Czy łazienka w kamieniu naturalnym to dobry pomysł?

Marmury, granity, trawertyny niezmiennie kojarzą się z luksusem. Kamień naturalny może pochwalić się niezwykle szerokim wachlarzem kolorystycznym. Począwszy od klasycznych bieli i czerni, poprzez zielenie i szarości. Chętnie zamieszka w eleganckich salonach, zatrzyma na posadzce przedpokoju, rozgości się na szafkach kuchennych i ozdobi brzeg wanny lub ścianę kabiny prysznicowej. Kamień dotychczas utożsamiany z królewskimi włościami podbija prywatne apartamenty.

Kamień to wdzięczny materiał, który możemy wykorzystać praktycznie wszędzie. Najczęściej spotkamy go w dekoracji ścian i podłóg. Coraz częściej zaczynamy doceniać jego walory w kuchni jako bardziej trwałą alternatywę dla drewnianych lub wykonanych z mdf-u blatów. Mało natomiast wspominamy o jego roli na tarasach czy w łazienkach. W trudnych warunkach kamień naturalny sprawdza się wręcz doskonale. Odporne na uszkodzenia podłoże może pełnić rolę blatu pod umywalkę czy posadzkę prysznica walk-in. Naturalny dekor jest najbardziej odpornym materiałem, a Ci, którzy się na niego zdecydują odkryją jego niezwykły atut – niezniszczalne piękno.

łazienka z kamienia naturalnego z kamiennym prysznicem
Marmury i granity można zestawiać ze sobą w różnych konfiguracjach.

Dlaczego warto stosować kamień w łazience?

Kamień naturalny jest wyjątkowo estetyczny. Możemy go łączyć na wiele różnych sposobów. Nie ograniczajmy się do jednej kolorystyki, śmiało bawmy się odcieniami, kontrastujmy, zestawiajmy klasyczne materiały z nowoczesnymi elementami. Współczesna architektura pozwala ludziom z wyobraźnią w sposób niebanalny łączyć wytwory natury i zdobycze cywilizacji. Ciekawe w kreacji wnętrze stanie się oazą myśli i marzeń. Taką właśnie funkcję może w każdym domu spełniać łazienka. Jeżeli chcemy stworzyć miejsce inspirowane rzymskimi łaźniami, a jednocześnie bardzo nowoczesne, wybierzmy ponadczasowy, szlachetny kruszec.

Marmury, granity chętnie rozgoszczą na blatach umywalek, będą stanowić tło dla wanny i eleganckiej kabiny prysznicowej. Układając płytki w wymyślne kompozycje łatwością przełamiemy monotonię, nadamy łazience charakteru oraz dodamy ciekawej głębi. Drewno, szkło, laminaty będą przepięknie prezentować się w oprawie ponadczasowego dekoru. „Marmur to kamień naturalny, który posiada wiele zalet. Wykorzystany w łazience może służyć jako podłoga kamienna, okładzina ścienna czy blat marmurowy. Jasne beże świetnie połączą się z ciemnym brązem Emperadora. Zielenie marmuru Forest Green dobrze współgrać będą z jasną Cremą, a biały jak śnieg marmur Blanco Ibiza stworzy nowoczesne i eleganckie wnętrze z ciemnym kamieniem Nero Marquina.” - opowiadają o łączeniu kamienia specjaliści RR Granity. W łazience warto korzystać również z granitów czy trawertynów i dowolnie łączyć wszystkie rodzaje kamienia.

W łazience warto łączyć różne rodzaje materiałów.
Jasny kamień idealnie nadaje się do małej łazienki.

Wbrew powszechnej opinii kamień nie jest ciężkim materiałem. Swobodnie wkomponujemy go w dowolny metraż. Jedynie w małych łazienkach powinniśmy postawić na jasne kolory optycznie powiększające przestrzeń. Dobrym pomysłem jest pokrycie płytkami fragmenty łazienki narażone na częsty kontakt z wodą – podłogę, blat umywalki lub ścianę prysznicową. Niezależnie jednak czy wybierzemy do dekoracji pojedynczą ścianę czy całość stylizacji osiągniemy wyjątkowy efekt. W aktualnych trendach za pomocą różnych odcieni możemy wydzielić strefy łazienki czy podkreślić wyjątkowe dla nas fragmenty. Pamiętajmy przy tym o oświetleniu. Doskonale rozplanowane światło uwypukli piękno kamiennych dekorów.

Kolejnym argumentem przemawiającym za przewagą kamienia nad innymi materiałami są jego właściwości. Naturalny dekor jest bardziej odporny na uszkodzenia czy odbarwienia od płytek ceramicznych czy drewna. Doskonałym przykładem jest granit, którego twarda struktura, wytrzymałość na zmienne warunki i niska ścieralność idealnie nadają się do łazienki. Skoro kamień możemy kłaść na tarasach to tym bardziej nada się do łazienki. Ciekawostką są także właściwości kamienia do przewodzenia ciepła. Jeśli marzymy o ogrzewaniu podłogowym w pokoju kąpielowym wybierzmy posadzkę z naturalnego kruszca.

Kamień możemy układać na całości lub fragmentach ścian.
Kamień naturalny doskonale nadaje się do nowoczesnych łazienek.

Garść inspiracji, czyli co łączyć ze sobą

Wiecie już, że marmur, granit, trawertyn możecie dowolnie komponować. Kamień idealnie pasuje do drewna, ceramiki i innych materiałów. W nowoczesnej łazience możemy jednak pójść o krok dalej. Uniwersalny design kamienia uwalnia nas od sztywnych ram i pozwala na swobodę eksperymentowania. Prócz zabawy kontrastami zastosujmy bardziej śmiałe połączenia. Fototapeta, błyszczące meble, drewniane elementy czy ceramiczne mozaiki wyglądają wręcz obłędnie w połączeniu z kamieniem naturalnym. Poniżej kilka przykładów realizacji łazienek architektów, którzy wykorzystali w projektach kamień naturalny i detale w różnych stylistykach aranżacyjnych.

Kliknij i wejdź do świata kamienia naturalnego!

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Zawsze warto zdecydować się na nieszablonowe rozwiązanie :) jedynie w tym przypadku, trzeba wziąć poprawkę na możliwość uszkodzenia np. spadająca metalową słuchawką prysznicową. O ile akryl jest pod tym względem elastyczny, to przy granicie nie zawsze mamy taką pewność.
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Zawsze mozna dobrac odpowiednia dekoracje .
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Piękna
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Fajna sprawa :)
  • Dodano 2 lata temu

Anonimowy użytkownik

Zdecydowanie jesteśmy na tak ♡
  • Dodano 2 lata temu

Zobacz więcej produktów