Kupujemy baterię kuchenną - na co zwrócić uwagę?

Z baterii kuchennej korzystamy nawet do kilkudziesięciu razy w ciągu dnia. Powinna zatem spełniać standardy. Nasze standardy. A więc jakie?

Kupując baterię kuchenną, musimy przemyśleć dziesiątki kwestii i odpowiedzieć na setki pytań. Zacznijmy od dostępu. Powinien być łatwy, pozwalający na swobodne operowanie oraz wymianę zepsutych elementów – tak na wszelki wypadek. Wybierając między baterią ścienną – mocowaną bezpośrednio na ścianie nad zlewem, a sztorcową – mocowaną pionowo, bezpośrednio przez otwór w zlewozmywaku lub roboczym blacie, wybierzmy model dla nas wygodniejszy.

biała kuchnia minimalistyczna, biały blat, biała bateria, betonowa przestrzeń między szafkami
Idealnie dobrana bateria to kropka nad „i” udanej kuchennej aranżacji.

Bateria naścienna jest nieco bardziej skomplikowana w montażu, szczególnie jeśli wcześniej nie uwzględniliśmy jej w projekcie. Kochamy ją jednak ze względu na estetykę: odpowiednio dopasowany model może nadać naszemu wnętrzu prawdziwie rustykalny sznyt. Z kolei zaletą sztorcowego modelu jest komfort użycia, łatwe przesuwanie wylewki w optymalne położenie. Niektóre modele baterii można obracać nawet o 360°. W praktyce, przy zlewie jednokomorowym, obrót nie musi być większy niż 90°, przy dwukomorowym wygodę zapewni bateria obracająca się o 120°.

szary blat kuchenny, świeże zioła w doniczkach, metalowa bateria kuchenna

Ta czy ta?

Jeżeli już wiemy, w jaki sposób bateria zostanie zamontowana, powinniśmy wybrać najwygodniejszy sposób jej uruchamiania. Najpopularniejsze są baterie jednouchwytowe. Jednym ruchem ręki dobieramy odpowiednią temperaturę, nie musimy manewrować obiema dłońmi, aby dokonać nastawy, tak jak w przypadku baterii dwuuchwytowych.

szare meble kuchenne z połyskiem, farba tablicowa w kuchni, kuchnia w stylu skandynawskim

Bardzo interesującym rozwiązaniem są również baterie bezdotykowe, znane przede wszystkim z galerii handlowych oraz innych miejsc użyteczności publicznej. Uruchamiana czujnikiem ruchu, działa – z ustawioną podczas montażu temperaturą wody i siłą strumienia - gdy podstawimy pod nią dłoń. Wśród zalet tego rozwiązania wystarczy wymienić szybkość działania urządzenia (bez tracenia czasu na regulowanie kurka), czystość (każdy, kto musiał odkręcić kran podczas zagniatania ciasta, doskonale to zrozumie) oraz oszczędność (wskazuje się na ograniczenie zużycia wody nawet do 50%). Rozwiązaniem, które również pozytywnie wpłynie na nasz stan portfela jest bateria termostatyczna.

Liczy się wylewka

Dopasowana do naszych potrzeb wylewka to podstawa funkcjonalności. Warto mieć na uwadze, że im wyższa wylewka, tym łatwiej jest z niej korzystać – pozostaje więcej przestrzeni do manewrowania. Sprawdzi się jednak raczej w przypadku dużych, wielokomorowych, głębokich zlewów - wysoka wylewka i mały jednokomorowy zlew to połączenie, które trzeba bardzo starannie przemyśleć. Należy tak dobrać dane rozwiązanie, aby zyskać najbardziej komfortowy system, a jednocześnie – zadbać o proporcje. „W kuchni niesamowicie ważna jest ergonomia, przemoczone szafki, czy woda na podłodze potrafią odebrać całą radość gotowania – przekonują Michał Grudziński i Maciej Kulaszewski z pracowni More-In Architekci. Na początek zwróćmy więc uwagę, aby kran był dopasowany wielkością do zlewozmywaka. Przy większych i dwukomorowych warto zadbać, aby miał również duży kąt obrotu. Dobrze też, aby był prosty w obsłudze i łatwo się odkręcał, jest to istotne w sytuacji, gdy mamy brudne ręce i próbujemy odkręcić kran łokciem. Oczywiście, równie ważny co ergonomia jest design, wylewka mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów przykuwa wzrok i może stanowić subtelny akcent podkreślający klimat kuchni. Może też stanowić o jej charakterze dominując stylem na tle prostych elementów” – kontynuują.

Bardzo popularnym rozwiązaniem są baterie z ruchomą, wyciąganą wylewką. Elastyczny wąż pozwala na napełnienie dużej miski ustawionej nawet 100 cm od zlewu. Prezentuje się przepięknie, zapobiega rozchlapywaniu wody. O ile, oczywiście, dopasujemy rozmiar baterii do gabarytów zlewu. „Wyciągana wylewka nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem - w małym zlewozmywaku będzie wręcz po prostu niepraktyczna” – podkreślają architekci.

Oszczędzaj wodę! Oszczędność wody jest jednym z podstawowych czynników, które bierzemy pod uwagę podczas zakupu urządzenia. W końcu podczas jednorazowego mycia naczyń zużywamy nawet 30 litrów! „Dlatego też warto zwrócić uwagę na baterie zlewozmywakowe wyposażone w specjalne rozwiązania, pozwalające oszczędzać wodę – podpowiada Magdalena Paszkowska, Product Manager w firmie Deante. Niektóre systemy są powiązane z tzw. „sercem baterii”, czyli głowicą. Zaliczają się do nich: dwustopniowy system otwierania dźwigni, redukujący zużycie wody o 50%, a także mechaniczna regulacja wypływu wody, zmniejszająca jej zużycie nawet o połowę. Ważnym elementem jest także aerator, który napowietrza strumień. To on decyduje, ile wody fizycznie wypłynie z baterii. Ciekawym rozwiązaniem jest aerator typu START/STOP. Nie tylko posiada on funkcję oszczędzania (do 48% w porównaniu ze standardowym aeratorem), ale też dzięki przyciskowi na wylewce, którym uruchamia się wypływ, pomaga utrzymać armaturę w czystości” – mówi ekspert.

czarna bateria kuchenna, drewniany blat kuchenny, czarny zlewozmywak

Funkcje pomocne i ważne

Wybierając rodzaj baterii, pamiętajmy, że nie decydujemy się wyłącznie na styl estetyczny, wygodę czy oszczędność. Istnieją czynności, w których bateria może nam pomóc lub po prostu wykonać je za nas. Np. taka bateria z modułem grzewczym. Baterię możemy doposażyć w kompaktowy podgrzewacz, który spowoduje, że wodą lecącą z kranu zalejemy herbatę! Umieszczony w szafce pod zlewem, podłączony do zwykłego gniazdka elektrycznego przyrząd, zapewnia wodę zimną, ciepłą 55°C oraz wrzącą 100°C. Urządzenie oczywiście jest bezpieczne - obudowa baterii nie nagrzewa się, dodatkowo posiada przełącznik chroniący dzieci przed poparzeniem.

nowoczesna kuchnia, białe meble kuchenne z drewnianymi wstawkami, metalowe doniczki z ziołami

Głośne internetowe kampanie przekonują: pijmy wodę z krany. Często konieczna jest więc inwestycja w baterię z zestawem filtrów. Jej rodzaj możemy dopasować do indywidualnych potrzeb, decydując się na baterię z jedną wylewką i dwoma uchwytami (do wody kranowej i filtrowanej) albo z dwoma wylewkami.

Ma się błyszczeć!

Baterie kuchenne występują z reguły w trzech rodzajach powłok: granitowej, chromowanej i stalowej. Różnią się od siebie nie tylko walorami estetycznymi. Baterie granitowe charakteryzuje wysoka odporność na zarysowania, baterie o powłoce chromowej zaś wysoki połysk, są poza tym odporne na szorowanie i tarcie, choć lepiej nie narażać ich na działanie kwasów. Baterie wykonane ze stali szlachetnej odznaczają się z kolei trwałością oraz funkcjonalnością; stanowią doskonałe dopełnienie kolorystyczne wielu kuchni.

Projektanci nie pozostawili na lodzie również miłośników designu, sztuki i nietuzinkowych rozwiązań. Pamiętajmy jednak: bateria może doskonale dopełniać aranżację, ale lepiej, by nie jej nie przyćmiewała.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
Łazienki marzenie, napewno się zainspiruje projektami ;) A co powiesz o tej baterii https://www.in360.pl/ogrzewanie.html ? Bardzo podoba mi się bateria "na sprężynie" bo jest bardzo praktyczna ;)
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów