Oto 5 zasad dotyczących kolorów, które powinien znać każdy miłośnik aranżacji wnętrz
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.
Wybór odpowiedniej kolorystyki bywa najtrudniejszą częścią procesu, jakim jest urządzanie wnętrz. To nie tylko mnóstwo odcieni, spośród których trzeba wyłonić te odpowiednie, ale też konieczność zestawienia ich w odpowiednich, harmonijnych proporcjach. By ułatwić Ci podjęcie najlepszych dekoratorskich decyzji, zebraliśmy kilka najważniejszych zasad dotyczących kolorów, o których warto pamiętać podczas aranżacji. Czytaj dalej i raz na zawsze pożegnaj wątpliwości związane z wyborem odpowiednich barw!
Dlaczego warto kierować się zasadą 60-30-10?
Wybór odpowiedniej palety barw to jedno, kolejnym istotnym krokiem jest rozplanowanie kolorystyki tak, by całość była dobrze zrównoważona. Dlatego właśnie warto kierować się zasadą 60-30-10, którą możesz zawsze traktować jak aranżacyjny drogowskaz – w tej konfiguracji we wnętrzu dominować będą 3 główne kolory, a wymienione liczby oznaczają ich procentowy udział w Twoim projekcie.
Od czego zacząć? Wybierz odcień bazowy, który zajmie w pomieszczeniu największą powierzchnię, np. pojawi się na większości ścian. Będzie to zazwyczaj kolor jasny i neutralny. Następnie wybierz drugą barwę, której w aranżacji będzie mniej - może być równie stonowana lub bardziej intensywna, w zależności od oczekiwanego efektu. Ten kolor może pojawić się na akcentowej ścianie czy zagościć na tapicerce mebli wypoczynkowych. Ostatnim krokiem będzie dobranie barwy dopełniającej, która zdecydowanie wyróżni się we wnętrzu – tutaj do gry wchodzą dekoracje i dodatki.
Kolory wpływają na to, jak się czujemy
Na pewno nie będzie dla Ciebie niespodzianką fakt, że kolory dzielimy na ciepłe i zimne. Ale czy wiesz, że wiąże się to nie tylko z wizualnym odbiorem poszczególnych barw, ale również z tym, jak czujemy się w ich otoczeniu? Kolory, które uznajemy za ciepłe, to czerwony, pomarańczowy i żółty. Są intensywne, żywe i kojarzą się z tym, co w naturze nas rozgrzewa: ogniem i słońcem, a emocjonalnie – również z miłością. Z kolei kolory, takie jak niebieski, zielony i fiolet kojarzymy z chłodem.
Tonacje ciepłe i zimne w inny sposób wpływają na nasze samopoczucie. Te pierwsze są bardzo energetyczne i pozytywne, skutecznie pobudzają do działania, ale też sprawiają, że w ich otoczeniu niełatwo się wyciszyć. Z kolei drugie – są spokojne i stonowane, co sprawia, że oddziałują na nas wyciszająco i relaksująco. Dlatego tak ważne jest, by dobrze dopasować je do danego pomieszczenia i funkcji, jakie spełnia na co dzień. Barwy ciepłe doskonale sprawdzą się w salonie czy bawialni, z kolei te zimne staną się idealnym dopełnieniem sypialni czy domowego biura.
Odpowiednia farba to połowa sukcesu
Dopracowanie kolorystyki wnętrz polega na przemyślanym zestawieniu barw ścian z meblami, stolarką oraz pozostałymi elementami wykończeniowymi, dodatkami i dekoracjami. Ściany, jako powierzchnie największe, a zarazem najbardziej decydujące w tym kontekście są więc bardzo ważne, a ich kolor często wpływa na to, jaki styl zapanuje w pomieszczeniu. Bez względu na to, czy postawisz na czystą biel, subtelne kolory neutralne czy tonacje bardziej intensywne, wybór odpowiedniej farby to już połowa sukcesu. Dzięki temu sprawnie pomalujesz ściany, a wybrane przez Ciebie kolory będą wyglądały pięknie przez naprawdę długi czas, nawet w intensywnie użytkowanych wnętrzach.
Szukając trwałego produktu, zwróć uwagę na ceramiczną farbę do wnętrz MAGNAT Ceramic. Formuła bazująca na ceramicznych komponentach, a także najwyższej jakości żywicach i pigmentach to gwarancja trwałego koloru, odpornego na plamy, zmywanie oraz szorowanie. Dzięki temu z łatwością utrzymasz ściany w czystości, nawet w newralgicznych miejscach, takich jak kuchnia, korytarz czy pokój przedszkolaka.
Dobrze dobrane barwy powinny się uzupełniać
Aranżacyjna harmonia to klucz do sukcesu. By ją osiągnąć, trzeba przede wszystkim sięgnąć po odpowiednie kolory. Najprostszym, a zarazem najbezpieczniejszym sposobem będzie wybór barw dopełniających. Wystarczy sięgnąć po koło barw i odnaleźć na nim kolory, które znajdują się naprzeciwko siebie. Dzięki temu odkryjesz połączenia, które na pierwszy rzut oka mogą wydawać się nietypowe, ale idealnie ze sobą współgrają, równocześnie charakteryzując się wysokim kontrastem.
Niebieski i pomarańczowy, żółty i fioletowy czy czerwony i zielony – to duety, które wniosą do każdej przestrzeni sporą dawkę energii. Ze względu na intensywny efekt, takie zestawy kolorystyczne warto stosować w małych ilościach, traktując je raczej jako akcenty dopełniające neutralną bazę. Dzięki temu całość będzie idealnie zrównoważona.
Kolory analogiczne to zawsze bezpieczny wybór
Kontrasty nie są dla każdego. Jeśli wolisz spokojniejsze połączenia, lubisz monochromatyzm i minimalizm, sięgnij po kolory analogiczne. Jak to zrobić? Wystarczy, że spojrzysz na koło barw i wybierzesz swój kolor bazowy. Barwy analogiczne znajdziesz po jego obu stronach. W taki sposób uzyskasz połączenie czerwieni, pomarańczy i żółtego lub – nieco bardziej stonowane – granatu, niebieskiego oraz błękitu.
W zależności od upodobań możesz więc żonglować różnymi odcieniami jednej barwy lub połączyć ze sobą kolory o podobnej temperaturze barwowej. Bez względu na to, czy jesteś miłośnikiem intensywnych barw, czy raczej stawiasz na te neutralne – możesz uzyskać naprawdę spektakularny efekt. Używając 3 kolorów, skorzystaj ze wspomnianej już zasady 60-30-10, dzięki temu zawsze otrzymasz odpowiednie proporcje.
Dobrze dobrana kolorystyka to podstawa każdej aranżacji. To baza dla ulubionego stylu, dekoracja prywatnej przestrzeni, a zarazem czynnik, który sprawia, że w danej przestrzeni czujemy się po prostu dobrze. By stworzyć piękny projekt, nie musisz być specjalistą! Dzięki tym kilku podstawowym zasadom z łatwością samodzielnie wykreujesz piękną (i kolorową!) przestrzeń.
Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Magnat Magia Szlachetnych Barw.