🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Sposób na małą łazienkę

Łazienka o dużym metrażu daje spore możliwości aranżacyjne. Możemy wówczas zaszaleć, puścić wodze fantazji i pokusić się o zaprojektowanie domowego spa, strefy relaksu i wypoczynku dla domowników. Sprawa komplikuje się, gdy w ręce projektanta inwestor oddaje zaledwie kilkumetrowe pomieszczenie, często pozbawione dostępu naturalnego światła, o niskich sufitach lub skosach. Oczekiwania są wielkie, a możliwości… No cóż … trzeba je stworzyć.

Meblowe zakamarki

W przypadku niewielkiej łazienki warto zastosować proste triki aranżacyjne, które pozwolą w pełni zagospodarować dostępną przestrzeń. Doskonałym rozwiązaniem jest np. umieszczenie pojemnych szuflad na kosmetyki, szczotki do włosów i suszarkę bezpośrednio pod umywalką. Wciąż aktualnym sposobem na schowanie drobnych przedmiotów w łazience jest też zastosowanie szafki za lustrem. W ścianie, do której przylega wanna lub kabina prysznicowa, można również zaprojektować wnękę na podręczne kosmetyki.

Kolejnym pomysłem jest umieszczenie szafki nad zabudową stelaża WC. Powstały w ten sposób schowek na ręczniki lub papier toaletowy możemy sprytnie ukryć, obudowując stelaż podtynkowy WC tym samym materiałem, z jakiego zrobione zostały fronty szafki.

Odpowiednio zaprojektowana łazienkowa zabudowa umożliwia schowanie także urządzeń gospodarczych, takich jak pralka. W małej łazience lepiej umieścić ją bezpośrednio pod blatem, w jednej linii z zabudową umywalki. W pomieszczeniach o większym metrażu do ukrycia pralki możemy zastosować wysoką zabudowę. Wolną przestrzeń nad urządzeniem warto wówczas przeznaczyć na półki, na których przechowywać będziemy chemię i środki czystości, lub też zastosować wysuwane kosze np. na brudną bieliznę.

Vitra Geo Oval – Umywalka Owalna 60x38 cm 4423b003-0016

Vitra Geo Oval – Umywalka Owalna 60x38 cm 4423b003-0016

449 zł

Umiejętne operowanie iluzją

Architekci wnętrz, aby optycznie nadać łazience więcej przestronności, sięgają po rozwiązania, które tworzą iluzję większego pomieszczenia. W osiągnięciu głębi i efektu trójwymiarowości ścian nieocenione okażą się duże lustra oświetlone za pomocą designerskich kinkietów, punktowych lamp lub zestawów diodowych. Warto zastanowić się również nad zastosowaniem fototapety z motywem ulicy, mostu lub krajobrazu. Dobrym patentem na zwiększenie efektu ustawności pomieszczenia jest też wykorzystanie zlicowanego z powierzchnią podłogi odwodnienia liniowego oraz zbudowanej z dużych przeszklonych ścian kabiny walk-in, którą montuje się bezpośrednio na posadzce.

Przestrzeń odpowiednio zagospodarowana

Układ i przestrzeń łazienki w dużym stopniu narzuca projektantowi aranżację. W łazience znajdującej się na poddaszu zrezygnujmy z prysznica na rzecz efektownej, wolnostojącej wanny. Ciekawych modeli wykonanych z ceramiki, akrylu, żeliwa, stali czy imitacji naturalnego kamienia jest naprawdę sporo. Dzięki ustawieniu wanny wzdłuż dłuższej ściany wygospodarujemy dodatkowo miejsce, w którym znaleźć może się miska WC oraz bidet. Przestrzeń bezpośrednio pod skosem warto wykorzystać np. na szafkę, w której schowamy ręczniki i chemię.

Mały metraż łazienki to wyzwanie, ale i szansa na wykazanie się kreatywnością przez projektanta. Uporządkowana i odpowiednio zagospodarowana przestrzeń pozwoli urządzić pomieszczenie nie tylko w funkcjonalny, ale estetyczny, zgodny z najnowszymi trendami architektonicznymi sposób.


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności