Trwają Sel Days w Selsey! Rabaty do -50%, raty 0%! Znajdź coś dla siebie!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
RuckZuck RuckZuck
Opublikowany:  

Czy wodoszczelna podłoga może być przyjazna dla środowiska? Sprawdź i wybieraj świadomie

Urządzanie wnętrz w zgodzie z naturą to nie tylko trend – to także styl życia, który długofalowo może mieć pozytywny wpływ na środowisko. Coraz częściej wybieramy przedmioty z drugiej ręki, a jeśli kupujemy coś nowego, zwracamy uwagę na proces produkcji, materiały i ich pochodzenie. Czy takim elementem mogą stać się również podłogi? Oczywiście! Dziś możesz zdecydować się na podłogę, która będzie nie tylko maksymalnie funkcjonalna, wodoszczelna i zwyczajnie ładna, ale też… ekologiczna.

Podłoga ekologiczna, czyli jaka?

Na co dzień starasz się żyć ekologicznie, wybierasz zdrową dietę, podejmujesz przemyślane decyzje zakupowe… ale co z Twoim najbliższym otoczeniem? Zwróć uwagę na podłogi, które znajdują się przecież w każdym pomieszczeniu. Jeśli stąpasz po panelach, zastanów się nad ich jakością – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które rządzi w polskich domach już od lat 90. Choć nie widać tego gołym okiem, panele mogą zawierać substancje, które nie są obojętne dla zdrowia domowników – formaldehyd, ftalany, szkodliwe lakiery i kleje.

Prostym sposobem, by wybrać produkt nie tylko piękny i dopasowany do stylu wnętrza, ale też wytrzymały i zdrowy, jest zakup certyfikowanych, ekologicznych paneli. Tutaj nie ma miejsca na tajemnice – od wyboru surowca, przez proces produkcji i specjalistyczne testy, wszystkie informacje są jawne i dostępne po to, abyś mógł zweryfikować jakość produktu i podjąć świadomą decyzję. Takie właśnie są przyjazne dla środowiska panele firmy Classen, dostępne w salonach RuckZuck. Czym się charakteryzują i jakie mają właściwości? Czytaj dalej.

Surowce pochodzące z kontrolowanych źródeł

To absolutna podstawa! Jeśli surowce wykorzystane w procesie produkcji nie pochodzą ze zrównoważonych źródeł, produktu nie można uznać za ekologiczny. Jeśli szukasz podłogi, która będzie odporna na działanie wody, a więc sprawdzi się w każdym domowym wnętrzu – od sypialni po kuchnię, wybierz panele laminowane firmy Classen, które powstają z drewna pochodzącego z lasów gospodarowanych w sposób zrównoważony. Dostawcy przeciwdziałają marnotrawstwu surowca i ograniczają stosowanie substancji szkodliwych dla środowiska. Dzięki temu ilość odpadów jest minimalizowana, a zanieczyszczeń – maksymalnie zredukowana.

Niska emisyjność LZO, w tym formaldehydu

Formaldehyd to związek, który jest wykorzystywany w procesie produkcji materiałów budowlanych i wykończeniowych, mebli, a nawet tekstyliów. Źródłem emisji są głównie kotłownie, elektrociepłownie, spalarnie odpadów i spaliny samochodowe. Formaldehyd bardzo łatwo przenika do organizmu przez układ oddechowy, powodując objawy alergii i przyczyniając się do pojawienia się astmy. Został też uznany za kancerogenny.

W wielu sytuacjach kontaktu z tą substancją zwyczajnie nie da się uniknąć – szczególnie urządzając mieszkanie. Dlatego ważne jest, by wybierać świadomie i stawiać na takie produkty, które emitują znikome ilości formaldehydu, a także sprawdzać oznaczenia na opakowaniach. Podłogi Classen mają bardzo niską emisję tego związku (0,073 ppm) i są oznaczone klasą A+, odpowiadający najbardziej restrykcyjnym i najniższym poziomom emisji.

Certyfikaty potwierdzające dbałość o środowisko naturalne

Słyszałeś o certyfikatach Blue Angel lub Green Guard Gold? Jeśli nie, a tematy związane z ochroną środowiska naturalnego są Ci bliskie, powinieneś zwracać na nie uwagę, kupując materiały wykończeniowe do swojego mieszkania. Są to oznaczenia przyznawane instytucjom, firmom oraz przedsiębiorstwom, które szczególnie dbają o przyrodę – otrzymała je również firma Classen, a odpowiednie symbole znajdziesz na opakowaniach paneli marki.

Blue Angel to jeden z najstarszych, a równocześnie najbardziej znanych znaków ekologicznych – powstał w 1978 roku w Niemczech, a dziś jest szeroko rozpowszechniony w Zachodniej Europie. W zależności od ocenianego produktu, kryteria przyznawania certyfikatu są zróżnicowane. W przypadku paneli podłogowych o przyznaniu oznaczenia decydują: zrównoważone źródło pochodzenia surowców, bezpieczeństwo wyrobu i niska emisyjność, a także ograniczenie do minimum szkodliwego oddziaływania na środowisko.

Green Guard Gold to certyfikat wydawany przez organizację UL Environment. Produkty oznaczone tym znakiem muszą spełniać kryteria zdrowotne, dotyczące wykorzystania substancji chemicznych oraz poziomu emisji LZO w pomieszczeniach zamkniętych. Mogą być zatem dopuszczone do użytku w szkołach i placówkach opieki zdrowotnej.

Ekologia, funkcjonalność i estetyka – bez kompromisów

Ekologia i zdrowie są dziś naprawdę kluczowe, nie oznacza to jednak, że funkcjonalność i estetyka schodzą na drugi plan. Jeśli wybierasz podłogę, to wiesz, że jest to decyzja na wiele lat – tutaj nie ma miejsca na żadne kompromisy. Panele Classen to wybór przyjazny dla środowiska i wszystkich domowników, a przy tym – maksymalnie trwały i wodoszczelny. Oznacza to, że panele laminowane położysz w całym domu, również w strefach mokrych. To zasługa powłoki hydrofobowej oraz opatentowanego systemu instalacyjnego megaloc aqua protect, dzięki któremu woda nie przenika przez łączenia.

Co to oznacza? Koniec z pospiesznym wycieraniem podłogi po wejściu do domu w mokrych butach. Koniec z ostrożnym przecieraniem paneli na mokro, by przypadkiem nie dopuścić do pęcznienia krawędzi. I wreszcie, koniec z układaniem na kuchennej podłodze zimnych płytek ceramicznych – panele laminowane mogą z powodzeniem je zastąpić, wprowadzając do wnętrza przytulne wzory drewna! Podłoga wykonana z wodoszczelnych paneli Classen nie ulegnie uszkodzeniu nawet przy 24-godzinnym kontakcie z wodą – to sporo czasu na reakcję, nawet jeśli pod Twoją nieobecność ciekawski kot przewróci wazon z kwiatami.

Panele wyróżnia też zwiększona wytrzymałość, którą zapewnia technologią LLT anti scratch oraz klasa ścieralności AC5. W fabryce wdrożony jest Due Siligence System (System Należytej Staranności), który dba o odpowiednią jakość paneli na każdym etapie produkcji. Możesz być więc pewny, że otrzymasz produkt, który spełni Twoje oczekiwania.

Zapytasz może – a co z estetyką? Panele Classen dostępne w salonach RuckZuck to aż 12 różnych kolekcji i kilkadziesiąt dekorów. Inspiracją do stworzenia każdej z serii była… natura, a przede wszystkim jej różnorodność. Panele do złudzenia przypominają drewno, jego niejednolitą kolorystykę urozmaiconą charakterystycznymi rysunkami, słojami i strukturą właściwą dla naturalnego surowca, a także frezowanymi krawędziami. Możesz więc cieszyć się zaletami drewna, nie rezygnując równocześnie z maksymalnej funkcjonalności! Podłogę laminowaną zamontujesz w całym domu, tworząc spójną i jednolitą powierzchnię, która wizualnie połączy i powiększy przestrzeń – bez utrudnionego komponowania paneli z płytkami.

Panele podłogowe mogą być nie tylko trwałe i wodoszczelne – mogą być również przyjazne dla środowiska. Wybierając odpowiedni produkt, zwróć uwagę na transparentność marki, pochodzenie surowców i emisyjność gotowego produktu, potwierdzoną odpowiednimi certyfikatami. Możesz wybrać podłogę, która będzie piękna, bezpieczna i ekologiczna!


Artykuł powstał we współpracy z RuckZuck.


Inne artykuły w tej kategorii