Kupuj szybko i wygodnie meble i dodatki do swojego domu!😍
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kupujemy ekspres do kawy - na co zwrócić uwagę?

Otwieramy oczy, sięgamy po leżącą na stoliku nocnym komórkę, zaspani sprawdzamy powiadomienia i przeglądamy wiadomości. Już czujemy się nieco pewniej. Teraz, powłócząc nogami, kierujemy się w stronę kuchni. Podwójne? Nie, potrójne espresso jest tym, czego potrzebujemy najbardziej. Ręka na pamięć sięga do włącznika ekspresu. Uuups, jakiego ekspresu?! Przecież jeszcze go nie kupiliśmy. Tyle opcji i wariantów, tak trudno się zdecydować.

Ekspres z odpowiednio zmielonych ziaren potrafi wyciągnąć na wierzch najdrobniejsze szczegóły. Dzięki niemu dostarczymy sobie zastrzyk energii, ale też docenimy całą gamę akcentów smakowych. Ten napój jest jak wino, możemy zachłysnąć się nutą orzechową, czekoladową, posmakiem dymu, owoców, korzennych przypraw.

Dwie kwestie:

Poczujemy różnicę, pijąc kawę przygotowaną przez najbardziej budżetowy ekspres, o ile została ona wcześniej zmielona w odpowiedni sposób przy pomocy młynka. Pamiętajmy, że do konkretnego rodzaju ekspresu potrzebujemy inaczej zmielonej kawy. Do przelewowego mielimy grubiej, do kawiarki średnio, zaś w ekspresie ciśnieniowym przygotowujemy drobniej zmielone ziarna. Marnotrawstwem byłoby parzenie zwykłej mielonej kawy, tej ze sklepowych próżniowych, srebrnych torebek, w wysokiej klasy ekspresie ciśnieniowym. Dlatego też kupując ekspres, weźmy taki, który ma wbudowany młynek. Ewentualnie kupmy młynek oddzielnie, najlepiej żarnowy.

Super trio

Szukając odpowiedniego sprzętu, będziemy się obracać wokół tematyki sposobu zaparzania. Wyróżnić należy trzy kategorie urządzeń, dzięki którym otrzymać możemy napar o różnej specyfice. Będzie to ekspres przelewowy, niskociśnieniowy (potocznie nazywany kawiarką) oraz ekspres wysokociśnieniowy.

Przez długie lata najczęściej spotykany w domu zwykłego Kowalskiego był ekspres przelewowy. Mechanizm jego działania jest prosty: zbiornik - filtr - dzbanek. Niemal jak parzenie w filiżance, tylko na większą skalę. Znajdująca się w zbiorniku woda jest podgrzewana, a następnie przepuszczana przez zmieloną kawę wsypaną do papierowego filtra. Kropla po kropli napój wypełnia umieszczony na płycie grzewczej dzbanek. Dzięki temu pomimo długotrwałego (nawet do 15 minut) procesu parzenia kawa pozostaje ciepła. Kawa parzona w taki sposób charakteryzuje się dużą ilością kofeiny, jest jednak ciężko przyswajalna, a większa część substancji smakowych zostaje wypłukana. Koszt takiego ekspresu to około 200 zł.

Znane ze starych czarno-białych filmów czy internetowych aranżacji foodstylistów, stawiane na palnik dzbanki, kawiarki, to też ekspresy ciśnieniowe (niskociśnieniowe). W dolnej części (tej stawianej na ogniu) znajduje się woda, w środkowej – sitko z lejkiem, do którego wsypujemy kawę, w górnym zaś zbiera się napar. Zagotowana woda dzięki ciśnieniu wypychana jest do góry, przechodząc przez sitko z kawą, napełnia górny zbiornik. Cały proces trwa kilka minut.

Znajdziemy kawiarki z aluminium oraz - nieco lepszej jakości - ze stali. Ich cena zamyka się w 100 zł. Kawa tak przygotowana nie jest idealna, łatwo ją przepalić, ma jednak swoich zwolenników.

Uroki kawy docenimy przede wszystkim dzięki ekspresowi wysokociśnieniowemu. Wytwarzane ciśnienie może tu sięgać nawet 19 barów (średnio jest to 15). Przepuszczenie wody przez kawę z taką mocą nie dość, że pozwala na jej błyskawiczne zaparzanie, to wydobywa z ziaren całą gamę doznań smakowych. Dodatkowo wykorzystując tego typu ekspres, jesteśmy w stanie przygotować cappuccino! Wszystko dzięki dyszy do spieniania mleka. Fajny dodatek? No pewnie!

O czym jeszcze należy pamiętać, kupując tego typu ekspres?

Jednoręki bandyta

Proces nakładania kawy może odbywać się na dwa sposoby: albo za każdym parzeniem robimy to ręcznie przy pomocy kolby z sitkiem (przez nią przepuszczana jest woda, lecz by zaparzyć kolejną filiżankę, musimy sami pozbyć się fusów), albo ekspres zrobi to automatycznie. Za pomocą kolby możemy przygotować jedynie dwa napoje na raz. W drugim wariancie ekspres parzy bez końca, niemal bez naszej ingerencji – ile wody w zbiorniku i kawy „w magazynku” starczy.

Z automatu

Jeśli nie chcemy się niczym martwić, zadręczać głowy sposobami mielenia czy temperaturą parzenia, sięgnijmy po nowoczesne urządzenie z programatorem. Jest wyposażone w zbiornik z wodą, kawą, młynek do jej automatycznego mielenia oraz pojemnik na fusy. Ekspres automatyczny sam pobierze odpowiednią ilość wody i zmieli odpowiednią ilość kawy. Wystarczy naciśnięcie guzika. „Obecnie dostępne na rynku ekspresy wydają się wyprzedzać nasze czasy, często przywołując na myśl roboty przyszłości – twierdzi Piotr Ciach, ekspert marki Siemens. Wszystko przez ich bogate wyposażenie i funkcje. To świetna wiadomość dla wszystkich tych, którzy chętnie ulegają chęci posiadania najlepszych gadżetów. Jednym z rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę, jest trybBarista, dzięki któremu ekspres staje się najlepszym i niezawodnym specjalistą ds. małej czarnej. Umożliwia on regulację pięciu parametrów dla każdego rodzaju napoju – temperatury, mocy, proporcji między kawą i mlekiem, czasu parzenia oraz pojemności” – podpowiada. Niektóre urządzenia pozwalają także na wybór regulacji mocy kawy. To przydatna funkcja: rano pijemy naprawdę mocne espresso, po południu lekką małą czarną. „Ciekawą funkcją jest także możliwość zapisania nawet do 10 profili użytkowników w pamięci urządzenia – individualCoffee System. Zapisując pod swoim imieniem ulubiony napój, korzystając z ekspresu, wybieramy tylko jeden przycisk” – kontynuuje ekspert.

Wokół wody

Woda to obok ziaren drugi kluczowy składnik kawy. Kupując ekspres, zwróćmy uwagę na pojemność zbiornika oraz sposób jej podgrzewana. Jeśli jesteśmy jedynymi smakoszami kawy, sięgnijmy po niewielki zbiorniczek, np. 800 ml. Jeśli często przyjmujemy kawoszy, sięgnijmy po dzbanek 2-litrowy – oszczędzimy czas na jego ciągłe uzupełnianie.

Jak podgrzewana jest woda i jak wygląda stabilność w utrzymaniu temperatury? To kolejne pytanie, jakie należy zadać sprzedawcy. Z reguły jest to ogrzewacz przepływowy albo bojler. Moc samego podgrzewania jest bardzo różna. To od niej zależy szybkość przygotowania napoju. Oscyluje ona wokół 1500W, dobiegając nawet do 2650 W.

Warto zapytać o…

Kupując ekspres kolbowy, warto sprawdzić, jak będzie wyglądało utrzymanie w nim czystości. Kolba umieszczana jest w specjalnym kołnierzu, pełno tam trudnych do wyczyszczenia wypustek i zagłębień. Te w pełni zautomatyzowane ekspresy posiadają funkcję autoczyszczenia oraz są wyposażone w pojemnik na fusy. „Zabieganym smakoszom małej czarnej z pewnością spodoba się funkcja automatycznego czyszczenia systemu spieniania mleka autoMilk Clean – mówi Piotr Ciach z firmy Siemens. Dzięki niemu ekspres dba o jego czystość za każdym razem, gdy przygotuje napój, a nas zwalnia z obowiązku pamiętania o tym.”

Zwróćmy też uwagę na sposób filtrowania, wymiany filtrów i odkamieniania. To wszystko wpływa na smak wody, a co za tym idzie - smak kawy. Zwykle do oczyszczania używane są filtry węglowe. Upewnijmy, jak często należy je wymieniać.

Nie dajmy sobie wmówić, że kawa nie jest dobra dla zdrowia. Jedna czy dwie filiżanki jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Tym bardziej takiej naprawdę aromatycznej, z najlepszego ekspresu…


Inne artykuły w tej kategorii

Płytki ścienne do kuchni – wzory, które sprawdzą się w małym wnętrzu

Płytki ścienne do kuchni – wzory, które sprawdzą się w małym wnętrzu

Barek kuchenny – jaki wybrać lub jak zrobić go samemu? Przegląd rozwiązań

Barek kuchenny – jaki wybrać lub jak zrobić go samemu? Przegląd rozwiązań

Panele winylowe do kuchni – w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?

Panele winylowe do kuchni – w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej?

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? 10 pomysłów projektantów wnętrz

Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim? 10 pomysłów projektantów wnętrz

Biała kuchnia – jaka podłoga? Jak dobierać kolory w kuchni?

Biała kuchnia – jaka podłoga? Jak dobierać kolory w kuchni?

Lodówka obok piekarnika – czy to dobre rozwiązanie?

Lodówka obok piekarnika – czy to dobre rozwiązanie?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.