✨ ŚWIATŁO & CZUŁOŚĆ - poznaj najnowszy trend na jesień!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
SWISS KRONO
SWISS KRONO
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Hygge i styl skandynawski - jak urządzać wnętrza zgodnie z najnowszymi trendami?

Życie to pasmo wzlotów i upadków. Morze niepowtarzalnych chwil oraz ogrom wzruszających momentów. W gąszczu radości, zderzamy się z elementami smutku i cierpienia po to, by z każdej potyczki wyjść ze zdwojoną siłą. Codzienne doświadczenia są lekcją, zmagania – próbą, a szczęście – gratyfikacją. W tej bieganinie i ciągłej chęci, by mieć wszystkiego więcej, lepiej i szybciej nawet nie zauważamy, że tłem wszystkich życiowych wydarzeń zawsze jest dom. Nasza oaza, źródło motywacji, schron i jedyny punkt zaczepienia, gdy dookoła wszystko zawodzi. Dom to nie tylko cztery ściany i nowoczesne meble. To ludzie, miłość, emocje i oparcie, które wspólnie tworzą niepowtarzalne miejsce na ziemi.

W najnowszych trendach odchodzimy od katalogowych aranżacji i stylowych, ale jednak niewygodnych rozwiązań. Dom musi tętnić życiem, zapraszać przytulnością i kusić ciepłem, które bije od samego progu. W nurcie skandynawskich koncepcji opowiemy jak urządzić mieszkanie, by żyło się po prostu… piękniej! Pobudką do kreacji idealnej strefy życia będą produkty SWISS KRONO, bo od podłogi wszystko się zaczyna.

Hygge i sztuka kreowania wyjątkowej atmosfery

Duńska filozofia hygge zawitała do naszych czterech kątów i goszcząc się w domowym zaciszu opowiada jak celebrować każdy moment życia. Hygge to koncepcja, której wartością nadrzędną jest szczęście wewnętrzne zbudowane na bazie komfortu, sielskości i przyjemnej atmosfery, a nie dobrach materialnych i satysfakcji zawodowej. To patrzenie na świat przez różowe okulary i dziecięca beztroska w jednym. Sercem filozofii jest dom, zatem zmiana sposobu myślenia zaczyna się od metamorfozy jego wnętrza. Przestrzeń musi być w pełni zindywidualizowana, dostosowana do nas i naszych potrzeb, gwarantując harmonię oraz poczucie piękna. W myśl koncepcji hygge stworzono kolekcję Aurum. Jak producent podaje "Aurum powstało, by cieszyć zmysły i podkreślić indywidualny charakter każdego domu", co w koncepcji hygge ma niebagatelne znaczenie.

Styl skandynawski, czyli nowocześnie, minimalistycznie i ze smakiem

Prekursorem stylu skandynawskiego – tak popularnego dziś w każdej części globu – był Carl Larsson. Nurt ten jest odejściem od klasycznych aranżacji i sztampowych rozwiązań. To umiłowanie natury oraz stylistyczny minimalizm. Wnętrza stają się gwarantem harmonii, funkcjonalności, wygody oraz estetyki. Główną zasadą jest prostota, dlatego pomieszczenia zachwycają czystością i świeżością, a jasna paleta pokrywająca ściany i podłogi dają wrażenie lekkości i nienagannego blasku. Lokum służy odpoczynkowi, stymuluje poczucie czystości, a ograniczona ilość dodatków nie przytłacza całości. W takich stylizacjach dominują zasady – podobnie jak w hygge – minimalizmu, naturalności, swobody. Podłoga we wnętrzu spełnia istotną rolę, gdyż musi zapewniać spokój i poczucie relaksu, tak jak kolekcja Ferrum, która "… powstała, by uchwycić odrobinę letniej beztroski i pomóc w tworzeniu wnętrz, do których chce się wracać po pracowitym tygodniu".

We wnętrzu ważna jest podłoga – jasna, naturalna, piękna

Budowanie aury spójności i wnętrzarskiego dopasowania warto zacząć od podłogi. W duchu Północy skupmy się na materiałach inspirowanych skandynawską stylistyką. Szare i beżowe odcienie, z idealnie odwzorowanym motywem drewna czy nowoczesne, linearne struktury zbudują klimat przytulności. Jak wiadomo, naturalne drewno będzie kosztowną inwestycją, ale SWISS KRONO w swojej ofercie posiada produkty, które za sprawą trójwarstwowej struktury synchronicznej 3D w niczym nie odbiegają od prawdziwej materii. Kolekcja Platinum zarówno w dotyku, jak i wyglądzie do złudzenia przypomina szlachetne deski jesionu, dębu czy orzecha. W skandynawskim trendzie najczęściej stosuje się posadzki lakierowane lub te, o aksamitnym połysku, uzyskane za sprawą olejowania. Gdy rezygnujemy z naturalnej materii – z uwagi na koszt, montaż czy czas – warto sięgnąć po produkty o głębokiej strukturze drewna lub wersje o strukturze szczotkowanej.

Wspólny mianownik stylu skandynawskiego i hygge? Biel!

Zarówno w stylu hygge, jak i skandynawskim nurcie biel i jej odcienie są najważniejsze. Na ścianach króluje naturalna, pastelowa barwa i to samo dotyczy podłóg. Poza tonacjami z jasnej, chłodnej palety stosuje się rozwiązania o cieplejszym akcencie utrzymane w ryzach miodowego polotu. Przytulny charakter uzyskamy także za pomocą tapety o subtelnym motywie. Wnętrza są rozświetlone i wydają się dużo większe niż są w rzeczywistości, dlatego te style tak świetnie sprawdzają się w małych mieszkaniach. Mawia się, że skandynawski styl i wszechobecna biel kojarzy się z chłodem i surowością, dlatego warto postawić na ciepłe akcenty w postaci poduszek, ramek, pledów czy świeczników. Takie przestrzenie zezwalają na mieszanie trendów, znajdziemy w nich nieco eklektyzmu, motywów industrialnych czy inspiracji rustykalnych, wykorzystujących czerń, błękit czy intensywne tonacje, ale głównie chodzi o umiar, by życiowa przestrzeń służyła nam jako oaza. Bawmy się kolorem dodatków, ale nie przesadźmy!

Zainspiruj się naturą!

Obydwa nurty mają ze sobą wiele wspólnego, a głównym źródłem wnętrzarskich koncepcji jest przyroda. Nie oznacza to jednak, że musimy pozbawić się współczesnych wygód i żyć w ascezie, nie dopuszczając do siebie innowacyjnych rozwiązań. Skandynawskie i duńskie wnętrza są ponadczasowe i nie emanują przepychem, przy czym styl hygge ma w sobie nieco cech eklektyzmu. Przestrzeń cechuje łagodność, a klimat tworzą naturalne materiały jak drewno na podłodze lub jego imitacje, wiklinowe detale, bawełniane poduchy, ciekawe dekoracje i miękkie materiały. Intymną atmosferę stworzą unikatowe lampy, a osobiste pamiątki wnoszą indywidualnego charakteru. Oryginalnym akcentem są także przeszklenia, wpuszczające do pomieszczenia wielkie smugi światła i dające możliwość nieustannego zerkania na niepowtarzalny krajobraz za oknem. W tworzeniu skandynawskich i duńskich konceptów chodzi o to, by wykreować przestrzeń do wspólnego przebywania, a łono natury jest tego znakomitym przykładem.

W zgiełku zajęć, ferworze obowiązków i rutynie warto przeobrazić życiową przestrzeń w zacisze pełne piękna, harmonii oraz naturalności. Niech dom będzie miejscem, pozwalającym wrócić na właściwe tory i docenić to, co mamy dookoła. Style hygge i skandynawski są nie tylko współczesnym popularnym trendem, wyznacznikiem tego jak urządzać wnętrza, lecz także sposobem na to, by szarość codzienności zamienić w kolorowe doświadczenie i celebrować każdy moment w towarzystwie szlachetnych materii, spokojnych barw oraz osobistych akcentów.


Inne artykuły w tej kategorii