Modna kuchnia, czyli jaka? 5 trendów przyszłości

Kuchnia jest sercem domu. To w niej rozpoczyna się dzień, odbywają się najważniejsze rozmowy, codzienne rytuały i najlepsze imprezy. Jak ją urządzić, żeby się nie znudziła i nie wyszła z mody, ale cieszyła nas długo ponadczasowym pięknem? Przedstawiamy 5 trendów w projektowaniu kuchni, które z pewnością szybko nie przeminą.

kuchnia w odcieniach szarości

1. Nowoczesna kuchnia i jej nowa rola w domu

Dawna kuchnia, zaprojektowana jako oddzielne, zamknięte pomieszczenie, powoli odchodzi w zapomnienie. Dziś coraz częściej wkracza na salony i staje się centralnym miejscem w domu. Dzieje się tak za sprawą kilku czynników. Pierwszym z nich są rosnące ceny mieszkań, oszczędności deweloperów i coraz mniejsze metraże naszych domów. Wraz z postępem urbanizacji ten trend będzie przybierał na sile.

Kolejna sprawa to zmiana stylu życia. Dzięki wszechobecnemu Internetowi i urządzeniom, które sprawiają, że jesteśmy online praktycznie przez całą dobę, zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym, pracą i odpoczynkiem. Coraz chętniej pracujemy zdalnie, z domu, oszczędzając czas spędzony w korkach. Kuchnia staje się pomieszczeniem wielofunkcyjnym, służącym nie tylko do gotowania, lecz także do pracy i rozrywki.

Innym równie ważnym czynnikiem jest powrót do budowania wspólnoty. Ze zderzenia presji na indywidualizm i rozwój osobisty z zagrożeniami świata zewnętrznego rodzi się trend na dbałość o relacje rodzinne i przyjacielskie. Coraz cenniejszy wolny czas chcemy spędzać razem z najbliższymi, wspólnie gotować, zmywać i jeść, nie odgradzając się od reszty domowników.

W kuchni nie tylko połączonej, ale wręcz zintegrowanej z innymi pomieszczeniami przedmioty i sprzęty użytkowe stają się niewidzialne, wtapiają się w całość. Płyty grzewcze scalają się w jedną powierzchnię z blatem, znikają z zasięgu wzroku zabudowane lodówki i składane baterie przy zlewie.

Bywa jednak wręcz odwrotnie – wybrane akcesoria kuchenne zaczynają grać rolę ozdób, nadających charakteru i stylu wnętrzu całego domu. Taką funkcję pełnią rzeźbione krany, designerskie czajniki, tostery czy ekspresy do kawy. To z kolei wynika z jeszcze jednego ważnego trendu – kuchnia staje się symbolem statusu społecznego, miejscem reprezentacyjnym, które projektuje się i urządza z najwyższą starannością.

2. Modna i ponadczasowa kuchnia to praktyczne rozwiązania, nastawione na wartości

Projektanci mebli kuchennych i akcesoriów AGD coraz bardziej ulepszają sprzęty tak, by odpowiadały wartościom ważnym dla współczesnego świata. Przywiązujemy coraz większą wagę do ekologii, jedzenia dobrej jakości, niemarnowania żywności, spędzania czasu na drobnych przyjemnościach i rozwijających doświadczeniach, a nie żmudnych obowiązkach.

Coraz łatwiej utrzymać kuchnię w czystości i zachować świeżość produktów. Zlewy i płyty grzewcze zintegrowane z blatami redukują sprzątanie do prostego przetarcia ściereczką. Szafki kuchenne są projektowane tak, by ułatwiać segregowanie śmieci, sensowne zarządzanie jedzeniem, szybkie i sprytne przyrządzanie posiłków. Regulowane oświetlenie ledowe pomaga oszczędzać energię elektryczną. Nowoczesne okapy oczyszczają powietrze i likwidują przykre zapachy. Ekspresy do kawy De'Longhi z wyjmowaną wyspą mleczną sprawiają, że nie marnuje się ani kropla mleka – do każdej kawy spieniamy świeże, wyjęte prosto z lodówki.

W tym trendzie najważniejsza jest jakość. Dotyczy ona zarówno markowych sprzętów, które służą coraz lepiej i dłużej, jak i tego, co mogą nam zaoferować – na przykład doskonałą kawę na co dzień.

Jak dzięki dobremu ekspresowi zrobić idealne espresso? >>

Jak zrobić cappuccino z perfekcyjną pianką? >>

Sprawdź, jak zrobić kawę mrożoną z ekspresu? >>

3. Inteligentna kuchnia. Cyfrowe nowinki, realne korzyści

Kuchnia przyszłości to kuchnia z inteligentnymi systemami wsparcia użytkownika. Wbrew pozorom takie systemy nie myślą za nas, ale inspirują, pokazują nowe kierunki, pełnią funkcję ekspertów, służą radą i pomocą. Możemy się od nich uczyć i czerpać wskazówki.

Stajemy się społeczeństwem, które korzysta z nowoczesnych technologii w sposób racjonalny i praktyczny. Chcemy wydawać pieniądze na rzeczy, które odpowiadają na nasze osobiste potrzeby i dopasowują się do nich. Najbliższe otoczenie ma nam pomagać wyrażać siebie, pozwalać na samorealizację, stymulować kreatywność.

Dlatego tak ważna jest personalizacja – również w dziedzinie codziennych przyjemności, na jakie pozwalamy sobie w kuchni, takich jak na przykład kawa. Dzięki aplikacji Coffee Link zdalnie sterowany ekspres do kawy De'Longhi przyrządzi kawę dokładnie według wskazanych przez nas proporcji i parametrów. Wystarczy wybrać je na smartfonie. Dowiedz się więcej o sterowaniu ekspresem za pomocą smartfona >>

A jeśli spodobał nam się bardziej odważny kształt i kolor ekspresu i zastanawiamy się, czy będzie pasował do naszej kuchni? Z pomocą przyjdzie nam tzw. rozszerzona rzeczywistość. Linia śniadaniowa Distinta ekspresów, tosterów i czajników De'Longhi pozwala przeprowadzić prosty test. Wystarczy wydrukować pobrany ze strony specjalny marker, umieścić go w swojej kuchni i zeskanować za pomocą aplikacji. Na wizualizacji zobaczymy, jak dany sprzęt będzie prezentował się w naszym wnętrzu.

SPRAWDŹ JAK TO DZIAŁA >>

4. Jak wygląda kuchnia przyszłości? Styl industrialny, hi-tech i minimalizm

Najnowsza technologia ma wpływ nie tylko na funkcjonalność sprzętów AGD. Kształtuje również design i trendy w architekturze wnętrz. Nowoczesny, minimalistyczny styl od lat nie wychodzi z mody i nic nie wskazuje na to, żeby miał przeminąć. Szczególnie dobrze sprawdza się w kuchni, bo pomaga utrzymać w niej czystość i zapanować nad chaosem, często towarzyszącym gotowaniu.

W ten nurt wpisują się charakterystyczne kolory – modna od jakiegoś czasu biel, ale również czerń, szarość, kolor stalowy i srebrny. Na topie jest szczególnie szarość w różnych odcieniach: ciemniejszym antracytowym, jaśniejszym, wpadającym w gołębi, a także odcień taupe, czyli szarość ocieplona kroplą beżu. Te klasyczne i ponadczasowe barwy występują w wydaniu lśniącym lub – ostatnio coraz częściej – matowym.

Materiały z nurtu hi-tech to stal, kamień, miedź, beton, kompozyt. W wykończeniu kuchni coraz większą popularność będzie zdobywać szkło, zwłaszcza to produkowane technologią float, czyli idealnie płaskie, bez zniekształceń i wad optycznych. Na topie będą „kosmiczne” blaty, z drobinkami lśniącego kwarcu, przywodzącego na myśl rozgwieżdżone niebo.

5. Jak nowocześnie urządzić kuchnię? Happiness design – odmiana dolce vita, czyli trend nieprzemijający

W świecie biznesu i marketingu króluje wpływ tzw. happiness economy, czyli ekonomii szczęścia, która zwraca szczególną uwagę na jakość życia i satysfakcję w różnych jego dziedzinach. Rozciąga się on na różne branże, m.in. wnętrzarską. Można go dostrzec również wśród trendów kuchennych.

Kuchnie wyglądają tak, jakby były nastawione bardziej na przyjemność i miłe spędzanie czasu niż gotowanie czy zmywanie. Ozdabiamy je motywującymi cytatami, obrazkami i zdjęciami, które budzą pozytywne skojarzenia i umilają każdą chwilę. W centralnym miejscu umieszczamy akcesoria do picia kawy i herbaty, świeże owoce, drobne przekąski. Pokazujemy, że cieszymy się przebywaniem w kuchni, podobnie jak robią to mistrzowie kulinarni – Włosi, których dolce vita przejawia się w umiłowaniu zarówno dobrego jedzenia, jak i designu.

Na czym bowiem polega fenomen włoskiego stylu? Funkcjonalność i jakość łączy się w nim z pięknem i radością życia. Dlatego trendy w kuchni, podobnie jak w modzie, dyktuje Mediolan. To tu odbywają się co dwa lata najbardziej prestiżowe targi kuchenne EuroCucina – święto światowego designu w projektowaniu wnętrz. Kolejna edycja, której można się spodziewać wiosną 2018 roku, powinna przynieść rozwinięcie i uszczegółowienie wszystkich tych trendów.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
Kuchnia przyszłości to kuchnia prosta i funkcjonalna, od mebli, lodówek po okapykuchenne. Dlatego styl skandynawski uznaję za styl przyszłości.
  • Dodano 2 lata temu