Altana w ogrodzie: przegląd inspiracji

Wyciszający zakątek w najpiękniejszej części ogrodu, w którym odpoczniemy po pracy lub wypijemy niedzielną kawę z przyjaciółmi. Oczywiście mowa o altanie!

Punktem wyjścia do planowania prac nad budową altanki powinno być określenie jej lokalizacji. Kiedy decydujemy się na budowę altanki w głębi naszego ogrodu, w otoczeniu zieleni, możemy zaszaleć stylistycznie i stworzyć romantyczną, baśniową oazę spokoju. Natomiast altana postawiona w bliskim sąsiedztwie domu, powinna stylem nawiązywać do elewacji budynku, by wraz z nim stworzyć spójną całość. W zależności od tego, czy marzy nam się całoroczna altanka czy raczej sezonowa konstrukcja ułatwiająca szybki demontaż, warto przemyśleć rodzaj wykorzystanych materiałów do jej budowy. Mamy do wyboru: budowę solidnej konstrukcji, która będzie nam służyła przez lata lub nowoczesne, szybkie w składaniu i rozkładaniu pawilony oraz specjalne żagle chroniące przed słońcem - jedne i drugie stworzą nam przestrzeń, którą wystarczy wyposażyć wygodnymi meblami ogrodowymi.

Oto naszym zdaniem najciekawsze propozycje altanek - o różnych metrażach i stylach:

Klasyczna altana ogrodowa w stylu francuskim, wyeksponowana na regularnym trawniku. Solidna konstrukcja na słupach i dach kryty deską sprawiają, że zostanie w naszym ogrodzie na wiele lat. A wraz z upływem czasu… będzie jeszcze bardziej stylowa, ponieważ drewno pięknie się starzeje. Idealna na zorganizowanie małego rodzinnego przyjęcia, w jej wnętrzu zmieścimy kilka mniejszych stolików lub jeden duży.

Altana w stylu marine. W szybki i prosty sposób możemy taką zrobić sami na bazie gotowych elementów do kupienia w sklepach budowlanych. Podłogę wykładamy z kostki, gotowe drewniane ścianki malujemy na biało. Do całości dobieramy białe meble ogrodowe lub własnoręcznie przemalowujemy białą farbą wiklinowe fotele, stolik i dodatki. Motywy morskie pojawiają się pod postacią tkanin i drewnianych dekoracji.

Żeliwna altanka w stylu prowansalskim. Dzięki niej możemy stworzyć na ciepłe miesiące kącik o sezonowym charakterze - wyposażać w meble i zwiewne tkaniny. Idealna do romantycznych ogrodów, pełnych róż, malw, ziół.

Altanka ulokowana zaraz przy domu. Obiekt o charakterze całorocznym z uwagi na solidną konstrukcję. Latem w jej oknach możemy zawiesić zasłony, a na zimne miesiące włożyć szyby.

Minimalistyczna altanka będąca prawdziwą ozdobą nowoczesnego ogrodu. Ławy i stolik wykonane są przez stolarza na zamówienie. Podłoga wyłożona jest terakotą. Nad całością rozpięto żagiel chroniący przed słońcem.

Tradycyjna altanka, w której zakocha się każdy florysta i pasjonat ogrodnictwa. Najpiękniej wygląda bowiem porośnięta bluszczem, obłożona kamieniami i donicami z roślinnością. Z każdym rokiem będzie stawała się coraz bardziej intrygująca i tajemnicza.

Rozwiązanie, które możemy zastosować nawet na parterze apartamentowca czy obok domków szeregowych. Wystarczy bowiem rozłożyć pawilon. A gdy zdecydujemy się na rokroczne rozstawianie naszej sezonowej altanki, można pomyśleć nad zainstalowaniem zewnętrznego oświetlenia ledowego.

Altanka z hamakami i kominkiem to prawdziwy salon na świeżym powietrzu. Można tu spędzać długie, wakacyjne wieczory i noce. W tak nastrojowym otoczeniu nie trudno bowiem o sen.

Nowoczesna altana w stylu śródziemnomorskim. Nad wodą prezentuje się bardzo klimatycznie. Jednak w otoczeniu drzew, kwiatów zagra w równie interesujący sposób. Solidna konstrukcja wykonana jest z litego drewna sosnowego, malowanego na ciemny brąz (a’la palisander). Podłoga jest z deski tarasowej, ryflowanej. Każda z czterech stron altany posiada prowadnice, na których zawieszone są białe zasłony - nadające całości lekkości.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Piękne inspiracje - każdą z tych pergoli możemy wykonać z solidnego i eleganckiego aluminium - zapraszam na www.przybylski.net.pl
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów