Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:  

Wydarzenia

Już 14 maja startuje Łódź Design Festival. Tegoroczne hasło to LEPIEJ

Majowa odsłona festiwalu będzie miała formę hybrydową: z częścią wystawową dostępną stacjonarnie w różnych popularnych miejscach na terenie Łodzi oraz częścią związaną z debatami do obejrzenia online na platformie streamingowej. Wydarzenie promujące najzdolniejszych młodych projektantów z Polski potrwa dziesięć dni. Czego można się spodziewać?

W maju będzie LEPIEJ

W ramach Łódź Design Festival w dniach 14-23 maja 2021 roku w Galerii Re:Medium przy ul. Piotrkowskiej 113 w Łodzi będzie można zobaczyć wystawę „Słownik kultury łódź/ludz-kiej”, która jest kontynuacją „Słownika dobrych łodzianizmów. Interpretują polscy ilustratorzy” (2019) oraz „Słownika współczesnych łodzianizmów” (2020). Celem tego projektu było zaproszenie najlepszych polskich grafików do stworzenia ilustracji odnoszących się do lokalnie używanych słów. Chodzi nie tylko o nazwy przedmiotów i potraw, ale i o miejsca, ludzi i symbole. W tym roku uczestnicy opracowali m.in.: Łódzki Luwr, Koncertówkę, Bociany, osiedle Mirmiłła, Grandkę, Beczki Grohmana, a także Pomnik Sera. Graficzny słownik ma być wzbogacany o kolejne hasła dokumentujące Łódź.

Efektem pracy twórców jest 14 wielkoformatowych ilustracji. Jak zapewnia kuratorka Adriana Michalska, prace są zindywidualizowane stylistycznie, prowokują do odkrywania znaczeń, zaciekawiają i wzbudzają emocje. Jest w nich też miejsce na własną interpretację. W projekcie udział wzięli: Edgar Bąk, Paweł Jońca, Magda Danaj, Paulina Adamowska, Jakub Kamiński, Krzysztof „Kuki” Iwański, Piotr Gruszczyński, Ola Niepsuj, Dawid Ryski, Jakub Zasada, Bartosz Kosowski, Patrycja Podkościelny, Paweł Mildner, Aleksander Walijewski oraz Jakub „Hakobo” Stępień. Niektórzy z nich urodzili się w Łodzi, a inni związali z tym miastem swoje życie, wpisując się w jego historię. Ekspozycji towarzyszyć będzie czternaście portretów znanych łodzian autorstwa Magdy Danaj. Znaleźli się wśród nich m.in.: Władysław Strzemiński, Katarzyna Kobro, Agnieszka Osiecka, Artur Rubinstein, Roman Modzelewski czy Daniel Liebeskind. Wydarzenie powstało we współpracy z Miejską Galerią Sztuki w Łodzi.

Kolejna wystawa w programie Łódź Design Festival to „W jaskini. Przedmioty rodzaju widzialnego”, dostępna dla oglądających w pawilonie na terenie Piotrkowskiej 217. Zostaną na niej zaprezentowane niedokończone prace rzemieślników ze Stowarzyszenia NÓW Nowe Rzemiosło. Obiekty będą w różnych stadiach rozwoju, dlatego ich ostateczna forma pozostaje dla oglądającego niewiadomą. To okazja, by samemu wyobrazić sobie, do czego dążył twórca. Wystawę uzupełniają odnośniki do wywiadów wideo z rzemieślnikami, które mogą naprowadzać odbiorcę na właściwy trop. Własne ekspozycje w pawilonach wystawowych zaprezentują też partnerzy ŁDFL: INTERPRINT, Mazda i Porta.

Ruchome wyspy w byłych fabrykach

Organizatorzy festiwalu podkreślają wagę łączenia we wzornictwie estetyki z rozwiązaniami przyjaznymi dla środowiska naturalnego i odpowiadającymi na potrzeby społeczne. Dlatego też celem przygotowywanych od kilku lat projektów jest poprawa jakości przestrzeni publicznych. Do tej pory można było oglądać ceramiczną mozaikę obok Teatru Nowego, artystyczną ławkę miejską na dworcu Łódź Fabryczna oraz ogrody deszczowe poprawiające klimat w popularnych miejscach miasta. W tym roku atrakcją będą ruchome hydrofitowe wyspy powstałe ze zbiorników wodnych w byłych fabrykach. Ich zadaniem jest oczyszczenie wody z azotanów dzięki porastającej roślinności i nadanie zbiornikom walorów estetycznych. Wyspy przynoszą cień, co powoduje zmniejszenie temperatury wody, a to z kole zmniejsza ryzyko pojawienia się zakwitów sinicowych. W korzeniach roślin znajdują się nisze, w których rozwijają się mikroorganizmy mające oczyszczać zbiornik. Wyspy mogą zmieniać swoje położenie, jeśli jest taka potrzeba. Chętnie korzystają z nich ptaki wodne, które uważają je za bezpieczne.

Realizatorka projektu, Elżbieta Urbaniak, podkreśla, że celem projektu jest przede wszystkim edukacja ekologiczna oraz uświadamianie odbiorców w kwestii procesów mających wpływ na jakość wody w mieście. Jej zdaniem utrzymanie ruchomej wyspy nie jest kosztowne. Wystarczy jedynie przeprowadzić coroczne wykaszanie.

Konkurs make me! z nagrodą 70 000 zł dla najlepszych

Ważnym elementem Łódź Design Festival jest promowanie młodych talentów. Okazją do pokazania swych projektów jest konkurs make me! z nagrodami make me! Design Awards o łącznej wartości 70 000 zł. Oprócz tego wyróżnieni projektanci dostaną make me! Paradyż Awards warte 60 000 zł od firmy Ceramika Paradyż oraz make me! Interprint Award 10 000 zł od firmy INTERPRINT Polska. Zaprojektowana przez Katarzynę Ludwisiak z ŁDF wystawa 26 finalistów będzie dostępna do oglądania na OFF Piotrowskiej, w przestrzeni łączącej kreatywne pracownie i showroomy oraz kluby muzyczne i restauracje. Miejsce to otrzymało pierwszą nagrodę w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”. Dodatkową zachętą do zwiedzenia może być fakt, że dawna przędzalnia i tkalnia Franciszka Ramischa została określona przez telewizję CNN jako „najfajniejsza dzielnica w całej Europie”.

Plebiscyt must have

Od dziesięciu lat podczas Łódź Design Festival wyłania się najlepsze polskie wdrożenia, będące efektem współpracy czołowych polskich projektantów z producentami. Wystawa drugi rok z rzędu odbędzie się na Rynku Włókniarek Łódzkich przy Manufakturze. Siedemdziesięciu pięciu wyróżnionych wskaże Rada Ekspertów plebiscytu w składzie: Anna Grużewska, Dominika Olszyna, Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, Magda Świć i Paweł Rafa, Agnieszka Polkowska, Iwona Ławecka-Marczewska, Katarzyna Księżopolska, Zbigniew Maćków, Michał Mazur, Paulina Górska oraz Michał Piernikowski. Wyniki zostaną opublikowane przed rozpoczęciem 15. edycji festiwalu. Już teraz wiadomo natomiast, że pięćdziesięciu uczestników znajdzie się na ekspozycji „nasza kultura”, przygotowanej przez Joannę Górę-Raurowicz, Magdalenę Michalczyk i Katarzynę Similak z Pracownię w przestrzeni i 2x3 creative studio.

Łódź Design Festival online

W dniach 14-23 maja odbędzie też streaming online dla wszystkich, którzy z różnych przyczyn nie mogą być na miejscu w Łodzi. W tej formie udostępnione zostaną wykłady i debaty z udziałem najlepszych współczesnych projektantów i specjalistów w dziedzinie wzornictwa. Tematem rozmów będzie: co projektować lepiej, a z czego całkiem zrezygnować; jak urządzać mieszkania, by spełniały zmieniające się potrzeby w czasach, gdy stanowią miejsce pracy, nauki czy wysiłku fizycznego; w ramach ARCHIBLOKU – jak lepiej projektować miasta. Nowością będzie cykl rozmów Marcina Szczeliny, krytyka i kuratora, który zaprosi do dyskusji gwiazdy współczesnej architektury i projektowania. Mowa będzie o aktualnych wyzwaniach w branży, szczególnie w kontekście postępujących zmian klimatycznych.

Dostęp do wydarzeń będzie całkowicie bezpłatny. Nie ma potrzeby rejestracji konta, by brać w nich udział. Organizatorzy zachęcają też, by śledzić informacje o Łódź Design Festival na stronie lodzdesign.com oraz w mediach społecznościowych i przez newsletter.


Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń oraz Miasta Łódź. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.Inne artykuły w tej kategorii