Jedna minuta lania wody to 8-12 litrów wody czyli skrócenie czasu korzystania z prysznica z 10 do 5 minut to oszczędność nawet 60 litrów (!) wody. Drugim jest zadbanie o swoje baterie. Jeśli coś cieknie, kapie – wymień uszczelkę lub przełącznik. Producenci tacy jak KFA Armatura dbają o dostępność części zamiennych. Jeśli z kranu kapie woda, to można zmarnować nawet kilka tysięcy litrów wody rocznie. A na koniec pamiętaj, żeby zawsze włączać pralkę tylko gdy jest pełna i zawsze zakręcać wodę podczas mycia zębów. Proste? Proste!


Artykuł powstał we współpracy z marką KFA Armatura.


Inne artykuły w tej kategorii