Czas na pyszną kawę! ☕ Stoliki kawowe z dostawą za 0 zł!
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kolor liliowy – jak zaaranżować wnętrza w kolorze lila? Podpowiadamy

Kolor liliowy – dla niektórych chłodny, dla innych cukierkowy. Do niedawna uważany za nieco babciny i trochę zapomniany, coraz śmielej pojawia się w modnych aranżacjach wnętrz. Może posłużyć zarówno jako oryginalny kolor ścian, jak i subtelna barwa dodatków. Jak dokładnie wygląda kolor lila i do jakich stylów wnętrzarskich pasuje? Z czym łączyć liliowy kolor we wnętrzach i w których pomieszczeniach najlepiej go stosować? Dowiesz się za chwilę.

kolor liliowy wnętrza
Fot. ZAZA studio

Kolor liliowy – jak wygląda?

Na początek warto doprecyzować, jaki to właściwie kolor ten liliowy. Ogólnie rzecz biorąc, jest to jasny, rozbielony fiolet z delikatną błękitną nutą. Bywa mylony z barwą wrzosową czy lawendową. Nazwa i odcień pochodzi od wiosennego bzu (lilaka), którego kwiaty przyjmują jasnofioletowy odcień.

W propozycjach wnętrzarskich lila pojawia się rzadko – zwykle ustępuje popularnej lawendzie lub nasyconym odcieniom fioletu np. śliwkowemu czy ametystowemu. Szczególnie ciężko znaleźć meble w tym kolorze. A wszystko dlatego, że pastelowy kolor liliowy jest barwą dość trudną – z jednej strony kojarzy się nieco cukierkowo, z drugiej zaś cechuje się chłodem.

To Cię zainteresuje: Kolor fioletowy we wnętrzu – pomysły i porady stylizacyjne

Kolor liliowy – z czym go łączyć we wnętrzach?

Przy wprowadzaniu koloru liliowego do aranżacji kluczowe są towarzyszące mu barwy ścian, pokryć kanap i foteli oraz dodatków. Jaki kolor pasuje więc do lila?

  • Biały – zarówno odcień śnieżnobiały, jak i śmietankowy, kremowy, alabastrowy czy perłowy wraz z liliowym stworzą lekkie, świetliste i świeże połączenie.
  • Beżowy – ciepłe, otulające odcienie beżu osłabiają chłodny charakter koloru liliowego i tworzą z nim przytulną aranżację.
  • Różowy – aby uniknąć monotonii, liliowy warto połączyć z pudrowym różem, fuksją czy kolorem o nazwie liliowy róż.
  • Ciemny fiolet – nasycone odcienie fioletu nadadzą liliowemu bardziej wyrazisty charakter. Wypróbuj zestawienie koloru lila ze śliwką, ametystem czy oberżyną.
  • Żółty – kolor dopełniający fioletu, tworzący z nim wyjątkowo ożywczy duet. Liliowa barwa szczególnie pięknie rozkwitnie w towarzystwie nasyconej musztardy i szlachetnego złota.
  • Czarny – połączenie z odrobiną czerni uchroni kolor liliowy od cukierkowości.

Sprawdź też: Trendy kolorystyczne 2022 – sprawdź najmodniejsze kolory 2022 roku we wnętrzach

Kolor liliowy – do jakich stylów wnętrzarskich pasuje?

Ze względu na specyficzny charakter liliowego koloru, lepiej stosować go oszczędnie – bardziej jako dodatek niż barwę dominującą. Zestawiony w odpowiednich proporcjach z innymi kolorami stanie się urozmaiceniem popularnych stylów wnętrzarskich.

  • Styl prowansalski – cieszący się niesłabnącym zainteresowaniem styl rodem z południowo-wschodniej Francji to kwintesencja pogody i świeżości. Charakterystyczne dla prowansalskiego trendu są romantyczne meble, naturalne tkaniny, florystyczne wzory, subtelna metaloplastyka, bukiety kwiatów i suszonych ziół. Paleta kolorystyczna oparta jest na bieli i łagodnych odcieniach różu i fioletu, błękicie, pistacji i szarości. Jasny kolor liliowy znakomicie wpasuje się w to grono – może stać się ciekawym zamiennikiem dla klasycznej i nieco już banalnej lawendy.
  • Styl glamour – na ogół styl ten kojarzy się z intensywnymi kolorami kamieni szlachetnych i metali, jednak pastele też znajdują w nim zastosowanie. Subtelniejsza odsłona glamour, czerpiąca ze stylu dekadenckich paryskich apartamentów, chętnie posługuje się bielą i rozbielonymi odcieniami różu, błękitu, zieleni i fioletu. Nasycony kolor pojawia się tu z rzadka, jako intrygujący akcent, a nie motyw przewodni. Liliowy kolor wspaniale zaprezentuje się wraz ze złotymi dekoracjami, przejrzystym szkłem, aksamitem, satyną i szlachetnym drewnem.
  • Styl cottagecore – bez dwóch zdań jeden z najbardziej przebojowych trendów roku 2021. Styl ten inspiracje czerpie z idealistycznej wizji życia na wsi – głównie angielskiej i francuskiej. Jest miksem elementów sentymentalnych i rustykalnych, a jego najważniejszą cechą jest przytulność. Naturalne tkaniny występują w towarzystwie kwiatowych wzorów i kolorowych haftów, drewniane stoły zastawione są piękną ceramiką i ciekawym szkłem, a meble vintage przykuwają uwagę dawnym czarem. Cottagecore lubi delikatne, rozbielone barwy – króluje w nim biel i beż, przełamane odcieniami drewna i naturalnego kamienia. Tu i ówdzie pojawia się kropla pudrowego różu i błękitu – nic nie stoi na przeszkodzie, by grono pasteli poszerzyć o liliowy kolor.

