🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić jesienny kącik do czytania?

Domowe aranżacje coraz bardziej są odbiciem nie tylko naszego charakteru i gustu, ale także… pór roku. Latem wnętrza wypełnione są świeżo ściętymi kwiatami oraz wpadającym przez okna słońcem, natomiast zimą pachną cynamonem, mandarynkami oraz rodzinną atmosferą świąt. Jesień uznawana jest za najbardziej depresyjny czas w roku, dlatego warto sprawić, by nasze cztery kąty pomogły nam przetrwać nadchodzące szare i długie wieczory.

Jesień, bezsprzecznie jedna z najbardziej barwnych pór roku, jest czasem pogodowych kontrastów, a jej nadejście wpływa na częste zmiany naszego nastroju. Inspiracją dla wystroju stają się wówczas kolory otaczającej nas przyrody - brąz, złoto i czerwienie, które pozwalają zatrzymać w czterech kątach ostatnie promienie słońca. Jednak w momencie, kiedy za oknem zaczyna robić się szaro i pochmurno, zaczynamy odczuwać potrzebę ucieczki do ciepłego azylu.

Na przekór niesprzyjającej aurze, postarajmy się wprowadzić do naszych wnętrz radosne akcenty. Coraz dłuższe wieczory rozświetlą klimatyczne lampiony czy świece, z kolei kadzidełka i olejki otulą mieszkanie zapachem wczesnej jesieni. Ważną rolę w aranżacji odgrywać będą także tekstylia, puszyste koce z polaru czy ciepłe pledy. Gdy dopadną nas deszczowe dni i tygodnie – warto zastanowić się nad stworzeniem w domu miejsca, które przeniesie nas w ciepłą i odprężającą podróż.

Odpowiednia przestrzeń

Urządzając jesienny kącik do czytania, zadbajmy o to, aby znajdował się on w spokojniejszej części mieszkania, z dala od domowego zgiełku. Atmosferę intymności zapewni nastrojowe oświetlenie, a niezbędną wygodę - komfortowy fotel. Miękka poduszka, mały stolik i gorący napój dopełnią całości, tworząc miejsce odpowiednie dla wszystkich moli książkowych. Przestrzeń taką urozmaicą również rośliny, które sprzyjają zarówno koncentracji, jak i odprężeniu naszego wzroku

Jeżeli nie posiadamy w swoim domu osobnego pokoju, który pełni funkcję gabinetu lub biblioteczki, możemy stworzyć niepowtarzalny jesienny kącik w każdym z pomieszczeń, nawet w holu lub przedpokoju – wszystko zależy od naszej kreatywności. W domach wolnostojących często decydujemy się na stworzenie otwartych schodów, pod którymi warto ustawić puf, niewielką kanapę czy fotel. W ten sposób stworzymy niewielką strefę komfortu – możemy tam czytać ulubione książki, uczyć się na egzamin, rozmawiać z przyjaciółmi przez telefon czy słuchać muzyki. Taki azyl warto udekorować wygodnymi poduchami oraz pledem, w który będziemy mogli się wtulić w każdy nieprzyjemny i zimny wieczór.

Podobną strefę komfortu możemy wydzielić w salonie lub w sypialni. Można tego dokonać dzięki wykorzystaniu różnych kolorów na ścianach lub po prostu odgradzając go parawanem czy niewielką biblioteczką. Nasz mały azyl powinien sprawić, że poczujemy się bezpieczni i odprężeni. Jednak mimo wydzielenia osobnej przestrzeni, nie powinniśmy odejść od motywu przewodniego w dekorowaniu całego pomieszczenia, by uniknąć wprowadzenia niepotrzebnego chaosu. Tak więc, jeżeli aranżujemy mieszkanie w stylu vintage, który przeżywa właśnie swój renesans, warto postawić na wyraźne i kontrastujące ze sobą kolory – czarny, żółty, fioletowy – natomiast chcąc stworzyć swój własny loft, nie można zapomnieć o jego clue – surowości połączonej z naturalnymi, ciepłymi dodatkami.

Jesienne dekoracje

A jakie są te dodatki? Wybieranie sezonowych ozdób pozwoli nam na niedrogie zmiany aranżacji wnętrz. Jesienią warto postawić na zapachowe świeczki, które otulą nas swoim ciepłem i relaksującą wonią, a także ciepłe koce i pledy – wzór kojarzący się z najbardziej deszczową porą roku to czerwona krata. Jesień daje nam również wiele naturalnych akcentów. Zbieranie spadających z drzew kasztanów zawsze było i będzie jedną z ulubionych czynności podczas rodzinnych spacerów. Z nasion kasztanowca można własnoręcznie wykonać ciekawe dekoracje, na przykład stroiki, które idealnie ozdobią nasze kredensy czy stoliki kawowe.

Jesień bardzo szybko przechodzi z kolorowych liści i promieni słonecznych w kałuże oraz poranne mżawki. Dom, który jest naszym azylem, powinien pomóc nam przetrwać tę najbardziej zmienną porę roku.


Inne artykuły w tej kategorii


 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności