Wielkomiejski styl we wnętrzach. Porady i inspiracje

Zmęczeni wielkomiejską gonitwą z przyjemnością wracamy do naszych przestronnych mieszkań, utrzymanych w stonowanej kolorystyce. Monochromatyczność i minimalizm sprzyjają wypoczynkowi i pozwalają odpocząć od otaczającego nas zgiełku.

Przestrzeń

Osoby mieszkające w wielkich miastach cenią sobie przestrzeń. Dlatego często wybierają jasne i przestronne mieszkania z obszerną częścią dzienną. Salon łączą z kuchnią lub przedpokojem, unikają ścian działowych, eksponują okna i drzwi balkonowe, ograniczają liczbę mebli i dekoracji.

druciana lampa wisząca, biały narożnik, biały dywanik z długim włosiem
Zainspiruj się!

Zamiast stawiania ścian oddzielających salon od kuchni czy przedpokoju tworzy się jedną przestrzeń, a strefy funkcyjne podkreśla za pomocą odpowiedniego doboru kolorów i materiałów, zarówno na ścianach, jak i podłogach. Dużą rolę w aranżacji wnętrza odgrywa naturalne światło, gdyż słoneczne pokoje utrzymane w jasnej kolorystyce wydają się większe. Warto więc pozostawić odsłonięte okna lub zastosować lekkie rolety i firany.

drewniane &, poduszki dekoracyjne

Kolory

Przede wszystkim neutralne kolory. Biel skontrastowana z całą paletą szarości, od jasnego szarego, poprzez stalowy i popielaty, aż do ciemnego grafitu. Wnętrze w monochromatycznych barwach pozytywnie wpływa na samopoczucie domowników, wprowadzając spokój i poczucie bezpieczeństwa.

kremowa ściana, szara ściana, podłoga z jasnego drewna, ceglany kominek, szary fotel

Zyskuje ono również elegancki i ponadczasowy charakter. Wymaga jednak od nas zastosowania wysokiej jakości materiałów, gdyż ogromną rolę odgrywają detale oraz sposób wykończenia ścian. Sięgnijmy po wysokiej jakości farbę, która niweluje niedoskonałości podłoża i zapewnia jednolite wykończenie niezależnie od kąta padania światła. Przykładem takich produktów są farby MAGNAT dostępne w szerokiej gamie kolorystycznej. W nowo- czesnym wnętrzu, w którym dominują szarości, doskonale sprawdzi się MAGNAT Ceramic C54 Stylowy Antracyt, C30 Srebrzysty Grafit, czy C31 Grafitowy Marmur.

szare farby

Nasze wnętrze nabierze swoistej dynamiki, gdy zastosujemy na ścianach różnorodne materiały i faktury. Duże możliwości aranżacyjne daje beton: su- rowy i ascetyczny doskonale kontrastuje z gładką powierzchnią ścian pokrytych farbą. Aby ułatwić sobie prace warto sięgnąć po struktury lub efekty dekoracyjne. Beton MAGNAT Style jest drobnoziarnistym tynkiem mineralnym, który daje doskonały efekt naturalnego „surowego” betonu wraz z charakterystycznymi wżerami i ubytkami.

industrialne dodatki

Liczy się styl

Wielkomiejskie mieszkania najczęściej utrzymane są w stylu minimalistycznym i industrialnym, nierzadko z lekką nutą retro lub scandi. W otoczeniu szarych ścian, betonu i cegieł świetnie prezentuje się metal, szkło i drewno.

szare ściany, okrągły stolik, granatowy dywan w złote wzory, brązowy wazon

Oryginalnym wykończeniem podłogi w mieszkaniu w stylu industrialnym jest polerowany beton lub żywiczna posadzka. Wielu właścicieli nowoczesnych mieszkań surowość szarych i betonowych ścian przełamuje jednak naturalnym drewnem- parkietem lub szerokimi deskami olejowanymi, ługowanymi lub pokrytymi kolorową farbą olejną. Drewno pojawia się także jako element mebli i dodatków, szczególnie w wersji postarzanej.

postarzane drewno, postarzane dodatki

Lekkości wnętrzu dodadzą przeszklenia i drzwi z przydymionego szkła, ścianki działowe z luksferów. Kolejnym charakterystycznym materiałem dla minimalizmu jest metal - stoliki z chromowanej stali, krzesła z kolorowej blachy, miedzianie lampy są niezwykle ciekawym akcentem dekoracyjnym nadającym wnętrzu wyjątkowo nowoczesny charakter. Do całości dodać możemy jeszcze czarno-białe typograficzne grafiki na ścianach, dywanik typu shaggy, kilka ozdobnych poduszek i prostych w formie dodatków dekoracyjnych.

szare ściany, biała ściana, białe rolety rzymskie, beżowy dywan, srebrna donica

Artykuł pochodzi Dekoratorium Magazyn 2(2015). Autor: Magdalena Nowicka

Więcej inspirujących porad i fotografii na stronie www.dekoratorium.com

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Style we wnętrzach
Zobacz więcej artykułów w kategorii Style we wnętrzach
Komentarze

Zobacz więcej produktów