MINIMALIZM UDOMOWIONY - zobacz dekoracje w trendzie!🤍
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

DIY: Jak zrobić lampę z butelki?

Jak zrobić lampę z butelki? Projekty DIY to świetny sposób na stworzenie ciekawych i nietypowych mebli i akcesoriów przy wykorzystaniu niewielkiego budżetu. Lampa z butelki to doskonały dowód na to, że można stworzyć coś z niczego! Dziś opowiemy nieco więcej o tym, w jaki sposób możesz wykorzystać przedmioty, które zazwyczaj lądują w śmietniku, by stworzyć stylowy i modny element aranżacyjny. Jak zrobić lampę z butelki plastikowej lub szklanej? Czytaj dalej!

Jak zrobić lampę z butelki? Najpierw wybierz pomysł

Lampa z butelki to bardzo prosty projekt, który przy odrobinie kreatywności może stać się oryginalnym elementem oświetlenia Twojego wnętrza. Możesz wykorzystać butelki różnego rodzaju, w zależności od tego, co akurat masz w domu. W jaki sposób możesz wykorzystać zwykłą butelkę?

Lampa z butelki po whisky

Jak zrobić lampę z butelki po whisky? Butelkę możesz wykorzystać np. jako podstawę do lampy stołowej, na której osadzisz stylowy abażur. Taka lampa z butelki po whisky będzie świetnie pasowała do nowoczesnych wnętrz urządzonych w stylu industrialnym, podkreślając ich surowy charakter.

Redo 01-1660 - Żyrandol na lince GOSSIP 1xE27/42W/230V

Redo 01-1660 - Żyrandol na lince GOSSIP 1xE27/42W/230V

178 zł
Eglo 99531 - Żyrandol na lince LOBATIA 1xE27/40W/230V

Eglo 99531 - Żyrandol na lince LOBATIA 1xE27/40W/230V

149 zł
Lampa wisząca EDISON 1 LONG czarny

Lampa wisząca EDISON 1 LONG czarny

99 zł
Lampa wisząca By Rydens 4400370-4002 Quinn

Lampa wisząca By Rydens 4400370-4002 Quinn

389 zł

Lampa naftowa z butelki

Z butelki samodzielnie możesz zrobić nawet lampę naftową! Jak zrobić lampę naftową z butelki? To bardzo proste! Będziesz potrzebował szklaną butelkę oraz knot do lampy naftowej (w tym celu możesz wykorzystać również stare sznurowadła – koniecznie bawełniane). Będzie również potrzebny metalowy ogranicznik, który oddzieli górę knota od wnętrza butelki i oczywiście… nafta oświetleniowa! Teraz wlej naftę do butelki, włóż knot, nałóż metalową podkładkę, zaczekaj, aż knot nasiąknie naftą i podpal go. Gotowe!

Lampa z butelki po winie

Jak zrobić lampę z butelki po winie? Możesz wykorzystać ją w taki sam sposób, jak butelkę po whisky, czyli zrobić z niej podstawę do stojącej lampy z abażurem. Możesz również zrobić z niej wiszącą lampę sufitową – taki projekt będzie wymagał jednak odcięcia dna od butelki. Jeśli nie masz doświadczenia lub odpowiedniego sprzętu, zleć to zadanie szklarzowi – taka usługa kosztuje dosłownie kilka złotych.

Lampa z butelki plastikowej

Do zrobienia lampy nadają się nie tylko butelki szklane. Bez problemu swoją lampę DIY możesz wykonać również z butelki plastikowej. Jak zrobić lampę z butelki plastikowej? Dziś krok po kroku przeprowadzimy Cię przez ten proces!

Jak zrobić lampę z butelki? Potrzebne materiały i narzędzia

Zanim przystąpisz do wykonywania lampy wiszącej z butelki, przygotuj wszystkie niezbędne elementy i narzędzia. Będziesz potrzebował:

  • noża do cięcia tapet,
  • nożyczek,
  • plastikowej butelki 1,5 l,
  • taśmy dwustronnej,
  • kolorowego, jutowego sznurka,
  • oprawy z kablem i żarówką LED.

Jak zrobić lampę z butelki plastikowej krok po kroku?

Chcesz zrobić lampę z plastikowej butelki? Trzymaj się tych 4 prostych kroków, a w kilka chwil stworzysz stylowy dodatek do aranżacji Twojego wnętrza.

Krok 1. Przygotuj butelkę

Przetnij butelkę w połowie, tak by powstały dwie części.

Krok 2. Oklej górną część lampy z butelki plastikowej

Górną część plastikowej butelki oklej dokładnie taśmą dwustronną (najlepiej przezroczystą, która będzie najmniej widoczna). Możesz to robić partiami.

Krok 3. Udekoruj lampę z butelki

Przy pomocy kolorowego sznurka otaczaj część butelki oklejoną taśmą, zaczynając od góry – ściśle i tak, by spod sznurka nie było widać taśmy. Najlepiej będzie wykonywać krok 2. i 3. naprzemiennie. Przyklej jeden ciąg taśmy, a potem sznurek, potem znowu taśmę i znowu sznurek itd. Unikniesz w ten sposób błędów i niedociągnięć.

Krok 4. Podepnij oprawę i żarówkę do lampy z butelki

Klosz gotowy! Teraz umieść w nim oprawę z kablem i żarówką LED, a potem powieś w wybranym przez siebie miejscu. Pamiętaj o użyciu żarówki LED, ponieważ zwykła nagrzewa się do wysokiej temperatury i mogłaby stopić oprawkę.

Lampa z butelki DIY – gdzie się sprawdzi?

Gdzie wykorzystać lampę zrobioną z butelki? Możliwości jest mnóstwo! Taka lampa będzie pasowała do wielu aranżacji, zarówno tych nowoczesnych, jak i klasycznych. Lampa wisząca z butelki po winie świetnie będzie wyglądała np. we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym. Wieszając kilka tego rodzaju lamp np. nad wyspą kuchenną, zyskasz oryginalną dekorację i funkcjonalne oświetlenie wnętrza.

Lampa stołowa z butelki uzupełniona o stylowy klosz będzie wspaniałym uzupełnieniem klasycznego wnętrza. Jeśli chcesz, by Twoja lampa wyglądała jeszcze bardziej elegancko, pomaluj powierzchnię butelki na jednolity kolor, np. szary, biały lub butelkowozielony.

A może by tak lampa ogrodowa z butelki? W tym celu świetnie sprawdzi się np. lampa naftowa. Pamiętaj jednak, by ustawić ją na stabilnej powierzchni i używać tylko w bezwietrzne wieczory. Każdą inną lampę z butelki zrobioną samodzielnie możesz wykorzystać również na tarasie pod zadaszeniem. Jeśli szukasz innych pomysłów na to, jak oświetlić taras, sprawdź nasz artykuł Oświetlenie tarasu – jakie lampy tarasowe wybrać?

MOOSEE lampa wisząca EDEN złota

MOOSEE lampa wisząca EDEN złota

299 zł
NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA ZŁOTA NERONI W4

NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA ZŁOTA NERONI W4

599 zł
LAMPA WISZĄCA INDUSTRIALNA CZARNA LOFT BARDI

LAMPA WISZĄCA INDUSTRIALNA CZARNA LOFT BARDI

199 zł
NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA BIAŁA LUDOR

NOWOCZESNA LAMPA WISZĄCA BIAŁA LUDOR

249 zł

Lampa z plastikowej butelki to bardzo prosta w wykonaniu ozdoba, która jest dowodem na to, że z przedmiotów, które normalnie wylądowałyby w koszu, można zrobić coś pięknego. Właśnie dlatego przed wyrzuceniem np. ładnej szklanej butelki czy czegokolwiek innego, co mogłoby mieć jeszcze jakąś wartość, warto zastanowić się, czy nie lepiej poświęcić odrobiny energii, by dać staremu przedmiotowi nowe życie. Jeśli nadal szukasz pomysłów na oświetlenie swojego mieszkania, sprawdź nasz artykuł Modne lampy w 2021 roku – jakie trendy w oświetleniu zdominują 2021 rok?


Inne artykuły w tej kategorii