Mała kuchnia: jak urządzić stylowo i funkcjonalnie?

Kuchnia to serce domu - szczególnie, jeśli ze sztuką kulinarną jesteśmy za pan brat. Cóż jednak w przypadku, gdy nasze centrum dowodzenia jest tak niewielkich rozmiarów, że można by je zmieścić w średniej wielkości szafie? Gotowanie winno być przyjemnością, a nie codzienną gimnastyką, przeciskaniem się między otwartą szufladą a piekarnikiem. Na szczęście małą kuchnię da się urządzić w sposób funkcjonalny - trzeba jedynie przestrzegać kilku reguł.

ceglana ściana w małej kuchni z białymi szafkami

Zabawa w kulinaria to twórcze zajecie. Albo też karkołomne: jeśli w naszej trzymetrowej kuchni musimy przygotować posiłek dla pięcioosobowej rodziny. Z drugiej strony niewielka kuchnia pozwoli nam uniknąć spacerów od blatu do spiżarni czy wypraw po łyżkę na drugi koniec pomieszczenia. Wszystko będzie pod ręką, wszystko znajdziemy w zasięgu paru kroków. Miejmy jednak na uwadze, że małą przestrzeń dość łatwo zagracić. Umieszczając wszystkie wolnostojące sprzęty AGD na - i tak niedługim – blacie, przeładujemy pomieszczenie i jeszcze bardziej zmniejszymy je optycznie. Mała kuchnia rodzi też pewne trudności w kwestii doboru kolorów: nie chcemy mieć przecież wrażania, że wchodzimy do jaskini… Nie będzie nam to grozić, jeśli zastosujemy kilka trików, a do sprawy podejdziemy z głową otwartą na ergonomię i funkcjonalność.

Małe AGD do kuchni. ZOBACZ >

Ergonomia w małej kuchni

Rozmieszczając sprzęty, zważmy na ich rozmiary. Czy otwarte drzwi lodówki nie zablokują przejścia? Czy zlew dwukomorowy naprawdę jest nam potrzebny skoro kuchnia wyposażona jest w zmywarkę? Kluczowe są tu dwa wspomniane hasła: ergonomia i funkcjonalność. „Idąc w tę stronę, na początek planujemy, gdzie rozmieszczone zostają najważniejsze sprzęty, czyli: lodówka, płyta grzewcza oraz umywalka -te elementy wyznaczają nam miejsce reszty mebli w kuchni - podkreśla Alicja Olech z pracowni Kameleon. Pamiętajmy o tym, że jeśli jesteśmy praworęczni, to zmywarka powinna być po prawej stronie zlewozmywaka, a zlewozmywak mieć po prawej stronie ociekacz. Ważne jest też, aby pomiędzy poszczególnymi sprzętami było minimum 30 cm odległości” – tłumaczy.

białe meble z drewnianymi blatami w kuchni
Meble kuchenne. ZOBACZ >

Myśląc zaś o okapie, sięgnijmy po sprzęt do zabudowy, tudzież rozwiązanie teleskopowe. Jeśli mikser, to może z funkcją sokowirówki i maszynki do mielenia – zaoszczędzimy na miejscu do przechowywania tych sprzętów. Naszymi przyjaciółmi będą urządzenia wielofunkcyjne, jak chociażby piekarnik z funkcją mikrofalówki.

„Pamiętamy o tym, że w kuchni bardzo ważny jest blat roboczy” – podpowiada Alicja Olech. Ten akurat możemy umieścić na półwyspie. Takie rozwiązanie otworzy nam nieco przestrzeń, a nawet ją powiększy, jeśli zdecydujemy się poświęcić kawałek salonu. Poza tym pod blatem stworzyć można miejsce do przechowywania. Sprawdzą się także ruchome szafki i stoliki, które nieużywane mogą spokojnie spoczywać pod blatem, a w chwili potrzeby - pełnić rolę dodatkowej powierzchni roboczej.

białe meble z połyskiem w kuchni
ZOBACZ -> Funkcjonalne roboty kuchenne!

Ktoś mógłby spytać: ale gdzie to wszystko trzymać? „Aby zwiększyć miejsce do przechowywania w małej kuchni, wszystkie szafki wiszące robimy do sufitu” – mówi Alicja Olech ze studia Kameleon. Czasem jednak kuchnia jest tak mała, że przy zabudowie po obu stronach, nie moglibyśmy otworzyć równocześnie dwóch szuflad lub szafek. W takim przypadku warto sięgnąć po inne rozwiązania: pominąć otwierane skrzydłowo drzwiczki, a myśli skierować w stronę osłon przesuwnych, rolet i żaluzji. Poza tym, jeśli możemy, wybierzmy rozwiązania bezuchwytowe. Niejednokrotnie zaś lepszym wyjściem jest zabudowanie szafkami tylko jednej ze stron kuchni, aby nie przeciążać optycznie pomieszczenia.

Tekstylia do kuchni. ZOBACZ >

Oświetlenie w małej kuchni

Światło „powiększa”! To prawda: duże okno w kuchni zabierze nam ścianę, na której mogłyby zawisnąć szafki, ale dodatkowo rozświetli, nada przestrzeni głębi. Wybierając kolory ścian, sięgnijmy po jasne kolory i wzory. To samo tyczyć się będzie zabudowy. Fronty winny być gładkie, jasne, odbijające światło.

Białe ściany czy kafelki to nie jedyne rozwiązanie. Bojący się monotonii z zadowoleniem przyjmą zalecenia ekspertów: jedną ścianę pomaluj kontrastowym kolorem, wyłóż cegłą, matą tablicową. Dzięki temu wnętrze „stanie się” głębsze i przestronniejsze niż w rzeczywistości. A oświetlenie? Do małych pomieszczeń polecane są rozwiązania punktowe, np. lampki halogenowe w zabudowie.

białe kafelki i białe meble w kuchni
Oświetlenie LED. ZOBACZ >
Lampy wiszące. ZOBACZ>

Podłoga w małej kuchni

Co jeszcze możemy zrobić? Zadbać o podłogę! „Podłoga w małej kuchni może być również najmocniejszym akcentem, np. w postaci wzorzystych płytek o rytmicznym ułożeniu – twierdzi Martyna Dura z pracowni Mart-Design. Dzięki temu optycznie powiększymy przestrzeń, uzyskamy efekt wyższego pokoju i jednocześnie zachowamy proporcje wnętrza. W odwrotnej sytuacji możemy wykorzystać naprzemienne ułożenie dwóch kontrastujących ze sobą kolorów, które skrócą lub poszerzą pomieszczenie. Ważne jest, aby utrzymać proporcje. Jeśli stosujemy odważne elementy, reszta przestrzeni musi być jasna i stonowana. Dobrze jest także dobierać duże płytki odbijające światło o jednolitej powierzchni. Każde łączenia i podziały niestety dzielą i pomniejszają naszą kuchnię” – przekonuje ekspert.

białe meble kuchenne z drewnianym blatem i czarno-biała podłoga
Płytki podłogowe. ZOBACZ >

Zabudowa w małej kuchni powinna być zgrabna, prosta i utrzymana w jasnych kolorach. Unikajmy przy tym zbyt wielu dodatków i ozdób, małą kuchnię łatwo przeładować.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze

Anonimowy użytkownik

nie chciałabym myć tej cegły na ścianie bo smażeniu czegokolwiek
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja mam bardzo malutka kuchnie, więc dla mnie najważniejsze są sprzęty wielofunkcyjne! Odkąd mam multicooker nigdy nie smażę już na otwartej patelni, więc nie bałabym się takich płytek!! :)
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ale na to kładzie się ipregnat
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Małgorzata możesz podać gdzie go kupić? Albo jak się nazywa?
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Latem robiłam remont kuchni i takie płytki w sklepie z glazura oglądałam. I pracownik mi doradzał że jeśli mają być w kuchni to lepiej jak wezmę ten impregnat dla trwałości płytek
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Musisz pytać w sklepach.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ja ostatecznie wzięłam płytki ścienne duże
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

My zabezpieczyliśmy impregnatem o nazwie Delfin i jest super, przecierasz fugę jak płytkę :)
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

a ja nie mam prawdziwej kuchni ,tak bym chciała mieć,mam w piwnicybyle jaka jest mi zinmo.mokro.melbe mam do nowej ale nie komu zrobić mąż choruje bierze chemię a ja sama nie dam rady.
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Sławek znów patrz
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Sympatycznie 👍
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Te kuchnie wcale nie są takie małe. ...
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Kuchnia to serce mieszkania ,niestety ja tez mam malenka kuchnie i bardzo nieustawna to jest tragedia .
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Fajne, niebanalne projekty
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

to są małe kuchnie?? ech...
 • Dodano 3 lata temu

Anonimowy użytkownik

Lubię to!
 • Dodano 3 lata temu

Zobacz więcej produktów