Jak odpowiednio rozplanować oświetlenie w mieszkaniu?

Materiały, faktury, kolory, wreszcie meble i sprzęty – każdy z tych elementów składa się na kompletny, spójny projekt aranżacji wnętrza. Nie możemy zapomnieć jeszcze o jednym czynniku. Takim, który podkreśli atuty wnętrza i ukryje jego ograniczenia, wpłynie na nasze postrzeganie przestrzeni, doda lub ujmie centymetrów, uwydatni detale. Tak, dobre oświetlenie potrafi to wszystko.

szary narożnik, drewniana lampa podłogowa z białym abażurem, kwadratowy stolik, białe firany

Wydaje się, że kiedyś mniejszą wagę przykładaliśmy do oświetlenia. Wystarczyło zamontować jedną lampę nasufitową, w większych pomieszczeniach dodatkową lampkę, ewentualnie – jeśli byliśmy bardziej pomysłowi – kilka kinkietów. Kierowaliśmy się przy tym paroma uniwersalnymi zasadami. Teraz projekty oświetlenia powstają na miarę danego wnętrza, jego funkcji i potrzeb domowników. Nie mniej jednak możemy wyróżnić tu parę podstawowych reguł oraz zasad.

salon w stylu eklektycznym, białe ściany, metalowe lampy ścienne, drewniana komoda, drewniana lampa podłogowa z białym abażurem
Łączmy różne materiały i style – również w przypadku opraw oświetleniowych.
Zobacz wszystkie produkty w kategorii oświetlenie ->

W projektowaniu oświetlenia jednym z najważniejszych haseł jest „strefowość”. Czasy podkreślania podziałów funkcjonalnych w bardzo kategoryczny sposób, czyli za pomocą ścian, dawno już minęły. Teraz na jednej przestrzeni może współistnieć wiele stref pełniących funkcje poszczególnych pomieszczeń – celowość oraz zadaniowość każdej z nich należy podkreślić za pomocą oświetlenia. Kuchnia nie jest oddzielana od jadalni ani salonu; często też mamy do czynienia z wnętrzami loftowymi, gdzie podziały są pozorne, a światło dzienne dyskretnie przemyka do jego najdalszych zakamarków…

„Projektując oświetlenie w otwartej przestrzeni, łączącej w sobie kilka stref, należy z jednakową starannością myśleć zarówno o funkcjonalności wybranych opraw, jak również o estetyce ich zestawienia – przekonuje Katarzyna Hampel z EG Projekt. Powinniśmy starać się unikać stosowania kilku przykuwających uwagę opraw jednocześnie. Otwarta przestrzeń, łącząca w sobie kilka funkcji, wymaga przede wszystkim określenia dominanty - miejsca, które zdefiniuje charakter wnętrza. Może być to strefa ze stołem jadalnianym, którą podkreślimy efektowną lampą wiszącą, dającą ciepłe, miękkie światło skierowane w dół” – podpowiada projektantka.

cegła naturalna, biały stół, metalowa balustrada, białe metalowe lampy wiszące

Pomimo strefowości nowoczesnych wnętrz nie powinniśmy projektować oświetlenia w poszczególnych miejscach w oderwaniu od kolejnych – np. oświetlenia w kuchni bez uwzględnienia lamp w salonie. Dopasujmy je nie tylko jeśli chodzi o estetykę, wykończenie, materiały i styl, ale również natężenie i parametry świetlne tak, aby nie okazało się, że wskutek nadmiaru światła będziemy w swoim wnętrzu czuć się niekomfortowo.

Zobacz dostępne lampy wiszące ->

Spójna kompozycja

Aby odpowiednio zaplanować oświetlenie w domu lub mieszkaniu, musimy przemyśleć, jakie funkcje powinno pełnić. Za realizację danych zadań będą odpowiadać oświetlenie ogólne, miejscowe (także kierunkowe) oraz dekoracyjne – dostosowane do powierzchni pomieszczeń, ich wysokości, liczby okien oraz ustawienia mebli. Zacznijmy od salonu. Aby podkreślić jego wypoczynkowy charakter, warto postawić na oświetlenie z możliwością płynnej regulacji. W razie potrzeby przekręcamy przełącznik, uzyskując ciepłe, miękkie, dyskretne światło, idealne do leniwego wylegiwania się na kanapie. Pomyślmy o oświetleniu głównym, ogólnym (zamontujmy je np. nad stolikiem kawowym, a nie na środku pomieszczenia) oraz pomniejszych punktach przypisanych do danych miejsc (np. lampa stojąca za fotelem). Przydadzą się regularnie rozmieszczone punkty „orientacyjne” w instalacji oświetleniowej, np. kilkanaście centymetrów od podłogi lub w suficie podwieszanym.

biała kuchnia, podświetlane szafki, drewniane żaluzje wewnętrzne

Niezwykle istotne jest odpowiednie oświetlenie w kuchni, szczególnie blatu roboczego – takie, które umożliwi komfortową pracę. „Tu sprawdzą się proste oprawy natynkowe bądź wpuszczane w sufit podwieszany. Warto również zastosować oświetlenie podszafkowe w formie listwy LED osłoniętej mleczną maskownicą, która dodatkowo doświetli blat” – tłumaczy Katarzyna Hampel z EG Projekt.

Zobacz dostępne oświetlenie LED ->

Jednocześnie nie możemy zapomnieć o oświetleniu w strefach komunikacyjnych, jak np. hol czy korytarz, nawet jeśli funkcjonują na wspólnej przestrzeni z kuchnią, jadalnią czy salonem – podkreślmy ich odmienność od pozostałych stref, nie tworząc przy tym jednak aranżacyjnych dysonansów. „Strefa komunikacyjna powinna być oświetlona podobnie do kuchni - przy wykorzystaniu prostych opraw dających mocne, równomierne światło. Dobrym pomysłem jest wykorzystanie tych samych lamp, zarówno w części korytarza i w kuchni. Dzięki temu unikniemy wizualnego chaosu. Dodatkową scenę świetlną uzyskamy poprzez wybór kinkietu - sprawdzi się on bardzo dobrze nad lustrem lub w okolicy ewentualnego siedziska” – podpowiada projektantka.

łazienka w stylu nowoczesnym, niebieskie doniczki, beżowe płytki

Nie błądź po ciemku

Istotne jest zapewnienie bezpieczeństwa czy komfortu użytkowania wnętrza także w nocy. Warto pomyśleć o dyskretnym oświetleniu stricte dedykowanym usprawnieniu komunikacji i poruszaniu się po domu lub mieszkaniu bez potrzeby włączania głównych lamp. „O takie rozwiązania pytają przede wszystkim właściciele większych domów, w których tras komunikacyjnych jest nieco więcej, ale też takich, w których znajdują się ciemne pomieszczenia, jak łazienki bez okien. To poza tym dobre rozwiązanie, kiedy wśród użytkowników są dzieci. W tym przypadku delikatne oświetlenie może być uruchamiane przez czujkę ruchu albo też świecić przez całą noc. Są to najczęściej różnego typu oświetlenia LED-owe - z racji ich ekonomiczności, np. poukrywane, dyskretne źródła światła, podświetlona w ten sposób wnęka czy łazienkowa półka. Czasami wykorzystuje się podświetlane oprawy elektroinstalacyjne” – mówi Adam Bronikowski, projekt z pracowni Hola Design.

lampy boczne w korytarzu, biała cegła w przedpokoju, różowy storczyk

Pamiętajmy, że oświetlenie powinniśmy zaplanować na bardzo wczesnym etapie, czyli wraz z projektem instalacji elektrycznej. Już wtedy – dysponując jedynie planami architektonicznymi lub nie wykończonym jeszcze wnętrzem – musimy ustalić, w którym miejscu postawimy fotel, w którym biurko oraz którędy przebiegną trakty komunikacyjne.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Oświetlenie
Zobacz więcej artykułów w kategorii Oświetlenie
Komentarze

Anonimowy użytkownik

nie mam pojęcia i dlatego w moim mieszkaniu naprawdę nie jest z tym dobrze :(
  • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Zapraszamy do przeczytania artykułu :)
  • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

A może cos o sugerowanym natężeniu światła w rożnych pokojach? Innymi słowy jak nie prześwietlić wnetrza?
  • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Zyrandol na sufit i heja
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

jakie nowoczesne ale nie odkurzacze
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Lubię takie klimaty
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Tomek Stypułkowski i jak?
  • Dodano 2 lata temu
ja sobie bardzo chwalę moje białe, aluminiowe oprawki do halogenów. wkomponowały się w sufit, dają piekne światło i idealnie pasują do nowoczesnego, niewielkiego salonu. wyszperałam je w konkurencyjnej cenie na ledart.net.pl do tego mamy jeszcze piękna stojącą lampe w designerskim stylu i salon podoba się wszystkim gościom! ;)
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów