Rozjaśnij jesienną szarugę z naszymi lampami - zobacz rabaty do 80%!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
KFA Armatura
KFA Armatura
Opublikowany:  

Jaki grzejnik wybrać – aluminiowy czy stalowy? Sprawdzamy

Co sprawdzi się lepiej w Twoim mieszkaniu – grzejnik aluminiowy czy grzejnik stalowy? By odpowiedzieć sobie na to pytanie, przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, czym charakteryzują się poszczególne rodzaje. Opowiemy w nim o zaletach i wadach, efektywności oraz designie grzejników – dzięki temu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy wyborze konkretnego modelu i podejmiesz najlepszą decyzję.

Grzejnik aluminiowy czy stalowy? 4 istotne różnice

  • Oszczędność wody to istotna sprawa, również w kontekście wyboru grzejnika. Czy wiedziałeś, że w grzejniku aluminiowym zbudowanym z 10 członów płyną zaledwie 3 litry wody? Dla porównania, w grzejnikach stalowych, mimo podobnych rozmiarów, jest to już niemal 5 litrów.
  • Oszczędność energii związana jest z kolei z właściwościami materiału, z jakiego wykonany jest grzejnik. Grzejnik aluminiowy jest lżejszy, niż grzejnik stalowy o tej samej mocy, a tym samym zarówno szybciej się nagrzewa, jak i oddaje energię cieplną. Co to oznacza w praktyce? Będziesz oszczędzać energię, rachunki się obniżą, a w Twoim domu będzie wyższy komfort cieplny.
  • Cena grzejnika jest równie istotna – szczególnie jeśli wymieniasz instalację i planujesz zakup kilku sztuk. Co będzie tańsze – grzejnik aluminiowy czy stalowy? Porównując ceny zbliżonych rozmiarowo modeli, szybko zauważysz, że cena grzejnika aluminiowego może być nawet o 50% niższa, niż stalowego, mimo podobnego rozmiaru.
  • Podatność na korozję dotyczy zwłaszcza grzejników stalowych, na których – pod wpływem przepływającej przez instalację wody – często pojawia się rdza. Z grzejnikami aluminiowymi nie ma takich problemów, jeśli producent odpowiednio zabezpieczy je podczas produkcji – wtedy nie trzeba wymieniać ich przez naprawdę długi czas. Często są też objęte wieloletnią gwarancją, a najdłuższą tego typu ofertę na rynku zapewnia na swoje grzejniki firma KFA Armatura – to aż 20 lat!

Komfort cieplny – grzejnik aluminiowy vs. grzejnik stalowy

Rodzaj grzejnika ma oczywiście znaczący wpływ na to, czy Twoje mieszkanie będzie ogrzane efektywnie, a we wnętrzach będzie panował komfort cieplny. Jak już wiesz, aluminium szybko się nagrzewa i równie szybko oddaje energię cieplną. Sprawia to, że wykonany z niego grzejnik nagrzeje się kilka razy szybciej niż grzejnik stalowy (płytowy czy żeliwny) o podobnej mocy, a przy tym nawet kilkanaście razy szybciej niż ogrzewanie podłogowe, zacznie więc niemal natychmiast wpływać na temperaturę w pomieszczeniu.

Znacznie ma również sama konstrukcja grzejnika. Jeśli kierownice powietrza będą odpowiednio wyprofilowane – jak w grzejnikach marki KFA Armatura – nie będą wyprowadzały ciepła pod parapet, jak ma to miejsce np. modelach płytowych, a bezpośrednio na pomieszczenie. Przez to ciepło zostanie rozprowadzone efektywniej, a wnętrze nagrzeje się szybciej.

Montaż i dopasowanie grzejnika do wielkości pomieszczenia

W tej kategorii zdecydowanie zwycięży model z aluminium, a konkretniej grzejnik aluminiowy żeberkowy. Konstrukcja takiego grzejnika składa się z kilku lub nawet kilkunastu identycznych elementów, łączących się w pakiety o rozmiarach dopasowanych do konkretnej przestrzeni. Dzięki temu wielkość grzejnika można z łatwością dopasować do metrażu pomieszczenia oraz zapotrzebowania na ciepło. Co więcej, w przeciwieństwie do grzejników stalowych, grzejniki aluminowe można modyfikować. Jeśli zdarzy się, że zamontujesz model o zbyt dużej lub zbyt małej mocy, wystarczy dodać lub odjąć człony.

Opatentowane dolne podłączenie zastosowane w grzejnikach aluminiowych KFA Armatura znacząco ułatwia montaż. Przy pracy nad projektem instalacji grzewczej nie musimy się już martwić, czy grzejnik w danym pomieszczeniu będzie podłączany do ściany czy do wyprowadzenia z podłogi. Dolne podłączenie jest również bardziej estetyczne.

Grzejnik aluminiowy czy stalowy – który będzie odporny na korozję?

Ogromną zaletą grzejników aluminiowych jest fakt, że materiał ten jest odporny na korozję, czyli nie rdzewieje, co często zdarza się w przydatku modeli stalowych. Należy jednak pamiętać, że w przypadku instalacji miedzianej, grzejniki aluminiowe mogą być podatne na korozję elektrochemiczną – są jednak sposoby, by temu zapobiec.

Wybierając grzejnik z aluminium, szczególnie pod kątem instalacji miedzianej, zwróć uwagę na technologię produkcji. Może to być zastosowanie inhibitorów korozji lub jak w przypadku nowoczesnych grzejników KFA Armatura – proces anaforezy. Dzięki temu grzejniki aluminiowe można zamontować zarówno w obiegu zamkniętym, jak i otwartym, a także we wnętrzach, w których panuje duża wilgotność powietrza – np. w łazience.

Jak dopasować rodzaj grzejnika do stylu wnętrza?

Estetyka grzejnika jest dziś równie ważna, co jego funkcjonalność. Wybierając konkretny model, warto więc zwrócić uwagę nie tylko na jego parametry techniczne, ale również na kolor i kształt. Dzięki temu ten niepozorny element wyposażenia będzie pięknie komponował się z całą aranżacją, a może nawet stanie się jej praktyczną ozdobą. Grzejniki aluminiowe zapewniają w tym zakresie sporą swobodę wyboru – wystarczy przyjrzeć się modelom oferowanym przez KFA Armatura. To minimalistyczny kształt, ciekawie wyprofilowane kierownice powietrza oraz 3 uniwersalne kolory – biały, czarny i grafitowy.

Prosta forma sprawia, że taki grzejnik z łatwością dopasujesz do niemal każdej aranżacji – od surowego industrialu aż po przytulne scandi. Wybierając konkretny kolor, warto kierować się stylem domowej przestrzeni, a także dominującymi w niej dodatkami. W przestrzeniach, gdzie królują jasne kolory i naturalne materiały – jak styl skandynawski czy eko – świetnie sprawdzi się grzejnik w kolorze białym. Będzie również dobrym uzupełnieniem tradycyjnie urządzonych przestrzeni, a także wnętrz minimalistycznych utrzymanych w klimacie total white. Z kolei wersje ciemniejsze – grafit i czerń – wypadną doskonale we współczesnych loftach, aranżacjach ultranowoczesnych i hi-tech, a także wszędzie tam, gdzie rządzą dodatki w takich kolorach.

Mówiąc o estetyce, warto też wspomnieć o… czystości. Kształt grzejników stalowych, a w szczególności ich górna część, w której umieszczone są otwory wyprowadzające powietrze, to idealne miejsce do gromadzenia się kurzu. Taka konstrukcja sprawia, że trudno je wyczyścić. Z kolei grzejniki aluminiowe, w których otwory te są nie tylko większe, ale też wyprofilowane w kierunku pomieszczenia są łatwe do utrzymania w czystości, a regularne usuwanie kurzu nie przysparza problemów.

Grzejnik aluminiowy – innowacyjne rozwiązanie, które dba o higienę

Wybór grzejnika aluminiowego może nieść za sobą dodatkowe korzyści, które przypadną do gustu alergikom i wszystkim osobom, które cenią wysoką higienę w domu. Firma KFA Armatura opracowała rozwiązania, dzięki którym zwykły – mogłoby się wydawać – grzejnik, będzie zwalczał bakterie i inne drobnoustroje.

Specjalna powłoka Interpon AM firmy AkzoNobel z certyfikowaną technologią BioCote zapobiega rozmnażaniu się i przetrwaniu bakterii, wirusów, pleśni i grzybów, dzięki obecności aktywnych jonów srebra. Udowodniono, że BioCote skutecznie dezaktywuje, a nawet redukuje m.in. wirus grypy H1N1 aż o 90% w ciągu 2 godzin. To z kolei oznacza higieniczną czystość na powierzchni grzejnika, ale nie tylko – przyciąga on do siebie drobnoustroje na zasadzie elektrostatycznej, tym samym poprawiając czystość całego pomieszczenia. Wybierając grzejnik aluminiowy, możesz więc zadbać również o zdrowie swojej rodziny.

Co zatem wybrać – grzejnik aluminiowy czy stalowy? Odpowiedź może być tylko jedna – grzejnik aluminiowy. To rozwiązanie, które pozwala efektywnie ogrzać mieszkanie, nie jest podatne na korozję, jest o wiele tańsze, a przy tym bardzo estetyczne i… higieniczne.


Artykuł powstał we współpracy z marką KFA Armatura.


Inne artykuły w tej kategorii