Czego szukasz?
Zobacz także
Flash&DQ
Flash&DQ
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak oświetlić duże wnętrze? Poradnik

Wysokie, przestronne wnętrza coraz częściej możemy spotkać nie tylko w przestrzeniach publicznych, ale i prywatnych. Duży salon połączony z kuchnią i jadalnią, otwarty na resztę domu to silny trend w nowoczesnych projektach domów. Wyzwaniem może być oświetlenie takiego wnętrza. Jakie lampy zastosować, aby podkreślić przestrzeń, a jednocześnie zapewnić w niej odpowiedni klimat?

Duże wnętrza potrzebują odpowiedniego oświetlenia zarówno centralnego, jak i punktowego. Szczególnie tam, gdzie światło oddziela poszczególne strefy warto zastosować inne rodzaje lamp. Nie bójmy się odważnego łączenia różnych modeli, w przestronnym pomieszczeniu nie będą one sprawiały wrażenia zbyt dużej ilości elementów. Razem z marką Flash&DQ by LUG Light Factory, radzimy, jak oświetlić duże wnętrze.

Jakie oświetlenie centralne do dużego wnętrza?

Pokój dzienny to miejsce spędzania czasu wolnego całej rodziny, ale także pomieszczenie reprezentacyjne, w którym przyjmujemy gości. Duże wnętrze w ciągu dnia, zwłaszcza doświetlone przez okazałe przeszklenia, prezentuje się niezwykle efektownie. Jednak po zmroku należy zastosować lampy, które zapewnią wystarczającą ilość światła, nawet jeśli są zawieszone bardzo wysoko. Doskonale nadaje się do tego duży model, który nie tylko spełni swoją rolę oświetleniową, ale także swoją oryginalną formą będzie zdobić salon. Ciekawym rozwiązaniem jest lampa HB886 z kolekcji Spectacular Highbays marki Flash&DQ produkowanej przez LUG Light Factory, spektakularnie prezentując się w dużej przestrzeni. Wspomniany model mierzy aż 109 cm, dzięki czemu nie „zginie” w aranżacji całego pomieszczenia. Lampa działa w najnowocześniejszej technologii LED, która zapewnia optymalny strumień świetlny do pomieszczeń o wysokości min. 4m. Wiele dostępnych kolorów m.in. : czarno-czerwony lub biało-niebieski idealnie wyróżnią się w salonie, stanowiąc atrakcyjną dekorację.

Jak wydzielić lampami strefy w salonie?

W przestronnym salonie wydzielamy strefy odpowiadające poszczególnym aktywnościom. W ten sposób powstaje kącik jadalny ze stołem, krzesłami i witryną na serwis kawowy, miejsce odpoczynku z kanapą i stolikiem kawowym, barek połączony z kuchnią czy wygodne fotele i regał z książkami. Każde z tym miejsc wymaga dodatkowego oświetlenia, które podkreśli, a jednocześnie ułatwi korzystanie z danej części salonu. Nad stołem lub strefą wypoczynkową warto umieścić dobre źródło światła, np. podwójną lampę Eclipse z kolekcji Spectacular Highbays marki Flash&DQ by LUG Light Factory. Ciekawy design, ciemny nastrojowy kolor i ciepła barwa idealnie skomponują się z wnętrzem w stylu skandynawskim, minimalistycznym czy industrialnym. Intensywna barwa kloszy skomponuje się z dodatkami w czarnym lub grafitowym kolorze dodając pomieszczeniu charakteru i elegancji.

Gdzie ustawić oświetlenie punktowe?

Duże, przestronne wnętrze wymaga dobrego oświetlenie, dlatego z pewnością nie będzie go zbyt wiele, jeśli dodamy niewielkie punkty świetlne. Najlepiej w postaci klimatycznych lampek stołowych i podłogowych oraz dekoracyjnych. Taki rodzaj oświetlenia doskonale sprawdzi się przy fotelu, gdzie czytamy, obok telewizora, aby rozproszyć światło czy w formie nastrojowego dodatku podczas odpoczynku na kanapie. Oryginalny design lamp będzie dodatkowo pełnił funkcję dekoracyjną także w ciągu dnia. Pamiętajmy, ale łączyć lampy w podobnym stylu i kolorystyce, z jednym ustalonym motywem przewodnim. Dzięki temu całość będzie wyglądała efektownie oraz estetycznie. Jeśli chcemy podkreślić smukły charakter wnętrza, warto zastosować oprawę Marall, przy tworzeniu której za inspirację posłużyły katedry. Dostępne w standardzie możliwości kolorystyczne, sprawiają, że jest ona w stanie dopasować się do wielu pomysłów aranżacyjnych.

Oświetlenie dużego pomieszczenia to wyzwanie. Zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i wizualnym musimy skomponować lampy centralne oraz punktowe tak, aby pełniły przemyślaną koncepcję. Zaletą przestronnego wnętrza jest fakt, że trudno przesadzić z ilością źródeł światła, a efekt końcowy będzie zachwycał mieszkańców lub gości każdego dnia. Dzięki zastosowaniu żywicy epoksydowej wzmocnionej włóknem szklanym, designerzy polskiej marki Flash&DQ z zielonogórskiej firmy LUG Light Factory mogą w nieskrępowany sposób realizować swoje wizje. Nie ma już ograniczeń w formowaniu organicznych i zmysłowych kształtów. Oznacza to tylko jedno – więcej polskiego designu we wnętrzach i kolejny dowód na potwierdzenie hasła, że „Polskie jest piękne”!


Inne artykuły w tej kategorii