LETNIA WYPRZEDAŻ - czas start! Kupuj z rabatami 🔥
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Magnat Magia Szlachetnych Barw
Magnat Magia Szlachetnych Barw
Opublikowany:  

Jakie kolory wybrać do pokoju dziecka? Inspirujemy!

Chcesz urządzić kreatywną przestrzeń dla przedszkolaka? A może planujesz metamorfozę pokoju dla przyszłego pierwszoklasisty? Bez względu na to, w jakim wieku jest Twoja pociecha, kolor ścian to ważna część każdej aranżacji. Tylko na jaki odcień się zdecydować? Jeśli nie masz pojęcia, jakie kolory wybrać do pokoju dziecka, jesteś w odpowiednim miejscu! Zebraliśmy dla Ciebie najpiękniejsze inspiracje i praktyczne porady, które pomogą podjąć najlepszą decyzję.

Kolory do pokoju dziecka – czy wiek ma znaczenie?

Dzieci szybko rosną, a ich potrzeby oraz zainteresowania zmieniają się jak w kalejdoskopie – dotyczy to też kolorów, które wpływają na rozwój pociechy. W tym przypadku ważnym kryterium jest wiek. Odcienie wskazane w przestrzeni dla niemowlaka mogą nie sprawdzić się w pokoju przedszkolaka czy pierwszoklasisty.

Kolory do pokoju niemowlaka

Niemowlęta nie widzą pastelowych barw, a jedynymi kolorami, które wywołują u nich pozytywne skojarzenia, są cielisty czy beżowy, czyli tonacje, które kojarzą się ze skórą matki. Z biegiem miesięcy dostrzegają też kontrastujące i wyraziste odcienie. To dlatego w takich przestrzeniach powinna przeważać subtelna kolorystyka wzmocniona dodatkami w intensywnych barwach.

Kolory do pokoju przedszkolaka

A co gdy pociecha wyrasta z pieluch i staje się coraz bardziej samodzielna? Przedszkolak także potrzebuje wyciszenia, ale z drugiej strony pokój kilkulatka powinien wspierać jego twórcze myślenie. Warto więc podzielić przestrzeń na strefy, aranżując obszar wypoczynku z dominującymi barwami o wyciszającym oddziaływaniu, takimi jak niebieski, zielony czy lawendowy, oraz tworząc miejsce do zabawy i nauki z odcieniami, które według psychologów pobudzają do działania i wzmacniają kreatywność. Należą do nich żółty czy pomarańczowy.

Kolory do pokoju pierwszoklasisty

Im starsze jest dziecko, tym więcej będzie miało do powiedzenia w kwestii kolorów. By uniknąć niepotrzebnych nieporozumień, warto skonsultować z nim paletę odcieni i pozwolić mu nawet na odrobinę barwnego szaleństwa na jednej ze ścian. Taka samodzielność pozytywnie wpłynie na odbiór przestrzeni przez samego zainteresowanego.

Jakie kolory w pokoju chłopca, a jakie w pokoju dziewczynki?

Era różowych pokoików dla dziewczynek i niebieskich aranżacji dla chłopców już dawno się skończyła. Teraz we wnętrzach przeważają jasne kolory, które słyną z właściwości optycznego powiększenia metrażu. Są też znakomite z uwagi na swoją neutralność! Łatwo można z nimi skomponować większość mebli, dodatków oraz dekoracji.

Jeśli chcesz uzyskać taki efekt, sięgnij po delikatne odcienie z palety trwałej farby ceramicznej MAGNAT Ceramic: Zgaszony Kalcyt czy Szary Piryt. Dobrze sprawdzą się także stonowane zielenie, beże, błękity i inne pastelowe wariacje z bogatej palety ponad 60 kolorów MAGNAT Ceramic.

Wybierając kolorystykę ścian, niezależnie czy chodzi o królestwo małej księżniczki, czy kosmiczny statek początkującego astronauty, zwróć uwagę na to, co „mówią” barwy. Psychologia kolorów podpowie, czym charakteryzują się różne tonacje i jak oddziałują na emocje i nastrój – dzięki temu wybierzesz najlepsze kolory do pokoju dziecka. Jedne barwy zadziałają energetyzująco, inne pomogą się skupić, a kolejne spokojnie wypocząć.

Małgorzata Zborowska - ekspert Homebook.pl

Małgorzata Zborowska - ekspert Homebook.pl

Błękity i stonowane, jasne zielenie to idealne kolory do pokoju dziecka - nie tylko dlatego, że świetnie wyglądają, ale również ze względu na swoje właściwości. Błękity działają relaksująco na umysł, uspokajają i wspierają twórcze myślenie, a nawet ułatwiają zasypianie. Z kolei naturalne odcienie zieleni wyciszają, koją i wprowadzają w dobry nastrój, a także pomagają się skoncentrować. Te chłodne tonacje są więc bardzo uniwersalne i sprawdzą się rewelacyjnie zarówno w pokoju kilkulatka, jak i nastolatka.

Wśród zalecanych kolorów pojawiają się również: żółty, pomarańczowy czy czerwony. To odcienie, które znane są ze swojego pozytywnego oddziaływania oraz możliwości pobudzających intelekt. Takie tonacje kojarzą się z ciepłem, latem oraz beztroską. Świetnie wypadają w połączeniu z bielą, drewnem oraz czernią. W ich przypadku warto jednak zachować ostrożność i skupić się raczej na pojedynczej, akcentowej ścianie, tekstyliach czy dodatkach, bo w nadmiarze mogą sprzyjać podenerwowaniu i kłótniom.

A co z różem i słodkim fioletem, czyli barwami uwielbianymi przez dziewczynki? To radosne, spokojne oraz skłaniające do zabawy odcienie, których nie musisz omijać szerokim łukiem. Przesada także nie jest wskazana. Najlepiej połączyć pudrowe czy wrzosowe powierzchnie z bielą i szarościami.

Ile maksymalnie kolorów łączyć w pokoju dziecka?

W pokoju dziecięcym na ścianach zazwyczaj dominuje jedna barwa. To wyjście bezpieczne i ekonomiczne, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by łączyć ze sobą kilka tonów – stworzysz wówczas bardziej dynamiczną kompozycję i z łatwością podzielisz przestrzeń na strefy. Zbyt wiele kolorów może wyglądać chaotycznie i przytłaczająco, dlatego najlepiej nie mieszać ze sobą więcej niż trzech odcieni. Jak je dopasować? Sięgnij po:

  • Zestawienie harmonijne, które polega na połączeniu kolorów pokrewnych, czyli tych, które sąsiadują ze sobą na kole kolorów.
  • Zestawienie monochromatyczne bazujące na połączeniu tego samego koloru w kilku odcieniach.
  • Zestawienie kontrastowe, czyli dobór odcieni przeciwstawnych. To np. biel z czernią czy żółć i fiolet.

Farba do pokoju dziecka – na jakie parametry zwracać uwagę?

Kolor farby to nie wszystko! Ważne też będą parametry wybieranych produktów. Pomalowane nimi powierzchnie powinny być bezpieczne, odporne oraz wytrzymałe. W przypadku azylu malucha warto więc zainwestować w rozwiązania, którym nie będą straszne piłka odbita od ściany, rozlany sok pomarańczowy, kredki czy plamy po czekoladzie, która została na dziecięcych rączkach. Takie zalety zapewniają farby ceramiczne MAGNAT Ceramic.

Magnat Magia Szlachetnych Barw

MAGNAT CERAMIC


MAGNAT Ceramic to farba bazująca na ceramicznych komponentach, żywicach oraz pigmentach, które tworzą razem trwałą formułę odporną na codzienne wyzwania. Plamoodporne właściwości farby sprawiają, że (nawet w przypadku uciążliwych zabrudzeń takich, jak ślady po pisakach wodnych czy ketchupie) plamy można w kilka sekund zmyć przy pomocy wilgotnej szmatki – bez utarty koloru!

Formuła MAGNAT Ceramic sprzyja również wszelkim wnętrzarski metamorfozom! Konsystencja oraz nasycenie koloru farby zapewniają równomierne krycie już przy nałożeniu dwóch warstw, co znacząco przyspieszy remont. To dobra informacja dla rodziców, którzy chcą wykorzystać czas wakacji. Dzięki temu jakiekolwiek zmiany wystroju można przeprowadzić w ciągu kilku dni, np. wtedy, gdy pociecha jest na koloniach czy odwiedza dziadków.

Dobrze dobrane kolory do pokoju dziecka, mogą korzystnie wpłynąć na samopoczucie i rozwój pociechy. Podczas selekcji zalecane są rozwaga, poznanie podstawowych zasad psychologii kolorów oraz (jeśli dziecko jest na tyle duże) konsultacja z samym zainteresowanym. Dzięki temu stworzysz beztroski azyl, który z jednej strony będzie pozwalał skoncentrować się na pracach domowych i obowiązkach, a z drugiej będzie pozytywnie nastrajał do zabawy.


Artykuł powstał we współpracy z marką MAGNAT.


Inne artykuły w tej kategorii