Wybieraj ulubione produkty i nie płać za ich dostawę! 🤩
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak stworzyć własne miejsce do pracy w domu z narzędziami RYOBI?


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Homebook.pl.Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką RYOBI®.


Jeśli lubisz majsterkować, a praca w drewnie i składanie rzeczy jest Twoim hobby, to koniecznie powinieneś zapewnić sobie odpowiednie miejsce. Własnoręcznie przygotowane stanowisko do DIY poprawi efektywność i komfort pracy. Do realizacji projektów DIY niezbędne okażą się narzędzia RYOBI®.

Zobacz, jak zaplanować i przygotować przestrzeń na własny kącik DIY oraz jakie meble i elektrosprzęt RYOBI® wybrać. Pokażemy Ci też kilka inspiracji, dzięki którym krok po kroku przygotujesz idealne stanowisko.

Co to znaczy DIY? Słownik majsterkowicza

Skrótowiec „DIY” znaczy „Do It Yourself”, czyli po prostu – zrób to sam! To proste, ale niezwykle motywujące hasło, nieustannie zyskuje na popularności. Za tą ideą podążają pasjonaci z wielu branż:

 • ogrodniczej,

 • ozdobniczej,

 • oświetleniowej,

 • prezentowej,

 • meblarskiej,

 • stolarskiej

i w zasadzie każdej innej, która wymaga tylko kilku narzędzi i odpowiednich umiejętności.

Skoro wiesz już, co znaczy DIY, możesz w końcu zabrać się do pracy. Dowiesz się teraz, jak i gdzie przygotować swoje własne stanowisko pracy w domu, co powinien zawierać Twój zestaw DIY i w jakie narzędzia, akcesoria oraz meble warto się wyposażyć.

​Jak przygotować miejsce do pracy w domu w filozofii DIY?

Jeśli zaczynasz od zera, musisz liczyć się z wydatkami. Pamiętaj jednak, że właśnie inwestujesz w efektywność i jakość Twojej pracy na najbliższe kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt lat.

Dlatego Twoim priorytetem powinna być zawsze jakość, nie cena. Jeśli zaoszczędzisz na narzędziach i materiałach, to w dalszej perspektywie więcej stracisz, niż zyskasz. Tu coś się zepsuje, tam coś pęknie, a koszty napraw będą się mnożyć.

W domowej pracowni sprawdzą się narzędzia RYOBI®. Dzięki temu, że ponad 200 elektronarzędzi może zasilać 1 model akumulatora, znacznie zmniejszysz miejsce potrzebne do ich składowania.

Znajdź bezpieczną, odosobnioną i wygodną przestrzeń na warsztat

Jeśli chcesz samodzielnie stworzyć stanowisko pracy w domu, to zacznij od zaplanowania, gdzie ma się ono znajdować i w jakim celu będziesz z niego korzystać. Tylko w ten sposób uda Ci się stworzyć warsztat, który zwiększy Twoją efektywność i zapewni nieosiągalne dotąd możliwości.

Przejdź się po swoim domu oraz wokół niego. Zajrzyj do garażu, składziku, piwnicy i innych pomieszczeń gospodarczych, jeśli takie masz. Zwróć uwagę na:

 • przestronność – to jest najważniejsze, bo Twoje miejsce do pracy musi być wystarczająco duże, aby pomieścić wszystkie niezbędne do DIY narzędzia, akcesoria, meble, takie jak: tablica na narzędzia, półki, szafki czy blaty, i ewentualne dekoracje. Pamiętaj też o stabilnym i równym podłożu – to ułatwi działanie z cięższym sprzętem w poczuciu pełnego bezpieczeństwa;
 • oświetlenie – wybierz dobrze oświetloną przestrzeń, bo naturalne światło pozwoli zaoszczędzić sporo energii, a po zmroku lub w pochmurne dni korzystaj z lamp. Dobra widoczność to podstawa!
 • wentylacja – realizowanie idei DIY, czyli zrób to sam, nieraz będzie wymagało cięcia lub piłowania, dlatego zadbaj o to, aby w miejscu, w którym pracujesz, znalazło się okno, wentylator lub inny skuteczny odpływ powietrza. Zbyt dużo pyłu w powietrzu nie przysłuży się ani Twojemu zdrowiu, ani żywotności narzędzi;
 • odosobnienie – w trakcie pracy często będziesz mieć do czynienia z niebezpiecznymi narzędziami i materiałami, dlatego zadbaj o to, aby w okolicy warsztatu nie bawiły się dzieci ani zwierzęta. Potrzebne jest pomieszczenie zamykane na klucz lub postaw odpowiednio wysoką i zabezpieczoną barierkę.

Gdy już wybierzesz odpowiednie miejsce zgodne z powyższymi zaleceniami, zainwestuj w narzędzia, które staną się Twoim podstawowym zestawem DIY.

Zainwestuj w niezbędne narzędzia DIY do domu

W skrzynce na narzędzia każdego majsterkowicza znajduje się kilka przedmiotów potrzebnych co dzień. Niektóre z nich z pewnością już masz. A jeśli nie, to stwórz własny zestaw narzędzi RYOBI® do DIY!

Oto kilka propozycji do zestawu, który powinien się znaleźć przy Twoim stanowisku pracy:

 • młotek – niezastąpiony w prostych czynnościach: wbijaniu gwoździ i kuciu; wybór oczywisty, choć wielu początkujących majsterkowiczów o nim zapomina;
 • poziomica – sprawdzisz nią pion i poziom oraz przekonasz się, czy wybrane powierzchnie są równe; przyda się przy budowaniu powierzchni roboczej, półek i szafek;
 • miarka – kolejny podstawowy element wyposażenia każdego majsterkowicza; pomierzysz i przekonasz się, czy w wybranym miejscu jest wystarczająco dużo przestrzeni na wymarzony warsztat;
 • wkrętarka lub wiertarko-wkrętarka – zawsze znajdzie się okazja do wkręcenia czegoś lub zrobienia w czymś dziury; przy zakupie zdecyduj się na narzędzia bezszczotkowe, ponieważ cechują się znacznie dłuższą żywotnością i lepszą kulturą pracy;
 • kilka rodzajów pił – absolutnym minimum są ręczne piły do drewna i metalu; jeśli zechcesz nieco usprawnić swoją pracę, na liście zakupów powinieneś umieścić również piłę tarczową, a jeśli będzie to jedno z Twoich głównych narzędzi, to weź pod uwagę piłę stołową – oszczędzisz dzięki niej mnóstwo czasu i energii!
 • pełen zestaw kluczy – do przykręcania śrub i nakrętek; dobrze jest mieć na wyposażeniu klucze płaskie i nasadowe w kilkunastu rozmiarach;
 • szlifierka kątowa – jedno z obowiązkowych elektronarzędzi zgodnych z ideą DIY, zrób to sam, bo ułatwia cięcie materiałów w trudno dostępnych miejscach. Jest też dużo lżejsza od piły tarczowej;
 • pistolet do klejenia – przy tworzeniu ozdób i akcesoriów DIY nieraz wystarczy tylko odpowiedni materiał, klej i dużo cierpliwości, dlatego zdecydowanie powinieneś mieć pod ręką pistolet do kleju niezależnie od tego, czym się zajmujesz;
 • narzędzia do malowania – pędzle i wałki różnego typu przydadzą Ci się nie tylko do malowania nowo stworzonych przedmiotów, ale również do zabezpieczania materiałów, których używasz, np. do olejowania drewna;
 • osłony ochronne – pamiętaj o okularach ochronnych, rękawicach i innych osłonach, które zapewnią Ci bezpieczeństwo pracy. Wygospodaruj na nie osobne miejsce na widoku, żeby nigdy o nich nie zapominać!

Jakie wyposażenie powinno znaleźć się w domowym stanowisku do pracy do DIY?

Jeśli masz już wymienione narzędzia RYOBI®, to pora zabrać się za kompletowanie reszty wyposażenia. Potrzebujesz mebli, półek, szafek, skrzyń, stołów i krzeseł. Tylko od Ciebie zależy, ile ich weźmiesz, żeby dobrze zorganizować i uporządkować całe stanowisko.

Pamiętaj tylko o jednej zasadzie – stawiaj na minimalizm. Przed każdym zakupem przemyśl, czy aby na pewno potrzebujesz nowego wyposażenia. Poza tym koncentruj się na jakości, nie na ilości. Bardzo ułatwią Ci to elektronarzędzia RYOBI®, bo jeden wspólny akumulator pozwoli Ci ograniczyć niezbędny sprzęt do minimum.

Stoły warsztatowe

Solidny stół to podstawa każdego stanowiska pracy. Zadbaj o wystarczająco dużą powierzchnię roboczą (zazwyczaj 1–2 m długości) oraz o nośność (na wszelki wypadek nie mniejszą niż 500 kg). W domowych warunkach dobrze sprawdzi się blat z lakierowanej sklejki o grubości ok. 36 mm.

Kluczowa jest też wysokość stołu warsztatowego. Do pracy na stojąco przeważnie wystarczy blat na wysokości 85–90 cm. Jeśli jednak masz taką możliwość, postaw na stół o regulowanej wysokości (najlepiej z mechanizmem elektrycznym), ponieważ ułatwi Ci dostosowanie stołu do swojego wzrostu, kiedy będziesz pracować w pozycji stojącej, oraz do pozycji siedzącej.

Tablica na narzędzia DIY

Jeśli masz już na czym pracować, to pora zadbać o miejsce do organizacji narzędzi. Do zbudowania tablicy na narzędzia w wersji DIY wystarczą:

 • podstawowe narzędzia RYOBI®,

 • płyta wiórowa lub sklejka (np. o wymiarach 120 × 60 cm),

 • wkręty i uchwyty do drewna,

 • drewniana listwa do stworzenia ramki,

 • klej do drewna,

 • farba do drewna.

Jak samemu zrobić tablicę na narzędzia? Weź płytę o wybranych rozmiarach lub przytnij ją wedle potrzeb. Następnie potnij listwę na cztery części o długości odpowiadającej bokom płyty i przyklej je. Gdy klej wyschnie, pomaluj tablicę farbą – tym samym zabezpieczysz ją i dostosujesz jej kolor do wyglądu Twojego stanowiska pracy.

Po wyschnięciu farby przymocuj wkręty i uchwyty w miejscach, w których mają zawisnąć narzędzia. Przemyśl dobrze ich ułożenie. Tablica na narzędzia DIY ma nie tylko służyć jako ozdoba, ale również ma ułatwić pracę. Na końcu przymocuj tablicę do ściany na wkręty lub haczyki. Gotowe!

Szafki i półki narzędziowe

W tych meblach ułożysz, uporządkujesz resztę swoich narzędzi i akcesoriów niezbędnych do późniejszych prac DIY. W szufladach schowasz dodatkowe wkręty, gwoździe, klucze i inne zapasowe materiały. Jeśli kupiłeś stół warsztatowy, to z pewnością otrzymałeś szafki w zestawie.

Źródło: RYOBI

Skrzynki narzędziowe

Czasem pojawi się potrzeba zabrania ze sobą niektórych narzędzi, np. do robót w ogrodzie. Skrzynka na narzędzia DIY pomoże Ci wygodnie zebrać cały niezbędny sprzęt. Do tego może też stanowić ciekawą ozdobę Twojego warsztatu.

​Krzesło warsztatowe

Przyda się nie tylko do wypoczynku, ale też do bardziej precyzyjnych robót przy stole. Możesz wykorzystać stare drewniane krzesło z jadalni lub spróbować zbudować własne. Jeśli połączysz je z blatem roboczym z regulowaną wysokością, zapewnisz sobie wysoki poziom komfortu w trakcie pracy.

Szafa na ubrania robocze

Bezpieczeństwo pracy powinno być dla Ciebie priorytetem. Dlatego też już na samym początku wyposaż swój warsztat w niezbędne ubrania robocze i wymienione na początku tego artykułu ochraniacze. Gdy już to zrobisz, kup lub zbuduj szafę, w której bezpiecznie je przechowasz.

​Inspiracje DIY – zrób sam prezent, mebel lub dekoracje do domu i ogrodu

Masz już pełen zestaw DIY, który zapewnia Ci w zasadzie nieograniczone możliwości. Teraz czas wykorzystać to całe wyposażenie w praktyce. Szukasz inspiracji do DIY? Poznaj najciekawsze pomysły do wykonania zgodnie z ideą zrób to sam. Wszystkie wymienione realizacje znajdziesz na stronie bloga DIY RYOBI:

 • Szafka nocna – jeśli lubisz pracę w drewnie i chcesz stworzyć coś praktycznego, nie znajdziesz lepszego mebla na start niż szafka nocna.
 • Lampa z drewna – masz pod ręką stary konar lub grubszą gałąź? Spraw, żeby ten kawałek drewna stał się przepiękną i prawdziwą ozdobą!
 • Ramka na zdjęcia z kawałków drewna – prosta ozdoba DIY, która ociepli każde wnętrze. Wystarczy Ci trochę starych desek, klej i parę ulubionych zdjęć.
 • Stojak na miski dla psa – jeśli masz czworonoga, możesz znacznie ułatwić mu picie wody lub jedzenie. Wystarczy deska, miski oraz podstawowe narzędzia z powyższej listy. Jeśli chcesz znacznie usprawnić sobie pracę, zainwestuj też w wyrzynarkę RYOBI® z serii 18V ONE+™. ​​

Dzięki stanowisku pracy we własnym domu zyskujesz w zasadzie nieograniczone możliwości budowania i eksperymentowania. Z zestawem narzędzi RYOBI® możesz tworzyć niemal dowolne meble, dekoracje i ozdoby DIY do domu i ogrodu.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką RYOBI®.Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Homebook.pl.Inne artykuły w tej kategorii

Jak odnowić meble kuchenne przy pomocy folii samoprzylepnej?

Jak odnowić meble kuchenne przy pomocy folii samoprzylepnej?

DIY: Jak zrobić lampę z butelki?

DIY: Jak zrobić lampę z butelki?

DIY: Taca na śniadanie do łóżka

DIY: Taca na śniadanie do łóżka

Jak zrobić lampę wiszącą w stylu industrialnym?

Jak zrobić lampę wiszącą w stylu industrialnym?

Jak zbudować domek na drzewie? Zobacz domek Pani Ani

Jak zbudować domek na drzewie? Zobacz domek Pani Ani

Jak zrobić tipi bez szycia? Tipi z firanki krok po kroku

Jak zrobić tipi bez szycia? Tipi z firanki krok po kroku

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

 • Informacje o promocjach
 • Rankingi produktów
 • Najnowsze trendy
 • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.