Przygotuj dom na Wielkanoc 🐣 Zobacz stoły do -60%
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Mebel na medal

Jak dobrać szafkę pod telewizor? Odpowiadamy na 10 najczęściej zadawanych pytań

Jaka szafka pod telewizor sprawdzi się najlepiej? Mnogość modeli, wzorów i kolorów szafek RTV dostępnych w sklepach może przyprawić o zawroty głowy. Przed przystąpieniem do poszukiwania idealnego egzemplarza warto poznać podstawowe szczegóły techniczne i detale, które mogą być pomoce podczas podejmowania ostatecznej decyzji. Przygotowaliśmy dla Ciebie odpowiedzi na 10 pytań najczęściej zadawanych przez osoby dobierające szafkę pod telewizor.

1. Jaką szafkę wybrać pod telewizor 65 cali?

Twój telewizor ma 65 cali? Przyjmuje się, że szafka RTV powinna być o ok. 20-30 cm szersza niż telewizor. Szerokość ekranu 65 cali to ok. 136 cm. Oznacza to, że Twoja szafka pod telewizor powinna być szeroka na minimum 156 cm. Średnia wysokość takiej szafki to zwykle od 30 do 60 cm.

Jeśli w salonie jest niewiele miejsca, najlepiej zdecydować się na powieszenie telewizora na ścianie i podwieszenie zajmującej niewiele miejsca szafki o głębokości 30 cm. Modele stojące są zwykle głębsze (ok. 40-50 cm) i zajmują więcej przestrzeni, ale dzięki temu możesz swobodnie postawić na nich telewizor na nóżkach.

Zobacz też: Pomysł na telewizor w salonie – szafki, stoliki pod telewizor

Szafka pod telewizor z półkami dąb sonoma - Darius 3X 120 cm

Szafka pod telewizor z półkami dąb sonoma - Darius 3X 120 cm

438 zł
Industrialna szafka pod telewizor dąb sonoma 150 cm - Berno

Industrialna szafka pod telewizor dąb sonoma 150 cm - Berno

718 zł
Nowoczesna antracytowa szafka RTV na nóżkach - Pura 2S

Nowoczesna antracytowa szafka RTV na nóżkach - Pura 2S

438 zł
Szafka RTV na czarnych nóżkach dąb artisan - Marus

Szafka RTV na czarnych nóżkach dąb artisan - Marus

788 zł

2. Jaką szafkę wybrać pod telewizor 55 cali?

W przypadku telewizora na 55 cali wysokość i głębokość pozostają takie same jak przy telewizorze 65 cali. Inna będzie tylko szerokość. Ekran 55 cali ma ok. 123 cm, dlatego szafka pod nim powinna mieć szerokość minimum 143 cm.

3. Jaką szafkę wybrać pod telewizor – stojącą czy wiszącą?

Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety. Wisząca szafka prezentuje się bardzo lekko i nowocześnie, a sprzątanie przestrzeni pod nią nie stanowi żadnego problemu.

Szafka stojąca daje natomiast nieco większą elastyczność w aranżacji – jeśli najdzie Cię ochota na zmiany i będziesz chciał przesunąć nieco swój kącik RTV, model stojący przestawisz w kilka minut.

4. Jaką szafkę wybrać pod wiszący telewizor?

Pod wiszącym telewizorem dobrze będą wyglądały te same szafki RTV, które kupiłbyś po to, by postawić na nie telewizor. Pod wiszącym ekranem możesz również postawić znacznie płytszy model, np. na 25-30 cm. Taka szafka dopełni aranżację, pozwoli ukryć kable i postawić małe urządzenia, takie jak dekoder, a zajmie przy tym naprawdę niewiele przestrzeni.

Przeczytaj również: Uchwyt do telewizora – jaki wybrać i jak zamontować telewizor na ścianie?

5. Na jakiej wysokości powiesić szafkę pod telewizor?

Jak powiesić szafkę RTV? Wysokość, na jakiej powiesisz szafkę RTV, powinna być dostosowana do wymiarów samej szafki oraz rozmiaru telewizora. Przyjmuje się, że środek ekranu telewizora powinien znajdować się mniej więcej na wysokości oczu oglądającego – zwykle jest do ok. 100-120 cm nad ziemią.

Wiszące szafki RTV mają zazwyczaj ok. 30-40 cm wysokości. Doliczyć należy również miejsce, które zostawisz między górną krawędzią szafki a dolną krawędzią telewizora. Dobrze dopasowana wisząca szafka będzie więc zawieszona zazwyczaj na wysokości ok. 15-30 cm nad podłogą.

6. Jaka szerokość szafki pod telewizor będzie odpowiednia?

Szerokość szafki zawsze należy dopasować do szerokości telewizora. Najlepiej prezentują się meble, które są o 20-30 cm szersze niż ekran telewizora. Szersza szafka sprawia również, że ryzyko przypadkowego zahaczenia o krawędź telewizora i strącenia go jest zminimalizowane.

Skandynawska szafka pod telewizor Verta 3X 140 cm - biała + dąb sonoma

Skandynawska szafka pod telewizor Verta 3X 140 cm - biała + dąb sonoma

328 zł
Biała szafka RTV do salonu - Pikon 3X

Biała szafka RTV do salonu - Pikon 3X

1898 zł
Skandynawska szafka RTV na nóżkach Larso 2X

Skandynawska szafka RTV na nóżkach Larso 2X

2118 zł
Szafka RTV biały mat - Imatra 3X

Szafka RTV biały mat - Imatra 3X

668 zł

7. Jaka wysokość szafki pod telewizor jest najlepsza?

Wysokość szafki RTV największe znaczenie ma wtedy, gdy zamierzasz postawić telewizor bezpośrednio na niej. Szafki pod wiszącymi ekranami mogą sięgać tuż pod dolną krawędź telewizora, ale mogą też być znacznie niższe i nie będzie to wpływało na komfort korzystania z urządzenia.

Szafkę pod telewizor stojący dobierz indywidualnie do swojego salonu. Usiądź na kanapie i zmierz, w którym miejscu pada Twój wzrok. To tam mniej więcej powinien znajdować się środek Twojego telewizora. Mając takie dane, z łatwością zmierzysz, jak wysoka powinna być Twoja szafka pod telewizor.

8. Jak schować kable za szafką RTV?

Najpopularniejszym sposobem na ukrycie i uporządkowanie kabli od telewizora za szafką RTV jest wykorzystanie specjalnej maskownicy lub listwy, którą montuje się do ściany. Jeśli wybierzesz szafkę z zamykanymi lub mieszanymi frontami, jedną z szafek z drzwiczkami możesz wykorzystać na schowanie wszystkich nieestetycznych przewodów.

Pomocny może być również specjalny minimalistyczny organizer na kable, w którym zmieszczą się nie tylko wszystkie przewody, ale również np. cała listwa od przedłużacza.

9. Co postawić na szafce RTV?

Szafka RTV to miejsce, które ma służyć przede wszystkim do postawienia sprzętów, takich jak np. dekoder, router czy sam telewizor. Taki mebel to jednak również świetne miejsce do wyeksponowania płyt czy kolekcji książek. Jeśli masz odpowiednio dużo miejsca, obok telewizora możesz postawić również rośliny w doniczkach lub kilka świec, które sprawią, że filmowe wieczory będą jeszcze bardziej klimatyczne.

10. Jak dobrać szafkę RTV do stylu wnętrza?

Szafka RTV to element, który jak wszystkie inne meble powinien być dopasowany do stylu, w jakim jest urządzone całe wnętrze. Jeśli Twój salon jest nowoczesny i minimalistyczny, możesz wybrać np. podwieszaną białą szafkę z frontami w połysku. Do industrialnego pokoju dziennego świetnie będzie pasowała natomiast szafka z metalowymi elementami, np. z frontami wykonanymi z gęstej czarnej siatki. Rattanowa pleciona szafka pięknie uzupełni natomiast wnętrze w stylu skandynawskim lub boho.

Nowoczesna antracytowa szafka RTV na nóżkach - Pura 2S

Nowoczesna antracytowa szafka RTV na nóżkach - Pura 2S

438 zł
Skandynawska szafka RTV Inelo D3

Skandynawska szafka RTV Inelo D3

598 zł
Szafka na TV kraft biały - Dagna 11X

Szafka na TV kraft biały - Dagna 11X

698 zł 898 zł
Szafka RTV do salonu biała - grafit / szary - Darius 3X 120 cm

Szafka RTV do salonu biała - grafit / szary - Darius 3X 120 cm

448 zł

Dobrze dobrana szafka RTV będzie funkcjonalna, bezpieczna i estetyczna oraz sprawi, że aranżacja pokoju dziennego, a w szczególności strefy wypoczynkowej, będzie sprawiała wrażenie dopracowanej i przemyślanej.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności