Odpoczywaj z klasą!🛋️ Sofy i kanapy idealne do Twojego wnętrza!
KFA Armatura
KFA Armatura
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak oszczędzać wodę i energię? Poznaj 13 skutecznych sposobów na oszczędzanie w domu


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.


Ceny żywności, energii, paliwa, a także towarów i usług wciąż rosną, dlatego oszczędzanie to dziś jeden z najważniejszych tematów w polskich domach. Inflacja sprawia, że z niepokojem zaglądamy do portfeli i zastanawiamy się, co zrobić, by wydawać mniej, ale nie tracić przy tym codziennego komfortu życia. Zacznij domowe oszczędzanie od podstaw i sprawdź, jak oszczędzać wodę i energię cieplną. Zobacz 13 sprawdzonych sposobów na obniżenie rachunków za wodę i ogrzewanie – efekty mogą Cię zaskoczyć!

1. Jak oszczędzać wodę? Skróć czas kąpieli o 50%!

Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na oszczędzanie wody jest wypracowanie dobrych nawyków. Jakich? To bardzo proste, a często o tym zapominamy! Codzienne kąpiele w wannie warto zamienić na prysznic, ale to nie wszystko – pamiętaj, że każda minuta to od 8 do nawet 12 litrów wody. Jeśli do tej pory branie prysznica zajmowało Ci 10 minut, postaraj się skrócić czas kąpieli do 5 minut. Żeby ułatwić sobie ten proces i szybko przyzwyczaić się do nowej rutyny, możesz zainwestować w stoper pod prysznic, który zasygnalizuje koniec kąpieli.

2. Wybieraj baterie oszczędzające wodę – perlator to podstawa

Jeśli dopiero urządzasz nowe mieszkanie, planujesz remont łazienki lub po prostu chcesz wymienić baterie na nowe – wybieraj modele, które oszczędzają wodę. Wiele ciekawych rozwiązań oferuje marka KFA Armatura, a szczególną uwagę warto zwrócić na baterie Mokait, Moza oraz Logon. To baterie łazienkowe wyposażone w ekologiczne napowietrzacze – czyli inaczej perlatory – które działają na zasadzie mieszania strumienia wody z powietrzem.

Taki perlator pozwala zmniejszyć przepływ wody do 5 litrów na minutę. Dla porównania – w przypadku baterii bez napowietrzacza to od 10 do nawet 13 litrów na minutę, a komfort mycia rąk jest taki sami.

3. Nie trać wody podczas ustawiania temperatury strumienia

To sposób dla tych, dla których kąpiele pod prysznicem każdorazowo wiążą się z maratonem ustawiania optymalnej temperatury wody. Wydaje się, że te kilkanaście sekund to całkiem niewiele, ale w praktyce może kosztować nas nawet 150 litrów wody więcej w ciągu tygodnia. Posiadacze baterii dwuuchwytowych mogą potrzebować nawet kilkudziesięciu sekund, by ustawić odpowiednią temperaturę wody, jednouchwytowych – kilkanaście sekund, a termostatycznych? Zaledwie 3-4 sekundy.

Baterie termostatyczne podają wodę w określonej, stałej temperaturze, dzięki czemu nie tracimy wody podczas ustawiania parametrów kąpieli. Świetnym przykładem takiej baterii jest Moza od KFA Armatura z wysokiej jakości głowicą Sedal i korpusem typu Cool Touch chroniącym przed oparzeniem.

4. Zwracaj uwagę na usterki i nie odkładaj naprawy na później

Woda cieknąca strumieniem z instalacji zawsze wymusza w nas szybką reakcję, inaczej bywa jednak w przypadku niewielkich usterek. Pamiętaj, że kapiąca przez dłuższy czas bateria czy nieszczelny perlator przekładają się na realne zużycie. Specjaliści KFA Armatura obliczyli, że w taki sposób możemy średnio marnować nawet 6,5 litra wody na dobę, co w skali miesiąca przekłada się na prawie 200 litrów!

5. Zawsze zakręcaj strumień wody, gdy nie jest potrzebny

To kolejny nawyk, o który warto zadbać – zwłaszcza w łazience. Jeśli do tej pory nie zakręcałeś kranu podczas mycia zębów czy golenia, czas to zmienić! Ciekawym udogodnieniem może również okazać się bateria bezdotykowa, która uruchamia strumień, kiedy podsuniesz pod wylewkę dłoń, szczoteczkę czy maszynkę do golenia, a następnie automatycznie go zamyka. Taką funkcję mają nowoczesne baterie Samba New czy Salto, dostępne w KFA Armatura.

6. Wykorzystuj szarą wodę do spłukiwania toalety

Ponowne używanie wody szarej, czyli tzw. recykling wody może stać się świetnym sposobem na oszczędzanie. Na mniejszą skalę taką wodę możesz zbierać wstawiając miskę pod prysznic w trakcie kąpieli i wykorzystywać ją później do spłukiwania toalety lub do sprzątania. Kompleksową opcją jest natomiast przerobienie domowej instalacji tak, by woda bezpośrednio spod prysznica, z wanny czy umywalki trafiała do zbiorników magazynujących, do oczyszczenia i ponownego doprowadzenia, np. do pralki czy toalety.

7. Nie rób prania, gdy pralka nie jest całkowicie pełna

Oczywistość, o której wciąż często zapominamy. Pełna pralka to mniej cykli prania, czyli mniej zużytej wody i energii. Jak sprawdzić, czy bęben jest pełny, ale nie przepełniony? Wystarczy, że możesz swobodnie wsunąć dłoń do załadowanej pralki, położyć ją na rzeczach, zacisnąć w pięść. Warto też pamiętać o ładowności określonej przez producenta i wciąć pod uwagę ciężar pranych ubrań, które stają się dużo cięższe po nasiąknięciu wodą.

8. Jak oszczędzać energię? Sprawdź, czy ciepło nie ucieka przez okna!

Oszczędzanie energii warto rozpocząć od szybkiej weryfikacji szczelności okien. Powodem nieszczelności często są zużyte uszczelki, które mogą kurczyć się, pękać i tracić elastyczność pod wpływem eksploatacji. Warto skontaktować się z fachowcem, który odpowiednio ustawi okna i wymieni uszczelki. Doraźnym sposobem jest też zastosowanie specjalnej taśmy uszczelniającej, która szybko wyeliminuje problem.

9. Wybierz odpowiednie grzejniki – aluminium nagrzewa się szybciej niż stal

W kontekście oszczędnego ogrzewania warto rozważyć wybór grzejników aluminiowych. Są nie tylko lżejsze od stalowych odpowiedników o tej samej mocy, ale też nagrzewają się kilka razy szybciej i szybciej oddają energię cieplną do otoczenia. To z kolei przekłada się na niższe rachunki. Doskonałe grzejniki aluminiowe ma w swojej ofercie marka KFA Armatura, na które producent udziela 20 lat gwarancji.

To modele żeberkowe, które mogą być zbudowane z kilku, a nawet z kilkunastu elementów, dlatego można idealnie dopasować je do metrażu pomieszczenia. Taka budowa pozwala też na obniżenie temperatury wody podawanej do grzejnika, a tym samym ilości zużywanej energii. Wbrew pozorom nie oznacza to, że w pomieszczeniu będzie chłodniej – wystarczy, że dokręcisz do grzejnika dodatkowe człony, co pozwoli utrzymać stałą temperaturę.

Grzejnik aluminiowy ADR 500 10-elementowy grafitowy
KFA Armatura

Grzejnik aluminiowy ADR 500 10-elementowy grafitowy

Grzejnik aluminiowy ADR 500 10-elementowy czarny
KFA Armatura

Grzejnik aluminiowy ADR 500 10-elementowy czarny

Grzejnik aluminiowy ADR 500 10-elementowy biały
KFA Armatura

Grzejnik aluminiowy ADR 500 10-elementowy biały

grzejnik aluminiowy G350F
KFA Armatura

grzejnik aluminiowy G350F

10. Odsłoń grzejniki na sezon grzewczy

Grzejniki warto odpowiednio przygotować, czyli: upewnić się, że nie zasłaniają ich firany i zasłony, czy nawet meble ograniczające rozchodzenie się ciepła. Pamiętaj, że im mniej elementów znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kaloryfera, tym lepiej. Dzięki takiemu „oczyszczeniu” przestrzeni grzejnik lepiej ogrzeje pomieszczenie.

11. Zainwestuj w głowice termostatyczne i ekrany zagrzejnikowe

Głowica termostatyczna mierzy temperaturę pomieszczenia i automatycznie włącza lub wyłącza ogrzewanie, dzięki czemu wykorzystujemy tylko tyle energii cieplnej, ile w danym momencie rzeczywiście jest potrzebne. Z kolei ekrany zagrzejnikowe odbijają ciepło w stronę pomieszczenia, polepszając efektywność ogrzewania. Taki zestaw może okazać się oszczędnym rozwiązaniem, które poprawi komfort cieplny w pomieszczeniach.

12. Wietrz pomieszczenia codziennie, ale rozsądnie

W sezonie grzewczym możemy wietrzyć mieszkanie na dwa sposoby, po pierwsze: krótko, ale intensywnie, na kilka minut, nie zakręcając grzejników. W tym przypadku warto otworzyć okna na oścież dla szybszej wymiany powietrza. Dzięki temu nie wychłodzimy pomieszczenia, a temperatura w środku szybko wróci do normy, ze względu na ciepło zakumulowanemu w ścianach. Z kolei podczas dłuższego, wielogodzinnego wietrzenia grzejniki trzeba zakręcić.

13. Elastycznie dopasowuj się do zmiennej pogody

Pogoda może mieć duży wpływ na to, jaka temperatura panuje w naszym domu. Jak oszczędzać energię, dopasowując się do zmian atmosferycznych? W słoneczne dni maksymalnie odsłaniaj okna i wpuszczaj naturalne światło oraz ciepło do środka, dogrzewając w ten sposób mieszkanie. Z kolei w wietrzne dni zaciągaj rolety i zasłony, by jak najmniej chłodu przedostawało się do środka.

Jak oszczędzać wodę i energię? To wcale nie musi być trudne! Czasami wystarczy wprowadzić kilka modyfikacji do swojej codziennej rutyny, by szybko odczuć pozytywne efekty. Wypracowywaniu nowych przyzwyczajeń mogą towarzyszyć zmiany w wyposażeniu wnętrz, które – choć są inwestycją – to szybko się zwracają i latami obniżają rachunki za prąd i ogrzewanie. Dobrze dobrane baterie i wydajne grzejniki to podstawa!


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką KFA Armatura.Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Przygotuj się na sezon grzewczy – wymień grzejniki na nowe i zacznij oszczędzać!

Przygotuj się na sezon grzewczy – wymień grzejniki na nowe i zacznij oszczędzać!

Sponsorowane Ekonomicznie i ekologicznie – dlaczego warto naprawiać baterie łazienkowe? Sprawdź!

Ekonomicznie i ekologicznie – dlaczego warto naprawiać baterie łazienkowe? Sprawdź!

Sponsorowane Niższe zużycie wody i mniej plastiku w domu – sprawdź, dlaczego wymiana baterii kuchennej to czysty zysk

Niższe zużycie wody i mniej plastiku w domu – sprawdź, dlaczego wymiana baterii kuchennej to czysty zysk

Sponsorowane Obalamy mity dotyczące grzejników aluminiowych – to musisz wiedzieć!

Obalamy mity dotyczące grzejników aluminiowych – to musisz wiedzieć!

Sponsorowane Oszczędzanie wody jest dziecinnie proste – jak to robić? Oto kilka porad od 7-latków

Oszczędzanie wody jest dziecinnie proste – jak to robić? Oto kilka porad od 7-latków

Sponsorowane Tani remont łazienki – jak odświeżyć wnętrze niewielkim kosztem? Oto 10 wskazówek

Tani remont łazienki – jak odświeżyć wnętrze niewielkim kosztem? Oto 10 wskazówek

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.