Czyszczenie gorącą parą wodną - parownice Kärcher

Technologia czyszczenia parowego choć nie zagościła jeszcze na dobre w polskich domach to okazuje się bardzo pomocna w utrzymaniu czystości i higieny. Technologia ta nie dość, że nie wymaga stosowania czyszczących środków chemicznych, to równocześnie ogranicza zużycie wody wykorzystywanej w pracach porządkowych, a sam czas czyszczenia skraca nawet o połowę. Firma Kärcher posiada w swojej ofercie duży wybór parownic, które sprawią, że porządki będą o wiele prostsze i skuteczniejsze.

Jak działa parownica?

W jaki sposób dokładnie działa parownica? Woda w postaci gorącej pary ma bardzo niskie napięcie powierzchniowe. Pozwala to cząsteczkom wody „wśliznąć się” pod brud i usunąć go. Dodatkowo powierzchnia jest czyszczona przy pomocy szczotki i ściereczki, co zwiększa skuteczność czyszczenia. Urządzenia te są również ekonomiczne. Z jednego litra wody z kranu powstaje bowiem aż 1700 litrów pary wodnej. Za skuteczność czyszczenia parowego odpowiadają parametry techniczne pracy parownicy: ciśnienie i prędkość strumienia pary oraz jej temperatura. Natomiast zakres zastosowań parownicy rośnie wraz z możliwymi do zastosowania akcesoriami.

białe płytki w łazience parownica karcher

Gdzie i do czego stosować parownice?

Parownice znajdują zastosowanie w każdym mieszkaniu i domu, bo mnóstwo w nich twardych powierzchni wodoodpornych. Powierzchnie te czyszczone tradycyjnie są czyste tylko powierzchownie. Parownice stosuje się do czyszczenia twardych posadzek (kamień, lastrico etc), armatury kuchennej i łazienkowej, fliz, okapów, płyt grzejnych, luster i okien. Para jest jednym z najbardziej higienicznych i skutecznych mediów czyszczących - usuwa nawet najtrudniejsze cząstki brudu, penetrując całą czyszczoną powierzchnię, w tym wąskie szczeliny i pory materiału. Para opuszczająca dyszę ma temperaturę około 100º C. Brud nagrzewa się szybciej niż powierzchnia, do której przylega. Ta różnica temperatur sprawia, że cząsteczki brudu rozszerzają się mocniej niż powierzchnia, a to powoduje, że brud odspaja się bardzo łatwo.

Wyposażenie kuchenne ze stali nierdzewnej

Stal nierdzewna wygląda dobrze tylko wówczas, gdy jest idealnie czysta. Tłuste plamy, które szpecą stalowe okapy, blaty i piekarniki najskuteczniej można usunąć techniką parową z użyciem dyszy ręcznej w miękkiej powłoczce frotte. Jedynym sposobem usunięcia tłustych plam jest dłuższe działanie na powierzchnię strumieniem gorącej pary i jednoczesne przecieranie powierzchni ściereczką frotte.

kuchnia z wyspą parownica karcher

Płyty grzewcze i piekarniki

Czyszczenie parowe płyt ceramicznych jest wyjątkowo proste. Wystarczy okrągłą szczotkę zamocowaną na dyszy do detali wyposażyć w spiralną myjkę ze stali szlachetnej. Nie należy obawiać się porysowania ceramicznej powierzchni płyty przy zastosowaniu metalowej myjki z dyszą parową, gdyż gorąca para wytwarza rodzaj poduszki, po której „szybuje” spiralny zmywak.

czyszczenie parowe płyt ceramicznych parownica karcher

Fugi i armatura łazienkowa

Do czyszczenia fug najlepiej zastosować dyszę do detali zaopatrzoną w okrągłą szczotkę. Dzięki strumieniowi pary można usunąć nawet wyjątkowo uporczywe zabrudzenia. Po czyszczeniu parowym należy osuszyć wilgotną powierzchnię za pomocą miękkiej, chłonnej ściereczki. W celu zapobieżenia zadrapaniom armatury należy stosować dyszę do detali bez okrągłej szczotki. Dyszę należy trzymać blisko czyszczonego obiektu tak długo, aż kamienny osad ulegnie odspojeniu.

czyszczenie fug parownicą karcher

Płytki podłogowe i podłogi laminowane

W celu wyczyszczenia podłogi, należy zastosować dyszę podłogową z zamocowaną ściereczką. Podłogę należy czyścić szybkimi ruchami w przód i w tył, nie przerywając ciągłego podawania pary. Aby wyczyścić szczeliny pomiędzy płytkami należy przemieszczać dyszę nie tylko horyzontalnie, ale także po przekątnej w stosunku do spoin. Na dyszę parową należy założyć 2 ściereczki (w sumie 4 warstwy), tak by jak najmniejsza ilość pary miała bezpośredni kontakt z podłogą. Podłogi laminowane i parkiety (ale nie podłogi olejowane czy woskowane) można czyścić ograniczając ilość pary do połowy (regulacja na pistolecie parowym). Nie należy trzymać dyszy w jednym miejscu przez dłuższy czas, lecz czyścić szybkimi ruchami. Wilgoć resztkowa wysycha wówczas szybko nie pozostawiając zacieków.

czyszczenie płytek podłogowych parownicą karcher

Linia parownic

Kärcher oferuje aż pięć klas parownic: SC 1, SC 2, SC 3, SC 4, SC 5. System ikonek znajdujący się na opakowaniach ułatwi zarówno identyfikację potrzeb jak i wybór, optymalnego do potrzeb, urządzenia. Dodatkowo w klasie parownic SC 4 i SC 5 konsument będzie miał wybór zestawu z żelazkiem tzw. Iron Kit i w klasie SC 1 zestawu z akcesoriami do podłogi tzw. Floor Kit. Parownica SC 1 jest najmniejszą, najlżejszą z linii parownic. Nie znaczy to jednak, że jest mniej skuteczna – przeciwnie. Dzięki swoim kompaktowym wymiarom świetnie nadaje się do mniejszych mieszkań, gdzie mamy do wyczyszczenia mniejsze powierzchnie. Wyposażona w zestaw podłogowy daje bardzo dużą liczbę możliwych zastosowań. Jest łatwa w przechowywaniu, ponieważ zajmuje mało miejsca. To urządzenie, które z pewnością warto polecić do szybkich porządków.

>> Kärcher <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Produkty
Zobacz więcej artykułów w kategorii Produkty
Komentarze
@Halyna niektórzy najemcy?
  • Dodano 4 lata temu
Tragiczny artykuł sponsorowany.
  • Dodano 4 lata temu
Gąbeczki są rewelacyjne. Oczywiście w kuchni do wszystkiego, ramy okienne PCV, krzesła pcv, białe podeszwy butów, a ostatnio -kabina prysznicowa. Parownicę mam- nie polecam!
  • Dodano 4 lata temu
Raz w miesiącu zamawiam usługę czyszczenia parowego (Roco-Clean z Wawy). Nie posiadam takiego urządzenia i nawet nie zamierzam go kupować. Mnie i męża nie ma całymi dniami w domu, często wyjeżdżamy w delegacje i najzwyczajniej w świecie nie mam czasu na generalne porządki w domu. Usługi są tanie i każdego na nie stać.
  • Dodano 3 lata temu