Praktyczne przechowywanie w łazience – wybieramy szafki łazienkowe!
Są takie meble, które prędzej czy później przyjdzie nam wybierać, niezależnie od tego, gdzie mieszkamy i jak dużym metrażem dysponujemy. Należą do nich szafki łazienkowe, które są niezastąpione w przechowywaniu kosmetyków, akcesoriów czy tekstyliów. Ograniczeni przestrzenią zastanawiamy się, jak dobrać meble, aby spełniały nasze potrzeby i doskonale wkomponowały się w charakter wnętrza. Nierzadko trudność sprawia też dopasowanie ich do reszty aranżacji.
Na rynku mamy do dyspozycji wiele modeli szafek łazienkowych – od szafek wiszących, przez słupki i półsłupki, po szafki podumywalkowe i podblatowe oraz te będące częścią większego systemu modułowego. Które najlepiej sprawdzą się w Twojej przestrzeni? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak wybrać szafkę łazienkową i sprytnie zaaranżować ją we wnętrzu!
Jak wybrać szafki do małej i dużej łazienki?
Przede wszystkim podkreślmy rolę materiałów, z których wykonane są szafki łazienkowe. W przeciwieństwie do mebli w innych pomieszczeniach, te w łazience narażone są na kontakt z wodą, wilgocią i wysoką temperaturą. Zwróćmy szczególną uwagę na to, w jaki sposób zabezpieczono ich powierzchnie i czy są odporne na trudne warunki panujące w łazience. Dotyczy to również elementów znajdujących się we wnętrzu mebla. Dobrze sprawdzą się szafki wykonane z laminowanych lub lakierowanych płyt wiórowych lub ze szklanymi frontami.
Wybór szafki w dużej mierze powinien być uzależniony od wielkości i kształtu łazienki. W małych mieszkaniach jest to dosyć problematyczne. Niewielka przestrzeń wymaga od nas większej uwagi i dobrego zagospodarowania powierzchni, dlatego szafki powinny być jak najlepiej wkomponowane w przestrzeń i jak najbardziej pojemne. W małej łazience nie możemy pozwolić sobie na zbędne przedmioty leżące na wierzchu.
W dużych łazienkach wybór szafki jest dużo prostszy, możemy bowiem wybrać właściwie dowolny rozmiar czy model. Posiadając sporo miejsca, możemy zastanowić się nad zakupem komody, delikatnej szafki z mnóstwem szufladek czy otwartego regału. Ciekawą opcją są również szafki będące elementem większego systemu modułowego. Doskonałym sposobem na przechowywanie w łazience o niestandardowych kształtach (np. na poddaszu ze skosami) mogą okazać się również szafki robione na wymiar. Wkomponowane w ścianę lub we wnękę, dyskretnie chowają się w aranżowanym pomieszczeniu, dając poczucie uporządkowania i harmonii.
Szafka podumywalkowa czy podblatowa?
Bez względu na wielkość łazienki najlepiej na wszelkiego rodzaju schowki nadają się okolice umywalki. Wybór właściwego mebla zależy tu zatem od rodzaju umywalki: wpuszczanej w blat lub nablatowej. W małych łazienkach zyskamy dodatkową przestrzeń, zastępując tradycyjną umywalkę tą nablatową. Tym sposobem uzyskamy pod blatem cenne miejsce na szafkę do przechowywania przyborów łazienkowych, a na nim – na piękne dodatki: przyozdobione kwiatami wazony, świeczki oraz gustowne dekoracje.
Jeśli jednak zdecydujemy się na umywalkę wpuszczaną w blat, do dyspozycji mamy również szereg praktycznych rozwiązań. Szafki podumywalkowe możemy wybierać wśród jedno- i dwudrzwiowych w zależności od dostępnej powierzchni – te minimalistyczne, bezuchwytowe lub o niewielkich uchwytach świetnie wpasują się w małą przestrzeń, pozostając niemal niewidoczne. Praktycznym rozwiązaniem mogą okazać się także szafki wyposażone w szuflady ułatwiające dostęp do przedmiotów znajdujących się w środku. Pojemne szuflady z ukrytymi prowadnicami i systemem „naciśnij i otwórz” umożliwiają wygodne i szybkie szukanie potrzebnych drobiazgów. Warto również pomyśleć o przesuwanych drzwiach i szafkach „wbudowanych” w podłogę łazienki. Takie rozwiązanie ułatwi przechowywanie większych przedmiotów, sprzętów i chemii gospodarczej. Ponadto pozwoli na estetyczne wkomponowanie mebla w przestrzeń łazienki.
Słupki, szafki wiszące, meble modułowe – jakie są ich zalety?
Szafka pod umywalką to nie koniec sprytnej organizacji wnętrza: w małych łazienkach pełnych wąskich wnęk i trudnych do aranżacji przestrzeni pomiędzy różnymi elementami armatury doskonale sprawdzą się podłużne szafki stojące (słupki i półsłupki) oraz wiszące. Niższy słupek, czyli tzw. półsłupek możesz umiejscowić np. między pralką a wanną, sprytnie wykorzystując każdy dostępny centymetr przestrzeni na przechowywanie. W większych łazienkach otwarte słupki doskonale posłużą ekspozycji niektórych kosmetyków przy przedmiotów – pięknego flakonu perfum czy ozdobnego puzderka nie warto przecież trzymać w ukryciu.
Szafki wiszące świetnie sprawdzą się zwłaszcza w wysokich mieszkaniach, np. w kamienicy. Przestrzeń dostępną na dużych wysokościach warto zagospodarować, ale umieścić w zawieszonych tam szafkach raczej rzadziej używane akcesoria, np. zapasowe ręczniki. Nieco niżej umieszczone szafki wiszące mogą być też wyposażone w lustrzany front, dzięki czemu nie musimy już planować specjalnego miejsca na lustro. Rozwiązanie 2 w 1 okaże się idealne zwłaszcza w małej łazience, także dzięki optycznemu powiększeniu wnętrza. Różne rodzaje szafek powinny być ze sobą spójne stylistycznie. Przy wyborze kilku szafek warto zdecydować się zatem na kolekcję mebli modułowych, które nie tylko posłużą nam licznymi możliwościami praktycznego przechowywania, ale i zaprowadzą w naszej łazience wizualną harmonię.
W kreowaniu pokoju kąpielowego ogranicza nas jedynie wyobraźnia, jednak pamiętajmy też o praktycznej stronie aranżacji łazienki, w której musi się znaleźć miejsce na przechowywanie kosmetyków, środków czyszczących, ręczników czy drobnych sprzętów. W zależności od naszej wizji, szafka łazienkowa może być uzupełnieniem wystroju lub wyróżniać się na tle armatury. Kolorowe lub stonowane fronty, stojące i wiszące modele – wybór jest niezwykle szeroki. Szukając natchnienia, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, ale też sprawdzić, jak można efektywnie łączyć ze sobą poszczególne elementy.