Odnawiamy ściany – farba głęboko matowa czy matowa z subtelnym połyskiem?

Jaki rodzaj farby sprawdzi się w domowych wnętrzach?

Minęło kilka lat od ostatniego remontu i nadszedł czas, aby odświeżyć pomieszczenia w naszym domu. Nie musimy jednak decydować się na generalny remont, aby gruntownie odmienić wnętrze. Wystarczy, że przemalujemy ściany na zupełnie inny kolor, a już w ten sposób osiągniemy zaskakujący efekt. Malowanie ścian wbrew pozorom nie jest zajęciem trudnym i wiele osób wykonuje je samodzielnie. Problemem może okazać się jednak wybór odpowiedniej farby. Najczęściej dylemat dotyczy wyboru pomiędzy farbą głęboko matową a farbą ceramiczną. O tym, którą z nich zakupimy, decydują takie kwestie jak estetyka, zmywalność oraz to, jakie pomieszczenie chcemy odnowić.

hol z seledynowo - szarymi ścianami
Farba Ceramiczna Magnat >>

Przede wszystkim estetyka

Kiedy wchodzimy do pokoju pierwsze, na co zwracamy uwagę to wygląd ścian. Kolor farby współgrający z meblami i dodatkami jest podstawą w aranżacji pomieszczenia. Przykłada się również uwagę do tego czy farba optycznie powiększa pomieszczenie, czy je pomniejsza. Farba ceramiczna wydobywa głębię koloru, zwłaszcza wtedy, kiedy jest on ciemny. Powiększy zatem niewielkie pomieszczenie, dodając mu przestronności. Na dużych powierzchniach także prezentuje się bardzo dobrze. Ważne tylko jest, aby przed malowaniem odpowiednio przygotować podłoże. Ściana musi być gładka – w ten sposób kolor będzie się na niej pięknie prezentował.

szary pokój w stylu industrialnym z czerwonymi akcentami

Alternatywą dla farby ceramicznej jest farba głęboko matowa. Produkt idealnie ukrywa wszelkie niedoskonałości powierzchni, dlatego możemy pomalować nią nawet stare ściany z ubytkami. Tego typu farba pięknie wygląda w dużych, przestronnych pomieszczeniach. Nie odbija ona jednak światła, dlatego może niekorzystnie wyglądać w małych wnętrzach, optycznie je pomniejszając.

Lateksowa farba Magnat >>

Utrzymanie ściany w czystości

Bardzo ważną cechą farby, o której czasami zapominamy, jest jej utrzymanie w czystości. Farba ceramiczna posiada w swoim składzie wysoką zawartość żywicy, która tworzy na ścianie powłokę chroniącą przed zabrudzeniami. Dzięki temu łatwo usuniemy każdą plamę, a przy tym nie uszkodzimy powierzchni, ponieważ ceramiczna farba jest plamoodporna i odporna na dezynfektanty. Możemy ją zatem z powodzeniem użyć w pomieszczeniach narażonych na częste poplamienie. W tej kwestii farba głęboko matowa wypada znacznie gorzej. Jest mniej praktyczna i trudniej utrzymać ją w czystości. Każde zabrudzenie, które zmyjemy, pozostawi po sobie nieestetyczne przebarwienia i wybłyszczenia. Dlatego nie jest polecana do wnętrz, które są narażone na intensywną eksploatację.

salon w odcieniach brązu

Jaka farba do łazienki, a jaka do sypialni?

Znając właściwości obu rodzajów farb, możemy odpowiednio dopasować każdą z nich do różnych pomieszczeń w domu. Farba głęboko matowa lepiej sprawdzi się w dużych, przestronnych salonach, jadalniach i sypialniach. Bez względu na to, jaki kolor wybierzemy, stanie się ona tłem dla każdej aranżacji wnętrza. Dzięki temu, że ta farba nie odbija światła, będzie idealna do pomalowania sufitu oraz ścian z defektami, które skutecznie zamaskuje.

oliwkowe ściany w łazience

Niewielkie pomieszczenia będą wyglądać na przestronniejsze, kiedy pokryjemy ściany farbą ceramiczną. Odbijając refleksy światła, powiększy ona wąskie korytarze i małe sypialnie. Dzięki plamoodporności sprawdzi się w znakomicie w przedpokojach, kuchniach i łazienkach, które narażone są na częste zabrudzenia oraz wilgoć, a także w loftowych salonach i jadalniach czy pokojach dla dzieci. Farba ceramiczna ułatwi czyszczenie powierzchni w tego typu pomieszczeniach, zachowując idealny kolor ścian.

www.magnatfarby.pl

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kolor we wnętrzu
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kolor we wnętrzu
Komentarze

Anonimowy użytkownik

A czy ktoś potrafi mi powiedzieć czemu produkują farby matowe satynowe a nie z połyskiem? osobiście chętnie pomalował bym sufit białą błyszczącą aby odbijało się światło
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

sufit wtedy musi być idealnie gładki
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

przy dzisiejszych płytach i gładziach nie problem a faktura też na topie
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

matowych nie polecam, polecam farby magnat ceramic, super, mozna wytrzec, dobrze sie maluje i dobrze kryje,
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Zdecydowanie magnat racja świetna jest
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Ale wolę matowe
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów