Gdy przyjadą goście… czyli o funkcji spania w sofach i narożnikach

Od mebla - który wybieramy do salonu – zwykle oczekujemy zarówno pięknego wyglądu (ma przecież m.in. zdobić ważną przestrzeń w naszym mieszkaniu) i komfortu podczas rodzinnego odpoczynku czy spotkań z przyjaciółmi, jak też możliwości wygodnego przenocowania spodziewanych i niespodziewanych gości. Meble typu sofy i narożniki najczęściej pełnią przede wszystkim funkcję wypoczynkową, jednakże okazjonalnie mogą także być wykorzystywane jako dodatkowa powierzchnia do spania. Typów rozkładania jest kilka – od wysuwanych spod mebla, po mechanizmy automatyczne. Różnić się mogą także grubością warstwy pianki czy szerokością dostępnej powierzchni. Jeśli zależy Ci na funkcji spania, warto zwrócić uwagę na ten element podczas wyboru wymarzonego mebla, tak by ostatecznie jak najbardziej odpowiadał Twoim własnym potrzebom.

Przyjrzyjmy się temu bliżej.

miętowa sofa narożna do salonu, owalny stolik, abstrakcyjny obraz ścienny
Modułowy system Belluno marki Gala Collezione

Typ A czyli DELFIN

Jak rozłożyć? Wysuń wózek, a następnie podnieś materac z pianki, który wyrówna poziom z siedziskiem. W tym przypadku do spania wykorzystywany jest zarówno materac piankowy, jak też samo siedzisko mebla. Ten sposób rozkładania wykorzystywany jest m.in. w modelu Malpensa i Move.

biała sofa rozkładana Gala Collezione
Funkcja spania typu A w modelu Malpensa
Zobacz film

Typ B czyli LEOPARD

Jak rozłożyć? Pomoże Ci w tym automat, dzięki któremu łatwo zrobisz to nawet jedną ręką. Po prostu podnieś front mebla i pociągnij w swoim kierunku. Ten typ gwarantuje najbardziej komfortową i równą powierzchnię spania. Ten sposób rozkładania wykorzystywany jest m.in. w modelu Play.

biała sofa rozkładana Gala Collezione
Funkcja spania typu B w modelu Play
Zobacz film

Typ C czyli WÓZEK

Jak rozłożyć? Wysuń wózek a następnie odwróć miękką część siedziska, by wyrównać powierzchnię spania. Ten sposób rozkładania wykorzystywany jest m.in. w modelu Bono.

biała sofa rozkładana Gala Collezione
Funkcja spania typ C w modelu Bono
Zobacz film

Typ D czyli SEDALIFT

Jak rozłożyć? Wysuń wózek spod mebla, rozłóż materac a następnie podeprzyj go składaną nóżką. Komfort spania zapewni grubszy materac piankowy. Ten sposób rozkładania wykorzystywany jest m.in. w modelu Tunis.

brązowa sofa rozkładana Gala Collezione
Funkcja spania typu D w modelu Tunis
Zobacz film

Typ E czyli BELGIJKA

Jak rozłożyć? W podobny sposób jak łóżko polowe, bowiem mechanizm składa się ze stalowej konstrukcji, sprężyn i dwóch składanych nóżek podpierających całość. Materac w tym przypadku jest cieńszy, ale zapewnia równą powierzchnię spania. To system przede wszystkim do spania okazjonalnego. Ten sposób rozkładania wykorzystywany jest m.in. w modelach: Relax i Fino.

kremowa sofa rozkładana Gala Collezione
Funkcja spania typu E w modelu Relax
Zobacz film

To, który z typów rozkładania narożnika lub sofy uznasz za najwygodniejszy, zależy tak naprawdę tylko i wyłącznie od Ciebie – od tego, jakie masz upodobania, jaką przestrzenią dysponujesz i jak często mebel będzie wykorzystywany do spania. Wybór jest szeroki, dlatego na pewno znajdziesz rozwiązanie, które będzie dla Ciebie najbardziej optymalne. Dodatkowo, narożniki z funkcją spania najczęściej są wyposażone także w pojemnik na pościel, dzięki któremu w łatwy i wygodny sposób przechowasz kołdrę, koc czy poduszki.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Meble
Zobacz więcej artykułów w kategorii Meble
Komentarze

Zobacz więcej produktów