Liliowy kolor ścian – w jakich wnętrzach warto go zastosować?

Kolor liliowy w pokoju dziennym

Jeśli marzy Ci się salon w stylu glamour, ale nie przepadasz za intensywnymi kolorami, wypróbuj aranżację nawiązującą do elegancji paryskich mieszkań. Kolor liliowy w salonie możesz wykorzystać jako barwę subtelnych dodatków – aksamitnych poduszek, zwiewnych zasłon czy dekoracyjnych bukietów kwiatów. Na tle białych czy beżowych mebli tego typu dodatki zaprezentują się delikatnie i intrygująco.

Wprowadzając liliową barwę do pastelowego wnętrza, przełam łagodną aranżację jednym czy dwoma elementami o nasyconej barwie. Sprawdzą się miękkie fotele z tapicerką w kolorze oberżyny czy fuksjowe poduszki dekoracyjne. Jeśli Twój pokój dzienny jest słoneczny, sięgnij po liliowy kolor farby ściennej – dodatkowo możesz go ocieplić złotymi dekoracjami, np. lustrem w wyrazistej ramie, wiszącymi lampami czy kinkietami.

Kolor liliowy w sypialni

Kolor liliowy na ścianie sprawdzi się też w pogodnej kobiecej sypialni urządzonej w duchu prowansalskim, shabby chic czy parisian. Jeśli lila ściany do Ciebie nie przemawiają, jasny fiolet możesz wprowadzić jako kolor zwiewnych zasłon, pokrycia ozdobnego pufa, narzuty czy dekoracyjnych poduszek. Propozycja dla odważnych: aksamitny, liliowy baldachim nad łóżkiem.

Zobacz też: Fioletowa sypialnia – jakie kolory, meble i dodatki do niej pasują? Podpowiadamy

Kolor liliowy w pokoju dziecka

Pomieszczenie dla dziecka powinno być utrzymane w jasnych barwach, zapewniających aranżacji świeżość i pogodę. Nieco baśniowy, wymarzony pokój dziecięcy bez trudu stworzysz właśnie przy użyciu barwy lila. Do pokoju dziewczynki kolor liliowy możesz wprowadzić np. jako zastępnik różu – połącz go wówczas z bielą, beżem, odrobiną złota i naturalnym drewnem. Efektem będzie aranżacja urocza i przytulna, ale nie przesłodzona.

Kolor lila w mieszkaniu – jak wpływa na nasze samopoczucie?

Rozbielone odcienie fioletu mają opinię kolorów raczej chłodnych. Z tego względu najlepiej używać ich w słonecznych, jasnych wnętrzach. Tradycyjnie fiolet jest uważany za barwę związaną z kreatywnością, dążeniem do piękna i pielęgnacją wartości duchowych. Znaczenie koloru liliowego jest zatem bardzo podobne – kwiatowy lila kojarzy się z delikatnością, wiosenną świeżością, łagodnością i szczerymi intencjami.

Kolor liliowy w dodatkach – na jakie warto postawić?

Jeśli kolor liliowy zdążył Cię już urzec, ale nie masz możliwości przemalowania ścian czy zakupu jasnofioletowych mebli, wcale nie musisz się martwić. Nic straconego! Lila wygląda bowiem znakomicie jako kolor dekoracji. Jakie liliowe dodatki możesz łatwo wprowadzić do swojego mieszkania?

  • Zasłony – w aranżacji prowansalskiej lub romantycznej sprawdzą się zwiewne zasłony w kolorze liliowym, wykonane z muślinu lub cienkiego lnu. We wnętrzu glamour możesz pokusić się o eleganckie liliowe zasłony uszyte z aksamitu lub dobrej jakości weluru.
  • Poduszki – aksamitne lub satynowe świetnie zaprezentują się na białej, różowej czy beżowej sofie w stylu prowansalskim lub glamour. Dla urozmaicenia liliowe poduszki połóż obok poduszek fioletowych, czarnych, złotych, granatowych lub niebieskich.
  • Zagłówek – aksamitne liliowe wezgłowie łóżka będzie stylowym i romantycznym dodatkiem do sypialni w stylu glamour.
  • Kwiaty – sztuczne lub naturalne kwiaty bzu sprawdzą się jako dekoracja w każdej aranżacji.

Romantyczny i nieco tajemniczy lila to barwa, której zdecydowanie warto dać szansę. Umiejętnie wprowadzony, liliowy kolor we wnętrzach stworzy wrażenie świeżości, czystości i spokoju – będzie kojarzył się ze świeżymi kwiatami, pogodną wiosną i wyrafinowaną, lecz subtelną elegancją.


Inne artykuły w tej kategorii

Kolor koralowy we wnętrzach – jak wygląda i jakie dodatki do niego pasują?

Kolor koralowy we wnętrzach – jak wygląda i jakie dodatki do niego pasują?

Jak pomalować ściany - poradnik krok po kroku

Jak pomalować ściany - poradnik krok po kroku

Ultra Violet – kolor roku 2018. Jak go wykorzystać we wnętrzach?

Ultra Violet – kolor roku 2018. Jak go wykorzystać we wnętrzach?

Kolor pistacjowy – jak wygląda, do czego pasuje i z czym łączyć kolor pistacjowy we wnętrzach?

Kolor pistacjowy – jak wygląda, do czego pasuje i z czym łączyć kolor pistacjowy we wnętrzach?

Czarna kuchnia – sprawdź 9 pomysłów na aranżację czarnej kuchni

Czarna kuchnia – sprawdź 9 pomysłów na aranżację czarnej kuchni

Szara podłoga – jaki kolor ścian i mebli do niej dobrać?

Szara podłoga – jaki kolor ścian i mebli do niej dobrać?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.