Małe mieszkanie z kreatywnymi rozwiązaniami. Poradnik

Urządzenie małego mieszkania to nie lada wyzwanie. Aranżacje muszą być wyjątkowo dobrze przemyślane i funkcjonalne. Kreatywne podejście to klucz do pomyślnego zaaranżowania niewielkiego gniazdka – metraż ogranicza i zmusza do realizowania nieszablonowych pomysłów. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom użytkowanie kawalerki będzie komfortowe, a jej przestrzeń zagospodarowana do maksimum. Przekonaj się, że praktycznie może oznaczać nie tylko wygodnie, ale i pięknie – poniżej przedstawiamy garść sprawdzonych sposobów na zaaranżowanie niewielkiego lokum.

nowoczesny salon z kuchnią na poddaszu

Zagospodaruj przestrzeń zgodnie z potrzebami

Aranżacja mieszkania zawsze w pierwszej kolejności będzie zależeć od naszego stylu życia – nierzadko musimy zagospodarować miejsce na biurko do pracy lub na dodatkowy stolik, kiedy chętnie przyjmujemy w naszym gniazdku gości. W wysokich pomieszczeniach sprawdzi się doskonale antresola. Warto przy jej pomocy wyznaczyć sypialnianą przestrzeń, a dół wykorzystać zgodnie ze swoimi potrzebami. Dolna strefa może zostać zaadoptowana na gabinet i biblioteczkę. Zakup pojemnych regałów stanowi świetny sposób, by wszystkie książki w mieszkaniu znalazły swoje miejsce. Podobnie można postąpić z butami i sukienkami – dodatkowa przestrzeń może posłużyć za garderobę w eleganckim, kobiecym mieszkaniu.

antresola w nowoczesnym lofcie

Postaw na elementy optycznie powiększające wnętrza

Wnętrze wyda się optycznie większe, jeśli do wykończenia ścian wybierzesz jasne kolory i stonowane tapety, a do ozdoby całej przestrzeni minimalistyczne oraz geometryczne dodatki. Idealnie w małym mieszkaniu sprawdzą się lustra oraz elementy odbijające i przepuszczające światło – szklane gablotki, wypełnienia ze szkła oraz kryształowe akcenty. Odpowiednio doświetlone pomieszczenie będzie sprawiać wrażenie przestronniejszego. W małym lokum należy pamiętać o stworzeniu wrażenia spójności i harmonii całego wystroju – zachowanie równowagi wszystkich składników zdaje się świetnym sposobem na optyczne dodanie niewielkiemu pomieszczeniu dodatkowych kilku centymetrów. Wśród detali zdolnych wykreować iluzję, że przestrzeń jest większa niż w rzeczywistości należy wymienić dodatki ze wzorami, zaczerpniętymi z geometrii. Świetnie sprawdzą się te z perspektywą oddalającą obraz i efektem głębi oraz te linearne utrzymane w odpowiednim poziomie do reszty elementów. W kawalerce warto wykorzystać szachownicę z płytek lub dywan z abstrakcyjnym deseniem.

miętowy salon

Zainwestuj w wielofunkcyjne wyposażenie

Jednym ze sposobów udanego urządzenia małego mieszkania jest zastosowanie kreatywnych rozwiązań w postaci wielofunkcyjnych mebli. Projektanci uwzględniają dziś potrzeby wszystkich, dlatego zaprojektowane przez nich stoły mogą być jednocześnie i biurkami i komodami. W celu zagospodarowania większej ilości miejsca między kuchnią, a salonem, możemy więc zamiast tradycyjnej ścianki działowej postawić na wysoki stolik barowy, pełniący kilka różnych funkcji. Nie wybierajmy przy tym dużych, masywnych mebli, ale te małe i zgrabne elementy, tak by nie zagracić pomieszczenia. Świetnym rozwiązaniem jest wykorzystanie kanapy modułowej, umożliwiającej dopasowanie jej formy do naszych potrzeb. Na małym metrażu sprawdzą się otwarte półki oraz sofa na nóżkach – takie meble dodają przestrzeni lekkości.

otwarty salon z białą kuchnią
>> Urządź swoje mieszkanie z pomysłem! <<

Łącz pomieszczenia

Otwarte mieszkania prezentują się efektownie i sprawiają wrażenie przestronnych. Nic dziwnego, że chętnie łączymy salon z kuchnią, mini biurem i sypialnią. Pomieszczenia możemy od siebie oddzielać przy użyciu szklanych ścianek, które przepuszczają światło lub przy pomocy wyposażenia. Podział dużego pokoju na strefy jest dużo lepszy, niż podział na poszczególne wnętrza – elegancka kotara zapewni naszej sypialni więcej intymności, a funkcjonalna wyspa oddzieli kuchnię od części salonowej. W otwartym pomieszczeniu, łączącym w sobie kilka funkcji z powodzeniem wykorzystamy ergonomiczne meble na kółkach – ich przemieszczanie po mieszkaniu dzięki usunięciu ciężkich i masywnych ścian będzie łatwe oraz przyjemne. Istotna jest także kolorystyka zaadaptowanych stref – radzimy wykończyć wszystkie części w zbliżonej palecie, oscylującej między śnieżną, skandynawską bielą, beżem oraz pastelami.

nowoczesna kawalerka z kreatywnymi rozwiązaniami

Zamawiaj indywidualne projekty

Chcąc wykorzystać maksymalnie nasz niewielki metraż, powinniśmy zagospodarować każdą lukę i wnękę w mieszkaniu. Idealnie sprawdzą się w tym celu indywidualne projekty z meblami i elementami wystroju, wykonywanymi na wymiar. Nie tylko szafy wnękowe umożliwią nam wygodne użytkowanie przestrzeni – podobny efekt uzyskamy zamawiając mniejsze niż standardowe, biurko oraz niewielką i praktyczną kuchnię, uwzględniającą nasze wszystkie potrzeby.

szara sypialnia z białą cegłą

To tylko kilka z wielu zasad, których wprowadzenie w życie wydaje się gotowym przepisem na małe, piękne i komfortowe mieszkanie. Dostosowanie przestrzeni do naszych potrzeb jest najważniejszym etapem planowania rozkładu i aranżacji takiego lokum. Drugie w kolejności jest podporządkowanie wystroju naszym gustom i preferencjom – wtedy użytkowanie kreatywnie i funkcjonalnie urządzonej kawalerki będzie dla nas prawdziwą radością.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Małe ale dobrze urządzone
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

U nas nieco inaczej ale również kreatywnie i na niewielkiej przestrzeni!
  • Dodano rok temu

Zobacz więcej produktów