Czego szukasz?
Zobacz także
Flash&DQ
Flash&DQ
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Eleganckie i funkcjonalne oświetlenie stołu – studium przypadku

Stół we wnętrzu w większości przypadków ma funkcje integrującą. Skupia domowników przy wspólnym posiłku, stanowi centrum wydarzeń w kuchni, a w domowym gabinecie czy pracowni jest ośrodkiem zarządzania naszym fragmentem wszechświata. Odpowiednie oświetlenie blatu to niezmiernie ważny czynnik, wpływający na jakość wykonywanych przy nim czynności dlatego koniecznie przeczytaj porady Flash&DQ, dzięki którym dowiesz się jak zrobić to profesjonalnie i elegancko.

Zacznijmy od kuchni, która często połączona z jadalnią lub salonem, jest sercem domu i odpowiednie oświetlenie w niej jest fundamentem owocnej i przyjemnej pracy przy przygotowywaniu posiłków.

Oprawą, która znakomicie oświetli nam stół lub wyspę kuchenną jest Archeo. Jest to lampa o klasycznym kształcie i technologicznym „smaczku”. Posiada kolorowy pierścień utworzony przez światło, które wydobywa się ze szczeliny pomiędzy obudową a odbłyśnikiem. Archeo występuje w 2 wersjach kolorystycznych – białej i „srebrnej”. Ta druga wykonana jest ze szczotkowanego aluminium dodatkowo zabezpieczonego lakierem, żeby nie uszkodzić szlifu.

W trakcie dobierania oświetlenia, bardzo często zastanawiamy się czy lampa, wybrana do projektu, dostatecznie oświetli stół. Czy spożywane potrawy będą dostatecznie oświetlone, tak by doznania smakowe wzbogacone były również zmysłem wzroku. Czy współbiesiadnicy będą oświetleni miękkim światłem, które zapewni komfort rozmowy i spotkania? Czy wreszcie oświetlenie to spełni również swoją rolę w trakcie przygotowywania posiłku, tak, żeby nic nie umknęło naszej uwadze.

Potrzeba rozwiązań uniwersalnych pojawia się w tych wnętrzach, w których kuchnia połączona jest z Salonem. Symulacje z lampami Flash&DQ zwieszonymi na wys. 2m i wyniki pokazują, że w centrum stołu osiągniemy ponad 1000 lx a więc wymagania normowe dla np. prac precyzyjnych. Przy takim oświetleniu, będziemy mogli w razie potrzeby np. malować pisanki skomplikowanymi technikami, innym razem spędzimy przy nim kameralny wieczór w gronie najbliższych. W tego typu wielofunkcyjnych miejscach zawsze zaleca się zastosowanie zasilacza DALI, który umożliwia ściemnianie i dopasowanie natężenia oświetlenia do potrzeby chwili. Warto zdecydować się też na opcję ściemniacza, który pozwoli na regulowanie natężenia światła oraz energooszczędność, co przełoży się na niższe rachunki.

Aby zaspokoić wszechstronne i uniwersalne potrzeby, nad wyspą kuchenną lub stołem jadalnianym możemy z powodzeniem zastosować oprawę Sphere. Lampa Sphere dodatkowo umożliwia regulację i nakierowanie strumienia świetlnego w obu kierunkach, dlatego zakres oświetlanej przestrzeni można w tym przypadku indywidualnie modyfikować. Mamy również warianty A, B i C, różniące się kształtem oraz ilością źródeł światła, dzięki czemu oświetlimy prawidłowo różne kształty stołów.

Jadalnia to miejsce, które łączy domowników nie tylko podczas jedzenia. Taki czas, kiedy wszyscy razem wymieniają się opowieściami i dzielą smakami. Istotnym jest nie tylko dokładne oświetlenie potraw, ale także delikatne oświetlenie współbiesiadników. Dlatego niezbędnym elementem jest centralnie umieszczone światło, które równomiernie oświetli cały stół i pozwoli na dostrzeżenie detali. Umieszczone w ten sposób źródło światła sprawi, że jadalnia będzie wydawała się bardziej przestronna. Centralne światło warto wzbogacić o dodatkowe źródła o mniejszej mocy nadające intymnego charakteru. Główne światło wyeksponuje posiłki a dodatkowe z kolei podkreślą twarze towarzyszów.

Bardzo ważnym krokiem podczas wyboru oświetlenia do jadalni jest dobór oprawy. Warto skierować swoją decyzję w stronę lamp kloszowych, które budują atmosferę bliskości. Nikt nie lubi przecież podczas posiłku czuć oślepienia a każdy ceni sobie minimalnie padający półmrok. Jeżeli posiadasz stół okrągły to zawieś okrągłą lampę, zaś nad stołem kwadratowym lub prostokątnym świetnie sprawdzi się kilka mniejszych lamp w jednym ciągu.

Warto zdecydować się też na opcję ściemniacza, który pozwoli na regulowanie natężenia światła oraz energooszczędność, co przełoży się na niższe rachunki. Jeśli wysokość przestrzeni w Twojej jadalni wykracza poza standardową, warto pomyśleć o lampie, która swoją formą i rozmiarem nie zginie w przestrzeni, lecz podkreśli ją.

Nieco inne potrzeby pojawiają się przy oświetleniu stołu w domowej pracowni czy gabinecie. Tutaj idealnie sprawdzi się seria White Concept – linia oświetlenia, inspirowana estetyką Dalekiego Wschodu. W tym miejscu najważniejsza jest jakość światła. Najlepiej będzie nam się pracować w świetle imitującym dzienne, pozbawionym żółtego odcienia (4000K). Taka barwa strumienia świetlnego zapobiegnie napadom senności i pomoże utrzymać koncentrację.


Inne artykuły w tej kategorii