Hygge i styl skandynawski - jak urządzać wnętrza zgodnie z najnowszymi trendami?

Życie to pasmo wzlotów i upadków. Morze niepowtarzalnych chwil oraz ogrom wzruszających momentów. W gąszczu radości, zderzamy się z elementami smutku i cierpienia po to, by z każdej potyczki wyjść ze zdwojoną siłą. Codzienne doświadczenia są lekcją, zmagania – próbą, a szczęście – gratyfikacją. W tej bieganinie i ciągłej chęci, by mieć wszystkiego więcej, lepiej i szybciej nawet nie zauważamy, że tłem wszystkich życiowych wydarzeń zawsze jest dom. Nasza oaza, źródło motywacji, schron i jedyny punkt zaczepienia, gdy dookoła wszystko zawodzi. Dom to nie tylko cztery ściany i nowoczesne meble. To ludzie, miłość, emocje i oparcie, które wspólnie tworzą niepowtarzalne miejsce na ziemi.

W najnowszych trendach odchodzimy od katalogowych aranżacji i stylowych, ale jednak niewygodnych rozwiązań. Dom musi tętnić życiem, zapraszać przytulnością i kusić ciepłem, które bije od samego progu. W nurcie skandynawskich koncepcji opowiemy jak urządzić mieszkanie, by żyło się po prostu… piękniej! Pobudką do kreacji idealnej strefy życia będą produkty SWISS KRONO, bo od podłogi wszystko się zaczyna.

duża biała kuchnia z przytulną jadalnią

Hygge i sztuka kreowania wyjątkowej atmosfery

Duńska filozofia hygge zawitała do naszych czterech kątów i goszcząc się w domowym zaciszu opowiada jak celebrować każdy moment życia. Hygge to koncepcja, której wartością nadrzędną jest szczęście wewnętrzne zbudowane na bazie komfortu, sielskości i przyjemnej atmosfery, a nie dobrach materialnych i satysfakcji zawodowej. To patrzenie na świat przez różowe okulary i dziecięca beztroska w jednym. Sercem filozofii jest dom, zatem zmiana sposobu myślenia zaczyna się od metamorfozy jego wnętrza. Przestrzeń musi być w pełni zindywidualizowana, dostosowana do nas i naszych potrzeb, gwarantując harmonię oraz poczucie piękna. W myśl koncepcji hygge stworzono kolekcję Aurum. Jak producent podaje "Aurum powstało, by cieszyć zmysły i podkreślić indywidualny charakter każdego domu", co w koncepcji hygge ma niebagatelne znaczenie.

przytulne drewniane poddasze z jasną podłogą

Styl skandynawski, czyli nowocześnie, minimalistycznie i ze smakiem

Prekursorem stylu skandynawskiego – tak popularnego dziś w każdej części globu – był Carl Larsson. Nurt ten jest odejściem od klasycznych aranżacji i sztampowych rozwiązań. To umiłowanie natury oraz stylistyczny minimalizm. Wnętrza stają się gwarantem harmonii, funkcjonalności, wygody oraz estetyki. Główną zasadą jest prostota, dlatego pomieszczenia zachwycają czystością i świeżością, a jasna paleta pokrywająca ściany i podłogi dają wrażenie lekkości i nienagannego blasku. Lokum służy odpoczynkowi, stymuluje poczucie czystości, a ograniczona ilość dodatków nie przytłacza całości. W takich stylizacjach dominują zasady – podobnie jak w hygge – minimalizmu, naturalności, swobody. Podłoga we wnętrzu spełnia istotną rolę, gdyż musi zapewniać spokój i poczucie relaksu, tak jak kolekcja Ferrum, która "… powstała, by uchwycić odrobinę letniej beztroski i pomóc w tworzeniu wnętrz, do których chce się wracać po pracowitym tygodniu".

skandynawski salon z białym narożnikiem i jasną podłogą
>> Poznaj kolekcję Aurum <<

We wnętrzu ważna jest podłoga – jasna, naturalna, piękna

Budowanie aury spójności i wnętrzarskiego dopasowania warto zacząć od podłogi. W duchu Północy skupmy się na materiałach inspirowanych skandynawską stylistyką. Szare i beżowe odcienie, z idealnie odwzorowanym motywem drewna czy nowoczesne, linearne struktury zbudują klimat przytulności. Jak wiadomo, naturalne drewno będzie kosztowną inwestycją, ale SWISS KRONO w swojej ofercie posiada produkty, które za sprawą trójwarstwowej struktury synchronicznej 3D w niczym nie odbiegają od prawdziwej materii. Kolekcja Platinum zarówno w dotyku, jak i wyglądzie do złudzenia przypomina szlachetne deski jesionu, dębu czy orzecha. W skandynawskim trendzie najczęściej stosuje się posadzki lakierowane lub te, o aksamitnym połysku, uzyskane za sprawą olejowania. Gdy rezygnujemy z naturalnej materii – z uwagi na koszt, montaż czy czas – warto sięgnąć po produkty o głębokiej strukturze drewna lub wersje o strukturze szczotkowanej.

salon z jasną podłogą swiss krono

Wspólny mianownik stylu skandynawskiego i hygge? Biel!

Zarówno w stylu hygge, jak i skandynawskim nurcie biel i jej odcienie są najważniejsze. Na ścianach króluje naturalna, pastelowa barwa i to samo dotyczy podłóg. Poza tonacjami z jasnej, chłodnej palety stosuje się rozwiązania o cieplejszym akcencie utrzymane w ryzach miodowego polotu. Przytulny charakter uzyskamy także za pomocą tapety o subtelnym motywie. Wnętrza są rozświetlone i wydają się dużo większe niż są w rzeczywistości, dlatego te style tak świetnie sprawdzają się w małych mieszkaniach. Mawia się, że skandynawski styl i wszechobecna biel kojarzy się z chłodem i surowością, dlatego warto postawić na ciepłe akcenty w postaci poduszek, ramek, pledów czy świeczników. Takie przestrzenie zezwalają na mieszanie trendów, znajdziemy w nich nieco eklektyzmu, motywów industrialnych czy inspiracji rustykalnych, wykorzystujących czerń, błękit czy intensywne tonacje, ale głównie chodzi o umiar, by życiowa przestrzeń służyła nam jako oaza. Bawmy się kolorem dodatków, ale nie przesadźmy!

Zainspiruj się naturą!

Obydwa nurty mają ze sobą wiele wspólnego, a głównym źródłem wnętrzarskich koncepcji jest przyroda. Nie oznacza to jednak, że musimy pozbawić się współczesnych wygód i żyć w ascezie, nie dopuszczając do siebie innowacyjnych rozwiązań. Skandynawskie i duńskie wnętrza są ponadczasowe i nie emanują przepychem, przy czym styl hygge ma w sobie nieco cech eklektyzmu. Przestrzeń cechuje łagodność, a klimat tworzą naturalne materiały jak drewno na podłodze lub jego imitacje, wiklinowe detale, bawełniane poduchy, ciekawe dekoracje i miękkie materiały. Intymną atmosferę stworzą unikatowe lampy, a osobiste pamiątki wnoszą indywidualnego charakteru. Oryginalnym akcentem są także przeszklenia, wpuszczające do pomieszczenia wielkie smugi światła i dające możliwość nieustannego zerkania na niepowtarzalny krajobraz za oknem. W tworzeniu skandynawskich i duńskich konceptów chodzi o to, by wykreować przestrzeń do wspólnego przebywania, a łono natury jest tego znakomitym przykładem.

drewniana podłoga w wielkim salonie z kuchnią i jadalnią w stylu hygge

W zgiełku zajęć, ferworze obowiązków i rutynie warto przeobrazić życiową przestrzeń w zacisze pełne piękna, harmonii oraz naturalności. Niech dom będzie miejscem, pozwalającym wrócić na właściwe tory i docenić to, co mamy dookoła. Style hygge i skandynawski są nie tylko współczesnym popularnym trendem, wyznacznikiem tego jak urządzać wnętrza, lecz także sposobem na to, by szarość codzienności zamienić w kolorowe doświadczenie i celebrować każdy moment w towarzystwie szlachetnych materii, spokojnych barw oraz osobistych akcentów.

drewniana podłoga w salonie z jadalnią
>> SWISS KRONO <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Style we wnętrzach

Zobacz więcej artykułów w kategorii Style we wnętrzach

Komentarze
  1. Mieszkam w Danii i podoba mi się skandynawski styl👌. Biała podloga? Uważam to za dużo,,tego dobrego" ale widziałam w niektórych domach i to wygląda ciekawie. Pozdrawiam😊

  2. Mam taką podłogę pięknie wygląda 💖

  3. Biała podloga i ogród na poziomie podłogi. Do tego urocze biegacze z nie zawsze czystymi łapami. A co najśmieszniejsze to łatwiej taką podłogę utrzymać w czystości niż ciemną. Też mieszkam w Danii 😀

Zobacz więcej produktów