🎄 Święta w Twoim domu - odkryj świąteczny niezbędnik!
Czego szukasz?
Zobacz także
Piąty Pokój
Piąty Pokój
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak samodzielnie barwić szkło?

Na moim blogu pokazywałam kiedyś inspiracje z gąsiorami do wina w roli głównej. Prezentowałam też kilka gotowych butlowazonów, które możecie kupić. Nie da się ukryć, że nie były tanie - ponad 300 zł za barwione szkło to nie jest mało. Możecie jednak wyposażyć Wasze wnętrze w gąsior znacznie mniejszym kosztem. Najprostszy możliwy sposób to zakup zwykłego gąsiora do wina w hipermarkecie lub w sieci. Pięciolitrowe kupicie na Allegro już za 9 zł. Większe, 10-litrowe kosztują ok. 30 zł, a za 20-25 l zapłacicie 60-70 zł. Jeśli odcień szkła będzie Wam odpowiadał, to sprawa załatwiona. Jeśli nie - czytajcie dalej.

Ja zamówiłam mój gąsior w sieci. Zamierzałam go zabarwić i wszystko udokumentować, żeby móc zrobić dla Was instrukcję krok-po-kroku. (Nie)stety butla okazała się mieć idealny według mnie odcień i szkoda byłoby cokolwiek w niej zmieniać. Zrobiłam więc szybki tutorial używając butelki po soku, żebyście mogli zobaczyć, jak się to robi. Metoda, którą Wam pokażę, gwarantuje wodoodporność powłoki - po gruntownym wyschnięciu taki wazon może zostać napełniony wodą i nic się nie zmyje. Jeśli użyte szkło na to pozwoli, można też gotowy dzban wypalić w piekarniku. Dajcie farbie kilka dni na wyschnięcie, a po wypaleniu stanie się odporna nie tylko na wodę, ale i rozpuszczalniki. Ten proces trochę śmierdzi, uważajcie!

<p><strong>Do wykonania kolorowego gąsiora potrzebne będą:</strong></p>
<ul>
<li><p>gąsior</p>
</li>
<li><p>aceton techniczny (ok. 9 zł w markecie bud.)</p>
</li>
<li><p>farbka do szkła (ok. 10-15 zł za 50 ml; UWAGA! nie może to być farba na bazie wody!)</p>
</li>
<li><p>szklany słoiczek do sporządzenia roztwór</p>
</li>
<li><p>patyczek do szaszłyków</p>
</li>
<li><p>rękawiczki</p>
</li>
</ul>

Do wykonania kolorowego gąsiora potrzebne będą:

  • gąsior

  • aceton techniczny (ok. 9 zł w markecie bud.)

  • farbka do szkła (ok. 10-15 zł za 50 ml; UWAGA! nie może to być farba na bazie wody!)

  • szklany słoiczek do sporządzenia roztwór

  • patyczek do szaszłyków

  • rękawiczki

<p>Cała sztuka polega na wymieszaniu acetonu i farby w takich proporcjach, które dadzą pożądany odcień. Nalejcie do słoiczka odrobinę tego pierwszego i po trochu dodawajcie farbkę (do nabierania i mieszania polecam cienki drewniany patyczek). Obróćcie słoiczek i zobaczcie, jak bardzo nasycony jest kolor na jego ściankach. W razie potrzeby: kombinujcie dalej.</p>

Cała sztuka polega na wymieszaniu acetonu i farby w takich proporcjach, które dadzą pożądany odcień. Nalejcie do słoiczka odrobinę tego pierwszego i po trochu dodawajcie farbkę (do nabierania i mieszania polecam cienki drewniany patyczek). Obróćcie słoiczek i zobaczcie, jak bardzo nasycony jest kolor na jego ściankach. W razie potrzeby: kombinujcie dalej.

<p>Pamiętajcie, żeby wziąć pod uwagę wielkość docelowego naczynia i nie sporządzić zbyt małej ilości roztworu.</p>
<p>Wlejcie miksturę do gąsiora i delikatnie obracajcie, aż ścianki dokładnie się nią pokryją.</p>
<p><strong>UWAGA!</strong> Gąsior musi być dobrze umyty i wysuszony. Uważajcie jednak na ręczniki papierowe, bo zostawiają na ściankach niewidoczne paproszki, które &quot;wychodzą&quot; podczas farbowania. Najlepiej będzie umyć dokładnie butlę i poczekać, aż sama wyschnie.</p>

Pamiętajcie, żeby wziąć pod uwagę wielkość docelowego naczynia i nie sporządzić zbyt małej ilości roztworu.

Wlejcie miksturę do gąsiora i delikatnie obracajcie, aż ścianki dokładnie się nią pokryją.

UWAGA! Gąsior musi być dobrze umyty i wysuszony. Uważajcie jednak na ręczniki papierowe, bo zostawiają na ściankach niewidoczne paproszki, które "wychodzą" podczas farbowania. Najlepiej będzie umyć dokładnie butlę i poczekać, aż sama wyschnie.

Nie przejmujcie się, jeśli na szkle pozostaną smugi - wszystko zniknie po wyschnięciu. Oprócz paprochów. One nie znikają n.i.g.d.y.! Jeśli czujecie taką potrzebę - wypalcie szkło w piekarniku. Warunki są dwa: musi się ono do tego nadawać i musi być suchutkie (inaczej na farbie zrobią się pęcherzyki powietrza). Poniżej moja własnoręcznie farbowana butelka (z lewej) i gąsior, który kupiłam za 29 zł już w takim niebieskawym odcieniu.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności