Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Mała kuchnia: jak urządzić stylowo i funkcjonalnie?

Kuchnia to serce domu - szczególnie, jeśli ze sztuką kulinarną jesteśmy za pan brat. Cóż jednak w przypadku, gdy nasze centrum dowodzenia jest tak niewielkich rozmiarów, że można by je zmieścić w średniej wielkości szafie? Gotowanie winno być przyjemnością, a nie codzienną gimnastyką, przeciskaniem się między otwartą szufladą a piekarnikiem. Na szczęście małą kuchnię da się urządzić w sposób funkcjonalny - trzeba jedynie przestrzegać kilku reguł.

Zabawa w kulinaria to twórcze zajecie. Albo też karkołomne: jeśli w naszej trzymetrowej kuchni musimy przygotować posiłek dla pięcioosobowej rodziny. Z drugiej strony niewielka kuchnia pozwoli nam uniknąć spacerów od blatu do spiżarni czy wypraw po łyżkę na drugi koniec pomieszczenia. Wszystko będzie pod ręką, wszystko znajdziemy w zasięgu paru kroków. Miejmy jednak na uwadze, że małą przestrzeń dość łatwo zagracić. Umieszczając wszystkie wolnostojące sprzęty AGD na - i tak niedługim – blacie, przeładujemy pomieszczenie i jeszcze bardziej zmniejszymy je optycznie. Mała kuchnia rodzi też pewne trudności w kwestii doboru kolorów: nie chcemy mieć przecież wrażania, że wchodzimy do jaskini… Nie będzie nam to grozić, jeśli zastosujemy kilka trików, a do sprawy podejdziemy z głową otwartą na ergonomię i funkcjonalność.

Ergonomia w małej kuchni

Rozmieszczając sprzęty, zważmy na ich rozmiary. Czy otwarte drzwi lodówki nie zablokują przejścia? Czy zlew dwukomorowy naprawdę jest nam potrzebny skoro kuchnia wyposażona jest w zmywarkę? Kluczowe są tu dwa wspomniane hasła: ergonomia i funkcjonalność. „Idąc w tę stronę, na początek planujemy, gdzie rozmieszczone zostają najważniejsze sprzęty, czyli: lodówka, płyta grzewcza oraz umywalka -te elementy wyznaczają nam miejsce reszty mebli w kuchni - podkreśla Alicja Olech z pracowni Kameleon. Pamiętajmy o tym, że jeśli jesteśmy praworęczni, to zmywarka powinna być po prawej stronie zlewozmywaka, a zlewozmywak mieć po prawej stronie ociekacz. Ważne jest też, aby pomiędzy poszczególnymi sprzętami było minimum 30 cm odległości” – tłumaczy.

Myśląc zaś o okapie, sięgnijmy po sprzęt do zabudowy, tudzież rozwiązanie teleskopowe. Jeśli mikser, to może z funkcją sokowirówki i maszynki do mielenia – zaoszczędzimy na miejscu do przechowywania tych sprzętów. Naszymi przyjaciółmi będą urządzenia wielofunkcyjne, jak chociażby piekarnik z funkcją mikrofalówki.

„Pamiętamy o tym, że w kuchni bardzo ważny jest blat roboczy” – podpowiada Alicja Olech. Ten akurat możemy umieścić na półwyspie. Takie rozwiązanie otworzy nam nieco przestrzeń, a nawet ją powiększy, jeśli zdecydujemy się poświęcić kawałek salonu. Poza tym pod blatem stworzyć można miejsce do przechowywania. Sprawdzą się także ruchome szafki i stoliki, które nieużywane mogą spokojnie spoczywać pod blatem, a w chwili potrzeby - pełnić rolę dodatkowej powierzchni roboczej.

Piekarnik do zabudowy FS 913 M

Piekarnik do zabudowy FS 913 M

Bateria zlewozmywakowa BLANCO LINUS-S-F

Bateria zlewozmywakowa BLANCO LINUS-S-F

OKAP KOMMINOWY ICONIC DESIGN LC98KA570

OKAP KOMMINOWY ICONIC DESIGN LC98KA570

First Austria czajnik elektryczny FA 5411, BEZPŁATNY ODBIÓR: WARSZAWA, WROCŁAW, KATOWICE, KRAKÓW!

