Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA
Opublikowany:  

Czy warto zainwestować w okna energooszczędne? 5 argumentów, które Cię przekonają

Energooszczędność to słowo klucz – zwłaszcza w kontekście budowy domu. W stolarce ten termin funkcjonuje od dawna, bo to właśnie okna oraz drzwi stanowią jedne z największych winowajców utraty ciepła, a przecież uciekające z budynku ciepło, to nic innego jak „uciekające” pieniądze w postaci wyższych rachunków. Żeby temu zaradzić, najlepiej postawić na okna energooszczędne. Czym właściwie są takie rozwiązania i dlaczego warto je wybrać?

1. Energooszczędnie znaczy taniej

Jest jeden kluczowy wskaźnik opisujący okna energooszczędnewspółczynnik Uw, czyli współczynnik przenikania ciepła. Im jego wartość jest niższa, tym lepiej – wówczas okna skuteczniej poradzą sobie z efektywnym ogrzewaniem domu lub mieszkania i ograniczą rosnące koszty. Składowymi tego parametru są współczynnik przenikania ciepła szyby lub innego wypełnienia (Ug), a także współczynnik przenikania ciepła ramy, a więc nieprzeźroczystej części okna (Uf).

W przełożeniu na język zrozumiały dla laika, warianty energooszczędne w przeciwieństwie do tradycyjnych będą różniły się zastosowanymi materiałami – te z kolei rzutują na lepszą efektywność grzania i zatrzymanie ciepła. Co więc składa się na okna energooszczędne? Budowa modeli od MS więcej niż OKNA wiąże się z zastosowaniem ram wykonanych z profili wielokomorowych, dodatkowych uszczelek, a także potrójnych szyb termoizolacyjnych, w których przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem szlachetnym, czyli argonem. Całość stanowi szczelną, solidną i zwartą konstrukcję, która jest odporna na odkształcenia i zachowuje swoje właściwości przez wiele lat użytkowania.

Żeby okna były energooszczędne, trzeba wiedzieć, jaki powinien być współczynnik Uw. Te wartości regulują obowiązujące przepisy. Według najnowszych wytycznych Uw może osiągać maksymalnie 0,9 W/m²K, co oznacza, że wszystkie okna z Uw równym 0,9 W/m²K lub niższym zapewnią znacznie niższe koszty utrzymania budynku. Takimi wartościami wyróżniają się m.in. modele Msline+z ramką Thermobar oraz szybą SUPERtermo 0,5 od MS więcej niż OKNA, w których wartość Uw jest dużo poniżej granicy wskazanej przez przepisy i wynosi 0,71 W/m²K. W przeciągu roku czy kilku lat zapewni to znacznie więcej pieniędzy w domowym budżecie.

2. Zero mostków termicznych

Efektywność okien energooszczędnych w dużej mierze zależy do konstrukcji szyb oraz budowy ram, ale to nie wszystkie czynniki gwarantujące zatrzymanie ciepła w budynku. Na nic zdadzą się najlepsze szyby, jeśli podczas instalacji popełnionych będzie mnóstwo błędów. Żeby do nich nie dopuścić, warto postawić na odpowiednią technikę instalacji bazującą na tzw. ciepłym montażu oraz wybrać doświadczonych specjalistów. Jeśli obydwa czynniki będą spełnione, pozbędziesz się mostków termicznych, czyli newralgicznych miejsc, przez które ucieka ciepło.

Eliminacja mostków termicznych w połączeniu z oknami o niskim współczynniku Uw to maksymalne wykorzystanie potencjału produktu oraz inne zalety, takie jak np. zerowe straty energetyczne czy optymalna wilgotność przekładająca się na lepszy mikroklimat w pomieszczeniach.

3. Zwracająca się inwestycja

Innowacyjne rozwiązania – zwłaszcza budowlane – nigdy nie należą do najtańszych. Nie omija to też produktów takich jak okna energooszczędne. Cena rozwiązań plasuje je raczej na wyższej półce, jeśli chodzi o koszty. To dlatego, stojąc przed decyzją wymiany stolarki bądź jej zakupu, pewnie nie raz zastanawiasz się, czy warto?

W odróżnieniu od tradycyjnych systemów, te wzbogacone o trzyszybowe szyby oraz solidne profile oznaczają zwrot z inwestycji po kilku latach eksploatacji budynku. Dzięki nim w jednym sezonie grzewczym można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych, a w perspektywie dwóch czy pięciu lat taka kalkulacja to nie tyle całkowity zwrot, ile spore oszczędności.

Inwestycja w okna energooszczędne może oznaczać jeszcze szybszy zwrot, jeśli skorzystasz z rządowego programu Czyste Powietrze lub ulgi termomodernizacyjnej. Dzięki tym dwóm formom wsparcia inwestorzy decydujący się na montaż mogą otrzymać dofinansowanie nawet do 53 tysięcy złotych albo odliczyć od podstawy obliczenia podatku część wydatków poniesionych na polepszenie parametrów termoizolacyjnych budynku. Każda z tych możliwości oznacza jedno: jeszcze bardziej korzystny bilans finansowy.

4. Lepsza izolacja akustyczna

Termoizolacyjność to jedynie początek zalet, jakimi wyróżniają się okna energooszczędne trzyszybowe. Specyficzna konstrukcja skrzydeł przekłada się dodatkowo na polepszenie jakości życia zarówno w postaci efektywnego ogrzewania oraz możliwości zaoszczędzenia pieniędzy, jak i zmniejszenia poziomu hałasu. Ten atut będzie szczególnie ważny dla osób mieszkających przy ruchliwej ulicy, w centrum miasta czy w pobliżu restauracji, pubów i kawiarni. Dźwiękoszczelne szyby oraz specjalne uszczelki niwelują uporczywe odgłosy, tworząc w domu przyjemne środowisko do odpoczynku.

5. Ekologiczne rozwiązanie

Okna energooszczędne trzyszybowe przemawiają do inwestorów wartościami ekonomicznymi. To w obliczu szybujących cen energii rzeczywiście najważniejszy plus tych produktów. Ich montaż przyniesie jednak nie tylko finansowe korzyści. Przyczyni się również do zmniejszenia wskaźnika emisji zanieczyszczeń do atmosfery, który obecnie w Polsce osiąga zatrważające wartości. Inwestycja w okna energooszczędne okaże się więc istotnym krokiem w aspekcie troski o środowisko naturalne, bo mniejsze zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz jej efektywne wykorzystywanie przełoży się na zmniejszenie śladu węglowego i czystsze powietrze.

Najnowsze trendy i wymogi budowalne jasno wskazują, że podczas budowy czy remontu najważniejsza jest energooszczędność! Osiągniesz ją na wiele sposobów, ale jedną z najbardziej skutecznych metod jest montaż odpowiednich okien. Odpowiednich tzn. takich, które ograniczają utratę ciepła z budynku i warunkują korzystny mikroklimat. Takie rozwiązania zapewnią korzyści nie tylko domownikom, lecz także przyczynią się do ochrony środowiska naturalnego. Pytanie, czy warto w nie inwestować, jest więc retoryczne. To oczywiste, że warto!


Artykuł powstał we współpracy z marką MS więcej niż OKNA.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności