MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Kupujemy lodówkę - na co zwrócić uwagę?

Aromatyczne zapachy, zróżnicowane smaki, apetycznie podane dania - to domena wybornych podróży kulinarnych. Aby jednak móc się w nie wybrać, konieczna jest... lodówka. To sprytne urządzenie AGD, które w sprzedaży pojawiło się już w roku 1862, starannie dba o to, aby żywność była przechowywana w odpowiedniej temperaturze, a co za tym idzie, dłużej świeża.

Kupno lodówki to czynność wysoce nieskomplikowana, jednak wybór odpowiedniego urządzenia dostosowanego do indywidualnych potrzeb, to już temat na artykuł poradnikowy. W poniższym tekście postaramy się zatem podpowiedzieć na co zwrócić uwagę, kupując lodówkę perfekcyjną.

Zacznijmy od pojemności!

Jak duża powinna być lodówka? To kluczowe pytanie, które należy sobie zadać na samym początku. Singlowi powinno wystarczyć urządzenie o pojemności 120-130 litrów. Jeśli mieszkasz z partnerem, należy doliczyć 30 litrów ekstra (i tak na każdą kolejną osobę). Czteroosobowa rodzina powinna zatem postawić na lodówkę o pojemności 220 litrów. Wielkość zamrażarki? Ten aspekt uzależnij od indywidualnych preferencji. W najbardziej oszczędnej wersji będzie to około 50 litrów na osobę.

Lodówka CANDY CBT3518FW

Lodówka CANDY CBT3518FW

2099 zł
Lodówka CANDY CBT5518EW

Lodówka CANDY CBT5518EW

2199 zł
Lodówka ELECTROLUX ENT3LF18S

Lodówka ELECTROLUX ENT3LF18S

2100 zł
Lodówka SHARP SJ-LE300E00X-EU

Lodówka SHARP SJ-LE300E00X-EU

2255 zł

O zamrażarce słów kilka...

Skoro wiemy już jaką pojemność zamrażarki wybrać, warto zastanowić się nad jej kwestiami technicznymi. Nowoczesne lodówki bardzo często wyposażone są w dwa agregaty i dwa termostaty, co sprawia, że chłodziarka i zamrażarka działają niezależnie. Dzięki temu można rozmrozić zamrażarkę, bez konieczności wyłączenia całego urządzenia. Osobne termostaty dbają natomiast o właściwą temperaturę w obu częściach lodówki. Czy sprzęt wyposażony w jeden agregat ma jakieś plusy? Owszem, na ogół jest sporo tańszy i ciszej pracuje.

Lodówkowy rozkład

To, jak lodówka została zaprojektowana w środku, jest bardzo istotne. Zwróć zatem uwagę na rozmieszczenie półek lodówki oraz warianty ich regulacji. Półki mogą być szklane lub plastikowe (te pierwsze wytrzymują nawet 25-cio kilogramowe obciążenia). Ponadto urządzenie powinno być wyposażone w specjalne komory na warzywa i mięso. Warto pamiętać, że idealna temperatura dla warzyw to 5 stopni Celsjusza - dzięki niej dłużej zachowują chrupkość i nie tracą witamin. W komorze przeznaczonej do przechowywania świeżego mięsa i ryb, powinna panować temperatura 0 stopni Celsjusza. Świetnie jeśli producent wyposażył lodówę w sprytne gadżety, np. stojak na butelki czy pojemnik do przechowywania jajek.

Drzwi to ważna sprawa

Lodówki najczęściej otwierają się na prawą stronę. Oczywiście może się zdarzyć, że aranżacja kuchennego wnętrza na to nie pozwala i zamarzysz o urządzeniu, które otwiera się na stronę lewą. Spokojnie, to da się zrobić! Producenci coraz częściej produkują również tego typu modele. Osoby, które mają dużą rodzinę, powinny przyjrzeć się przestronnym lodówkom dwudrzwiowym. Są bardzo pojemne i wygodne w użytkowaniu.

Lodówka AMICA FD280.3FRAA Retro Czerwona

Lodówka AMICA FD280.3FRAA Retro Czerwona

2600 zł
Lodówka AMICA KS15611R Retro 86cm Czerwona

Lodówka AMICA KS15611R Retro 86cm Czerwona

1324 zł
Lodówka GORENJE ORB153R Retro 154cm Czerwona

Lodówka GORENJE ORB153R Retro 154cm Czerwona

3269 zł
Lodówka AMICA KGC15630R 144cm Czerwona

Lodówka AMICA KGC15630R 144cm Czerwona

1803 zł

Designerska wolnostojąca czy dyskretna do zabudowy?

Lodówki wolnostojące mają coraz więcej zwolenników. Ich główną zaletą jest oryginalne wzornictwo. Kolorowa lodówka w stylu retro potrafi być naczelną gwiazdą kuchennej aranżacji! Niektóre designerskie modele wyposażone są w stylizowane uchwyty czy efektowne podświetlenia LED. Istnieją także lodówki ozdobione niebanalnymi grafikami i szablonami. Lodówki wolnostojące dobrze czują się w większych pomieszczeniach - dopasowanie ich do niewielkiej kuchni często bywa wyzwaniem (warto pamiętać, że ich konstrukcja nie pozwala na zabudowanie!). Małe, nowoczesne wnętrza z pewnością zaprzyjaźnią się ze specjalną lodówką do zabudowy. Urządzenie może być niemal niewidoczne, dzięki czemu stworzy z zabudową meblową spójną, jednolitą całość.

Maestro MR-067 ceramiczny

Maestro MR-067 ceramiczny

129 zł
Maestro MR-066 ceramiczny

Maestro MR-066 ceramiczny

119 zł
Swan STM200N

Swan STM200N

482 zł
Czajnik elektryczny w kwiatki CONCEPT 1 l biały ceramiczny

Czajnik elektryczny w kwiatki CONCEPT 1 l biały ceramiczny

150 zł

Energooszczędna i inteligentna

Lodówki mają kilka klas energetycznych - poczynając od A+++ (czyli najbardziej oszczędnych) kończąc na G (najmniej oszczędnych). Jeśli zależy Ci na lodówce energooszczędnej, przyjrzyj się bliżej modelom oznaczonymi literami A lub B. Dla przykładu tego rodzaju warianty o pojemności 200 litrów zużywają około 0,8-1 kWh na dobę, natomiast wersje oznaczane jako G, ponad 3 kWh. Warto pamiętać, że lodówka to urządzenie, które pracuje bez przerwy! Wybierając model wysokiej klasy można zaoszczędzić kilkadziesiąt (a nawet kilkaset) złotych rocznie.

Co jeszcze może zaoferować Ci nowoczesna lodówka? Coraz więcej urządzeń posiada system no-frost. Jest to nic innego, jak mechanizm odpowiadający za właściwą wentylację lodówki i jej osuszanie. Dzięki niemu szron nie osadza się na ściankach urządzenia, a para wodna wędruje do parownika, zamienia się w lód, który kolejno jest rozpuszczany i odparowywany. Mówiąc krótko - dzięki no-frost rozmrażanie lodówki przestaje być potrzebne.

Nowoczesne modele mogą także dostosowywać temperaturę do poziomu wilgotności produktów (dzięki temu żywność jest dłużej świeża), posiadają funkcję "wakacje" (lodówka zmniejsza temperaturę i zużycie energii), powłokę antybakteryjną czy alarm otwartych drzwi. Dodatkową frajdę sprawiają podświetlane dotykowe ekrany, timery i termometry.

Zestaw kuchenny 200 Aspen

Zestaw kuchenny 200 Aspen

1482 zł 1647 zł
Zestaw kuchenny 200 Aspen

Zestaw kuchenny 200 Aspen

1581 zł 1757 zł
IKEA ENHET Kuchnia narożna, antracyt/imitacja betonu, Wysokość szafka wisząca: 150 cm

IKEA ENHET Kuchnia narożna, antracyt/imitacja betonu, Wysokość szafka wisząca: 150 cm

3771 zł
IKEA KNOXHULT Kuchnia narożna, szary, 243x164x220 cm

IKEA KNOXHULT Kuchnia narożna, szary, 243x164x220 cm

2488 zł

Kiedyś za działanie lodówki odpowiedzialny był toporny cylindryczny moduł wymiany ciepła u góry, dziś usprawniają ją inteligentne technologie. Warto się z nimi zaprzyjaźnić - dzięki temu przechowywanie żywności stanie się o wiele mniej problematyczne i znacznie tańsze!


Inne artykuły w tej kategorii