LETNIA WYPRZEDAŻ - czas start! Kupuj z rabatami 🔥
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Kanlux
Kanlux
Opublikowany:  

Jak oświetlić wejście do domu, ścieżki i skalniak? Zobacz najciekawsze pomysły

Oświetlenie działki, ogrodu czy naszego domu od zewnątrz jest równie ważne, jak oświetlenie wnętrz. To dzięki niemu widzimy: numer posesji, domofon, furtkę czy drzwi wejściowe. Ułatwia nam również biesiadowanie pod gołym niebem i poruszanie się po ogrodzie bez obawy o to, że wpadniemy na rozstawione meble ogrodowe. Lato to ostatni moment, aby zadbać o oświetlenie zewnętrzne i komfortowo spędzać na zewnątrz ciepłe wieczory. To także czas, by już teraz przygotować się do tych krótszych i zimniejszych dni w roku. Zobacz najciekawsze pomysły na oświetlenie ogrodu!

Jak oświetlić strefę wejściową? Plafony, słupki i kinkiety

Każda strefa ogrodu, działki czy terenu otaczającego dom wymaga innego podejścia. Właściwie dobrane światło zewnętrzne nie powinno nas oślepiać, zakłócać naszego snu, ani odbierać uroku oświetlanej przestrzeni.  Więcej światła będziemy potrzebować przy furtce czy wejściu do domu.

Do otwarcia zamka, odszukania  dzwonka lub po prostu poprawy widoczności, tak abyśmy zawsze widzieli, kto wchodzi na teren naszej posesji, przydadzą nam się plafoniery zewnętrzne, jak na przykład Kanlux BENO. Oświetlając części ogrodu lub ścieżki możemy natomiast zastosować słupki jak Kanlux INVO, lub Kanlux VIMO. Przy drzwiach wejściowych możemy użyć kinkietów z tej samej rodziny. Dzięki temu zachowamy spójność oświetlenia.

Lampiony zewnętrzne – praktyczna dekoracja ogrodu

Kanlux VIMO to nowość – oryginalne lampy, które zdobywają dużą popularność dzięki swojej nietypowej, oszczędnej formie w stylu retro. Otwarte lampiony z widoczną żarówką to absolutny hit tego lata.

Idealnie pasują do ogrodów w stylu angielskim czy wiejskim. Wszędzie tam, gdzie panuje pozorne nieuporządkowanie, te lampy wkomponują się nam idealnie w otoczenie. Nadają lekkości i delikatności, a jeżeli zastosujemy w nich żarówki dekoracyjne, to staną się wyjątkową ozdobą oświetleniową każdego ogrodu.

Klimatycznie i bezpiecznie, czyli jak oświetlić ścieżki?

Propozycją klasycznej elegancji są oprawy Kanlux INVO. Wszystkie ścieżki i trakty komunikacyjne powinny być dobrze widoczne, jednak ilość światła nie powinna oślepiać ani nas, ani gości. Tu sprawdzą się niższe słupki z tej serii, a do oświetlenia terenu przy samym domu możemy użyć kinkietów Kanlux INVO. Ogród w stylu francuskim lub nowoczesnym zyska niepowtarzalnego blasku w świetle tych opraw.

Lampy imitujące kamienie – sposób na naturalny ogród

Na efektowne podświetlenie zasługują również rośliny czy skalniaki, których urodą możemy cieszyć się również po zmroku. Jeśli lubisz nietypowe rozwiązania lub chcesz zakamuflować elementy oświetlenia ogrodu czy wtopić je w otoczenie to doskonałym rozwiązaniem będą oprawy z serii Kanlux STONO. Obejmuje ona lampy imitujące kamienie; o kulistym kształcie klosza, osadzane w gruncie bądź o nieregularny kształcie jak Kanlux STONO IS 63. 

Dzięki barwie granitu są praktycznie nie do odróżnienia od prawdziwych dużych otoczaków. Po zapadnięciu zmroku delikatnie rozświetlają otoczenie, efektownie komponując się z roślinnością bądź skalniakami, w których są często umieszczane. Każda z tych opraw jest wyposażona w podstawę, która pozwala osadzić ją w gruncie, a klasa szczelności IP 65 pozwala im działać nawet w czasie ulewnego deszczu (pod warunkiem właściwego osłonięcia miejsca podłączenia).

Jeżeli natomiast lubimy gładkie, idealnie przycięte trawniki, a rośliny nie towarzyszą nam w ogrodzie, to możemy skomponować swój własny skalniak z tych właśnie opraw. Wtedy im więcej, tym lepiej, ogranicza nas tylko powierzchnia lub wyobraźnia.

Pamiętajmy, że nie na każdy fragment budynku i ogrodu musimy kierować snop światła. Starajmy się ozdobić nasz dom i teren wokół niego tak, aby nie przeszkadzać sąsiadom ani nam samym. Warto pamiętać, że jeżeli sam budynek jest masywny i niski, to za pomocą światła możemy go optycznie wydłużyć. Przy gładkiej elewacji sprawdzą się zaś oprawy o delikatnym, miękkim świetle, które same będą stanowiły ozdobę. Nasz dom i ogród po zmroku powinien być nie tylko piękny, ale także (a może przede wszystkim) funkcjonalny, o każdej porze roku, niezależnie czy oglądamy go z okien domu, czy spędzamy w nim wieczory z rodziną i przyjaciółmi.


Artykuł powstał we współpracy z marką Kanlux.


Inne artykuły w tej kategorii