First Austria czajnik elektryczny FA 5411, BEZPŁATNY ODBIÓR: WARSZAWA, WROCŁAW, KATOWICE, KRAKÓW!

43 zł

Ktoś mógłby spytać: ale gdzie to wszystko trzymać? „Aby zwiększyć miejsce do przechowywania w małej kuchni, wszystkie szafki wiszące robimy do sufitu” – mówi Alicja Olech ze studia Kameleon. Czasem jednak kuchnia jest tak mała, że przy zabudowie po obu stronach, nie moglibyśmy otworzyć równocześnie dwóch szuflad lub szafek. W takim przypadku warto sięgnąć po inne rozwiązania: pominąć otwierane skrzydłowo drzwiczki, a myśli skierować w stronę osłon przesuwnych, rolet i żaluzji. Poza tym, jeśli możemy, wybierzmy rozwiązania bezuchwytowe. Niejednokrotnie zaś lepszym wyjściem jest zabudowanie szafkami tylko jednej ze stron kuchni, aby nie przeciążać optycznie pomieszczenia.

Oświetlenie w małej kuchni

Światło „powiększa”! To prawda: duże okno w kuchni zabierze nam ścianę, na której mogłyby zawisnąć szafki, ale dodatkowo rozświetli, nada przestrzeni głębi. Wybierając kolory ścian, sięgnijmy po jasne kolory i wzory. To samo tyczyć się będzie zabudowy. Fronty winny być gładkie, jasne, odbijające światło.

Białe ściany czy kafelki to nie jedyne rozwiązanie. Bojący się monotonii z zadowoleniem przyjmą zalecenia ekspertów: jedną ścianę pomaluj kontrastowym kolorem, wyłóż cegłą, matą tablicową. Dzięki temu wnętrze „stanie się” głębsze i przestronniejsze niż w rzeczywistości. A oświetlenie? Do małych pomieszczeń polecane są rozwiązania punktowe, np. lampki halogenowe w zabudowie.

Ribesalbes Bisel Blanco Brillo 10x20 Płytka ścienna szkliwiona

Ribesalbes Bisel Blanco Brillo 10x20 Płytka ścienna szkliwiona

49 zł 119 zł
Okap Wyspowy Sento Island Black  60 cm Czarny

Okap Wyspowy Sento Island Black 60 cm Czarny

1799 zł
iQ700 Piekarnik z kuchenką mikrofalową HM636GNW1 biały

iQ700 Piekarnik z kuchenką mikrofalową HM636GNW1 biały

Krzesło Socrates białe drewniane nogi, archonhome.pl

Krzesło Socrates białe drewniane nogi, archonhome.pl

169 zł

Podłoga w małej kuchni

Co jeszcze możemy zrobić? Zadbać o podłogę! „Podłoga w małej kuchni może być również najmocniejszym akcentem, np. w postaci wzorzystych płytek o rytmicznym ułożeniu – twierdzi Martyna Dura z pracowni Mart-Design. Dzięki temu optycznie powiększymy przestrzeń, uzyskamy efekt wyższego pokoju i jednocześnie zachowamy proporcje wnętrza. W odwrotnej sytuacji możemy wykorzystać naprzemienne ułożenie dwóch kontrastujących ze sobą kolorów, które skrócą lub poszerzą pomieszczenie. Ważne jest, aby utrzymać proporcje. Jeśli stosujemy odważne elementy, reszta przestrzeni musi być jasna i stonowana. Dobrze jest także dobierać duże płytki odbijające światło o jednolitej powierzchni. Każde łączenia i podziały niestety dzielą i pomniejszają naszą kuchnię” – przekonuje ekspert.

Zabudowa w małej kuchni powinna być zgrabna, prosta i utrzymana w jasnych kolorach. Unikajmy przy tym zbyt wielu dodatków i ozdób, małą kuchnię łatwo przeładować.


Inne artykuły w tej kategorii