Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Kanlux
Kanlux
Opublikowany:  

Światło niebieskie – jak się przed nim chronić? Najprostsze sposoby

Zastanawiałeś się kiedyś, jak światło wpływa na Twój organizm? Naturalne działa pozytywnie, sztuczne – nie zawsze. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzi światło niebieskie. Wiele słyszy się o tym, że negatywnie działa na wzrok i utrudnia zasypianie – czy to prawda? Sprawdź, co trzeba wiedzieć i jak na co dzień radzić sobie z niebieskim światłem, by jego skutki nie były aż tak odczuwalne.

Naturalne światło słoneczne – dlaczego jest dla nas korzystne?

Światło naturalne sprawia, że nasze otoczenie staje się bardziej komfortowe. To światło najzdrowsze dla naszego organizmu, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie, pobudza nas i wspomaga walkę z kiepskim nastrojem. Światło słoneczne jest niezbędne, by nasz organizm mógł wytworzyć witaminę D, a także ma ogromny wpływ na produkcję melatoniny – hormonu snu, który ma za zadanie regulować nasz rytm dobowy.

W dniach, gdy nasz nastrój nie jest najlepszy, dopada nas zmęczenie, wystarczy czasem odsłonięcie okien w domu, aby poprawić nasze samopoczucie i humor. Słońca mamy pod dostatkiem wiosną i latem, jednak sporą część dnia i tak spędzamy przy świetle sztucznym – w pracy, w sklepach, przychodniach, urzędach. Jesienią i zimą, kiedy światła słonecznego jest mało, korzystamy ze światła sztucznego przez całą dobę. Czym różni się ono od światła słonecznego? Przede wszystkim „ilością światła niebieskiego”, którego w świetle słonecznym jest mniej.

Światło niebieskie. Jak wpływa na organizm?

Niebieskie światło to rodzaj światła, który emituje słońce, energooszczędne oświetlenie, a także wyświetlacze urządzeń cyfrowych (smartfony, monitory LCD/LED, tablety, laptopy, telewizory). Światło to samo w sobie jest naturalnym zjawiskiem. To ono utrzymuje stan czuwania w ciągu dnia, jednak długotrwałe wystawienie na jego działanie może prowadzić do przemęczenia, zaburzać rytm snu, a także prowadzić do uszkodzenia siatkówki. Wszystko to natomiast wynika z bliskiego sąsiedztwa niebieskiego światła do spektrum ultrafioletu, a ultrafiolet jest szkodliwy dla ludzkich komórek.

Czy światło niebieskie działa negatywnie na wzrok?

Wpływ niebieskiego światła na nasze ciało dotyczy szczególnie oczu. Efektem jego działania jest powstawanie znacznie większej ilości wolnych rodników, niż organizm jest w stanie wyeliminować. To natomiast w konsekwencji może wiązać się z uszkodzeniem wzroku. Proces ten jest stopniowy, dlatego tak trudno go dostrzec. Pierwszym z jego objawów są pojawiające się przed oczami mroczki, które stopniowo zwiększają się i utrudniają widzenie z bliska.

Zastanów się, czy po pracy przed komputerem, lub długim przewijaniu mediów społecznościowych odsuwasz przedmioty nieco dalej od oczu, aby lepiej je widzieć? Po pracy z urządzeniami cyfrowymi wiele osób skarży się na zmęczenie wzroku, nieostre widzenie, a także na bóle głowy. Innymi efektami nadmiernej ekspozycji z niebieskie światło jest uczucie suchości, pieczenia oczu lub ich łzawienie.

Nie tylko zmysł wzroku cierpi w wyniku nadużywania urządzeń emitujących niebieskie światło. Dla mózgu obecność niebieskiego światła jest sygnałem informującym o konieczności działania. Jest to czynnik zaburzający wydzielanie melatoniny, czyli hormonu, który odpowiada za zasypianie i regenerację organizmu.


Ciekawostka

Uważa się, że starsze modele monitorów bardziej szkodziły wzrokowi, w rzeczywistości jednak im bardziej nowoczesny i zaawansowany jest ekran, tym więcej niebieskiego światła emituje.


Jak ograniczyć ekspozycję na światło niebieskie?

Czy możemy coś zrobić, aby bronić się przed szkodliwym działaniem niebieskiego światła, czy możemy jakoś je ograniczyć? Oto 3 proste sposoby.

1. Korzystaj z funkcji zmniejszających ilość niebieskiego światła

Niektórzy producenci smartfonów zastosowali w swoich modelach filtr światła niebieskiego. Dzięki temu użytkownik w każdej chwili może włączyć filtr, aby zmniejszyć ilość niebieskiego światła. Ten sam sposób wykorzystano również w nowszych modelach telewizorów i monitorów. Przy pierwszym włączeniu urządzenia te często pytają, czy włączyć tryb „LESS BLUE” lub „tryb czytania”. Często też znajdziemy to w podstawowych ustawieniach urządzenia. To jedno z rozwiązań, które pomaga nam ograniczać ilość niebieskiego światła i chronić wzrok, a dodatkowo jest wygodne i szybko dostępne.

Nowe urządzenia pozwalają nam także ustalić harmonogram trybu nocnego w urządzeniach mobilnych. Zgodnie z naszymi preferencjami ekran smartfona czy telewizor automatycznie będzie zmieniał kolor i temperaturę barwową, tak aby w godzinach wieczornych emitować mniej światła (zmiana tła ekranu na kolor czarny, odwrócenie kolorów biały-czarny) lub zmieniać światło na barwę ciepłą (bardziej żółtą), która pozwala wyciszać organizm.

2. Postaw na okulary z efektem filtrowania światła niebieskiego

Mowa tu nie tylko okularach korekcyjnych. Dostępne są też okulary bez dioptrii, które odfiltrowują do 35% niebieskiego światła o długości fali od 400 do 450 nm, dzięki czemu zwiększają komfort pracy przed ekranem. Dodatkowo takie soczewki, wg zapewnień producenta, chronią w 100% przed promieniowaniem UV. Kolejnymi zaletami są: powłoka antyodblaskowa, odporność na zadrapania i powłoka, dzięki której okulary mniej łapią brud i łatwiej się czyszczą.

3. Wyłączaj wszystkie ekrany na godzinę przed snem

Ostatnią, a zarazem najbardziej sprawdzoną metodą jest wyłączenie wszystkich monitorów i ekranów na godzinę przed snem, aby nie dawać mózgowi sygnałów do aktywności – wtedy mamy pewność, że sen przyniesie nam odpoczynek. Podczas pracy z wszelkimi monitorami za dnia należy przestrzegać zasady 20-20-20. Według tej zasady powinieneś robić oczom 20-sekundową przerwę od monitora co 20 minut i patrzeć na obiekt oddalony o 20 metrów od ciebie. Oczy się rozluźnią, podobnie jak mózg, i będą mogły lepiej reagować.

Żarówki z efektem światła naturalnego – Twój patent na światło niebieskie

Co zrobić natomiast z wszechobecnym światłem sztucznym? Zwłaszcza w porze popołudniowej i wieczornej w domowym zaciszu? Możemy zastosować światło o ciepłej barwie i niższym natężeniu, aby wieczorem przygotowywało mózg do odpoczynku. Jednak w ciągu dnia to światło będzie nas rozleniwiać, nie doda nam energii. Obecnie, kiedy wiele osób nadal pracuje w domu lub w trybie hybrydowym, to może stanowić przeszkodę dla naszej efektywności.

Rozwiązaniem są żarówki z efektem LESS BLUE. Taki efekt zapewniają nam Kanlux IQ-LED LIFE. To światło zbliżone do naturalnego. W produktach IQ-LED LIFE zredukowano ilość światła niebieskiego, co wpływa na nasze samopoczucie i nastrój, zachowując jednocześnie pełną funkcjonalność.

Żarówki Kanlux IQ-LED LIFE to także wysokie odwzorowanie naturalnych barw. Sztuczne światło może zaburzać nasze widzenie kolorów – czy zdarzył Ci się kupić w sklepie ceglasty, wymarzony sweter, jednak w świetle słońca był on bordowy? Dzięki IQ-LED LIFE zobaczysz wszystkie barwy takie, jakimi są naprawdę. Żarówki IQ-LED LIFE odznaczają się wysokim współczynnikiem oddawania barw (Ra>90), co przekłada się na postrzeganie koloru przez ludzkie oko. Z Kanlux IQ-LED LIFE zobaczysz, że Twój świat zawsze jest pełen naturalnych kolorów.

Kanlux

Żarówka IQ-LED LIFE L A60 7,2W-NW


Żarówki Kanlux IQ-LED LIFE emitują światło o pełnym spektrum barw, dzięki temu wpływają na nas tak jak naturalne światło dzienne i zapewniają komfortowe warunki podczas wszystkich Twoich codziennych aktywności. Pamiętaj, że światło dzienne to najdoskonalszy wzorzec. Dzięki produktom Kanlux IQ LED LIFE zbliżamy się do tego ideału. Dobra jakość nigdy nie jest przypadkowa, dlatego światło do domu wybieraj zawsze świadomie.


Artykuł powstał we współpracy z marką Kanlux.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności