Złap nasze bestsellerowe produkty w super cenie! 💥
GARDENA POLSKA
GARDENA POLSKA
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Najczęstsze błędy w podlewaniu roślin. Jak ich uniknąć i nawadniać ogród efektywnie i wygodnie?


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GARDENA POLSKA.


Nie da się ukryć, że obficie i regularnie podlewany ogród jest najpiękniejszy. Zwłaszcza w okresie letnim, kiedy z nieba leje się żar, a przydomowe rośliny proszą się o świeżą dawkę wody. W tym czasie podlewać trzeba codziennie i to z głową, by nie popełniać popularnych błędów, które zmniejszają efektywność nawadniania! Jak uniknąć wpadek, a przy tym podlewać wygodnie i skutecznie? Podpowiadamy!

Podlewanie ogrodu – wystrzegaj się tych błędów!

Podlewanie ogrodu wydaje się prostym zajęciem. Wystarczy konewka, wąż i zraszacz, a do tego źródło wody i trochę zaangażowania. To jednak nie wszystko. Aby ziemia była dobrze nawodniona, a rośliny zdrowe i piękne, trzeba znać kilka ważnych reguł, o których czasami zapominamy w ferworze codziennych obowiązków. Jakie błędy najczęściej popełniamy podczas podlewania ogrodu?

  • Podlewamy o dowolnej porze dnia, a to może mieć opłakane skutki, zwłaszcza w czasie letnich upałów! Należy unikać podlewania w czasie intensywnego nasłonecznienia, czyli między godziną 10 a 16. Dlaczego to takie ważne? Woda, która zatrzymuje się na liściach, skupia promienie słoneczne i sprawia, że ulegają poparzeniom, brązowieją i stają się kruche. Takie osłabienie ułatwia wnikanie patogenów i zwiększa podatność rośliny na działanie grzybów i bakterii. Podlewanie w czasie dużego nasłonecznienia jest też nieefektywne – woda, zamiast wsiąkać w ziemię, po prostu odparuje. Kiedy zatem podlewać? Wcześnie rano lub wieczorem.
  • Podlewamy zbyt małą ilością wody, zapominając, że nawadniać należy do momentu, aż ziemia przestanie wchłaniać wodę. Pamiętaj, że woda powinna dotrzeć na głębokość ok. 10-25 cm.
  • Podlewamy zbyt mocnym strumieniem wody, czego nie lubią zwłaszcza delikatne rośliny. Podlewanie wodą pod dużym ciśnieniem może uszkadzać liście i niszczyć kwiaty, narażając rośliny na choroby. Warto uzbroić się w cierpliwość i korzystać z delikatniejszego strumienia, nie mocząc całych roślin.
  • Podlewamy nieodpowiednim rodzajem wody, czyli wodą z wodociągów. Dlaczego taka woda nie jest najlepszym wyborem do podlewania ogrodu? Ponieważ zawiera chlor, który nie służy roślinom. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie deszczówki, która jest miękka, czysta i ma lekko kwaśny odczyn. Nie wspominamy już nawet o zaletach ekonomicznych tego rozwiązania!

Poradnik ogrodnika: najprostsze patenty na podlewanie i przechowywanie

Już wiesz, jak podlewać ogród poprawnie i unikać często popełnianych błędów. Teraz czas zadbać o to, by cały ten proces był dla Ciebie wygodny i ekonomiczny. Dowiedz się, w jakie akcesoria i sprzęty warto się zaopatrzyć i jak prawidłowo magazynować wodę deszczową.

Jak zwijać i przechowywać węże ogrodowe?

Latem trzeba podlewać codziennie, więc ciągłe rozwijanie i zwijanie, a następnie chowanie węża może być bardzo uciążliwe. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które pozwolą puścić ten problem w niepamięć. Ciekawe patenty oferuje marka Gardena, a my polecamy 3 z nich.

1. Wieszak na wąż tekstylny Liano TapFix

Proste rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wąż zawsze pod ręką, a przy tym zależy im na oszczędności miejsca. Nie trzeba ingerować w elewację, montaż wieszaka jest bezinwazyjny, nie wymaga użycia narzędzi czy śrub, bo mocuje się go bezpośrednio na kranie. W zestawie znajdziesz też 15-metrowy wąż tekstylny Liano, w oplocie wykonanym z wytrzymałej tkaniny oraz zraszacz natryskowy. Wszystkie elementy są odporne na promieniowanie UV i mróz, dlatego możesz trzymać je na zewnątrz przez cały rok.

2. Bęben naścienny Gardena RollUp M

To idealna opcja na przechowywanie węża dla wszystkich ogrodników, dla których codzienne jego rozwijanie i zwijanie, jest sporym utrapieniem. Jak to działa? Bęben montuje się na stałe do ściany budynku, ale bez obaw – jest to bardzo praktyczne, bo można go obracać w zakresie ponad 180°. W środku znajduje się wbudowany wąż, który – dzięki technologii RollControl – można w kontrolowany sposób rozwijać i nawijać bez wysiłku i supłania. Urządzenie jest odporne na działanie warunków atmosferycznych.

3. Bęben ogrodowy RollUp M

To bęben w wersji mobilnej, mocowanej do podłoża za pomocą solidnej śruby w dowolnie wybranym miejscu. Mechanika działania jest tutaj bardzo podobna do bębna naściennego, jednak bęben ogrodowy można obracać w zakresie 360°. To pozwala jeszcze swobodniej manewrować wężem (o długości 20m!) i docierać do wszystkich zakątków ogrodu.

To, które rozwiązanie wybierzesz, powinno zależeć od wielkości ogrodu, możliwości podłączenia do źródła wody, możliwości montażowych i oczywiście – indywidualnych preferencji. Jedno jest pewne: przechowywanie węża ogrodowego nigdy nie było takie proste!

Zraszacz – Twój sprzymierzeniec w podlewaniu trawnika i rabatek!

Nie zawsze masz czas i ochotę na podlewanie wężem? Codziennym wsparciem będzie zraszacz, idealny do trawników czy rabatek. Zraszacz podlewa delikatnie i powoli nawadnia glebę, rozpylając krople na wybranym obszarze (rodzaj i zasięg strumienia można dowolnie zmieniać). A co najważniejsze, robi to wszystko sam – Twoim zadaniem jest ulokowanie go w odpowiednim miejscu, podłączenie do źródła wody i ustawienie zasięgu.

Szczególnie polecamy zraszacz wahadłowy AquaZoom L, który pozwoli równomiernie i bez kałuż podlać nawet do 350m2! To urządzenie marki Gardena, w którym szybkość przepływu wody można swobodnie regulować, a zasięg zraszania kontrolować za pomocą suwaków. AquaZoom L jest odporny na warunki atmosferyczne, a dysze wykonane są z miękkiego tworzywa – w razie potrzeby z łatwością usuniesz z nich kamień.

Dlaczego potrzebujesz licznika wody? Efektywne podlewanie ogrodu

Wodomierz ogrodowy to urządzenie, które nie kosztuje wiele, a może wspomóc Cię w oszczędnym gospodarowaniu wodą. Licznik AquaCount Gardena podłączysz bezpośrednio do kranu, złącza węża, zraszacza, opryskiwacza czy pompy. Dlaczego warto w niego zainwestować? Intuicyjne podlewanie nie zawsze się sprawdza, w końcu nigdy nie wiemy, ile wody dokładnie rozprowadza zraszacz, a ile przepływa jej przez wąż ogrodowy.

Z takim wodomierzem nie trzeba zastanawiać się, czy ogród został optymalnie nawodniony! Licznik pokazuje całkowite zużycie wody (dzienne i w sezonie), pozwala odczytać zużycie w cyklu nawadniania i aktualnie zużywaną ilość wody w litrach na minutę. Wszystkie te dane sprawdzisz w dowolnym momencie za pomocą jednego przycisku. Dzięki temu podlewasz ogród w przemyślany sposób, precyzyjnie i zgodnie z faktycznym zapotrzebowaniem.

Sposób na oszczędne podlewanie? Zbiorniki na deszczówkę!

Największe zalety deszczówki? Po pierwsze – nie trzeba za nią płacić, a po drugie jest bezpieczna i wartościowa dla roślin ogrodowych. Jak już wspominaliśmy, nie zawiera chloru, oprócz tego ma też taką samą temperaturę jak otoczenie, więc nie narażamy sadzonek na szok termiczny. Można śmiało powiedzieć, że woda deszczowa to najlepszy wybór do podlewania ogrodu.

Ale jak ją gromadzić i magazynować? By czerpać jak najwięcej deszczówki, ustaw pod rurami spustowymi zbiorniki – mogą to być zwykłe beczki lub specjalne zbiorniki na deszczówkę dostępne w sklepach budowlanych. Niektóre pojemniki wykonane z tworzyw sztucznych są wyposażone w specjalne kraniki, które ułatwiają pobieranie wody. Niezależnie od tego, na jakie zbiorniki się zdecydujesz, pamiętaj o pokrywach, dzięki którym do wody nie dostaną się liście i inne zanieczyszczenia.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, wybierając zbiornik? Zbiornik na deszczówkę nie powinien być przezroczysty, ponieważ dostęp do światła stwarza dobre warunki dla rozwoju glonów. Warto ustawić go w zacienionym miejscu, by woda się nie nagrzewała. Jeśli lokalizacja zbiornika jest mocno nasłoneczniona, możemy w bezpośrednim sąsiedztwie zamontować pergolę i obsadzić ją pnącą roślinnością. Ważny jest również sam materiał, z którego wykonane są pojemniki – w tym przypadku na pewno nie sprawdzi się metal, bo gromadzona woda szybko doprowadzi do korozji, najlepszym wyborem są więc tworzywa sztuczne.

Każdy ogrodnik chce, aby rośliny rosły zdrowe i bujne, a trawnik zachwycał wszystkich soczystą zielenią. Jednak by tak się stało, przydomowa przestrzeń potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych, w tym przede wszystkim regularnego podlewania! Pamiętając o tych kilku prostych regułach, zadbasz o efektywne nawadnianie, a sięgając po odpowiednie sprzęty – znacznie ułatwisz sobie codzienną pracę w ogrodzie!


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką GARDENA POLSKA.



Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Porządki i pielęgnacja ogrodu – co warto zrobić przed sezonem letnim?

Porządki i pielęgnacja ogrodu – co warto zrobić przed sezonem letnim?

Sponsorowane Jak stworzyć ekologiczny ogród? O tych zasadach musisz pamiętać!

Jak stworzyć ekologiczny ogród? O tych zasadach musisz pamiętać!

Sponsorowane Jesienne cięcie drzew i krzewów – co musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po nożyce i sekator?

Jesienne cięcie drzew i krzewów – co musisz wiedzieć, zanim sięgniesz po nożyce i sekator?

Sponsorowane Jakie prace warto wykonać w ogrodzie jesienią? Poradnik

Jakie prace warto wykonać w ogrodzie jesienią? Poradnik

Sponsorowane Jak utrzymać porządek wokół domu i w ogrodzie? Praktyczny poradnik

Jak utrzymać porządek wokół domu i w ogrodzie? Praktyczny poradnik

Sponsorowane Jak podlewać ogród wygodnie i oszczędnie? Sprytne sposoby i przydatne akcesoria

Jak podlewać ogród wygodnie i oszczędnie? Sprytne sposoby i przydatne akcesoria

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.