Jaki ekspres do espresso, latte, kawy mrożonej?

Żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki ekspres wybrać, najlepiej zacząć od kawy. Co jest dla ciebie najważniejsze w kawie? Jej pobudzająca moc, charakterystyczny smak? Czy może cenisz sobie możliwość zmieniania jej smaku za pomocą dodatków? A może pijesz tylko kawy mleczne? Wybierasz klasyczną czerń, łagodną biel czy wolisz eksperymentować? Dobierz ekspres do swoich marzeń o perfekcyjnej kawie. Odkryj, jak wiele możliwości może mieć to jedno urządzenie i dowiedz się, czy to możliwe, aby przyrządzić w nim gorącą czekoladę i herbatę.

ekspres do kawy, nowoczesny ekspres

Jaki ekspres do espresso?

Miłośnicy czarnej kawy są uważani za największych koneserów tego napoju. Delektują się espresso, najczęściej bez żadnych dodatków, szukają idealnej równowagi między kwaskowatością a goryczką, doceniają cremę o wzorcowej wysokości i strukturze, porównują gęstość, moc i temperaturę ulubionego napoju. Doceniają znaczenie rytuałów. Nie dowierzają ani kawom na mieście, ani niedbałym sypnięciom „na oko”. Lubią ściśle określone porcje, ten sam rozmiar filiżanki, odpowiedni stopień zmielenia ziaren. Wiedzą, czym się różni espresso od lungo, doppio i americano.

najlepszy ekspres do espresso

Jaki ekspres do kawy będzie najlepszy dla smakoszy espresso? Idealna czerń nie uznaje kompromisów, a jej miłośnicy lubią mieć wpływ na poszczególne ustawienia oraz dobór parametrów do osobistych preferencji czy zasad, jakimi rządzi się sztuka baristyczna. Podstawą jest więc dobrej jakości młynek. Powinien być nie tylko wytrzymały (najlepiej stalowy), ale także dawać użytkownikowi możliwość zmiany ustawień stopnia zmielenia ziaren oraz dopasowania go do wybranego rodzaju arabiki czy robusty.

Dowiedz się, jaki młynek w ekspresie jest lepszy – ceramiczny czy stalowy?

Kolejną ważną sprawą jest odpowiednie ciśnienie, dzięki któremu uzyskamy napój o intensywnym smaku i doskonałej piance. Do dobrego espresso potrzeba minimum 12 barów.

Jakie ciśnienie w ekspresie do kawy jest optymalne? Sprawdź >>

Na smak najszlachetniejszej wersji kawy ma wpływ każdy najmniejszy szczegół. Ważne są nie tylko parametry techniczne urządzenia, ale także możliwość dokładnego i łatwego wyczyszczenia go z pozostałości zmielonych ziaren i osadu. Wyjmowany blok zaparzający pozwoli utrzymać odpowiednią higienę ekspresu. Można go łatwo umyć, a resztki kawy nie zalegają we wnętrzu, psując smak naparu.

Szczególnie istotny jest również czas, jaki mija od zmielenia ziarna do zaparzenia kawy. Im krótszy, tym lepiej dla intensywności aromatu i smaku espresso. Warto więc zwrócić uwagę na urządzenia z bezprzewodowym systemem zaparzającym, w którym kawa mielona jest tuż przed rozpoczęciem całego procesu przygotowywania espresso.

Jeśli zależy nam na pielęgnowaniu rytuału związanego z przyrządzaniem ulubionego napoju, zdecydujmy się na ekspres kolbowy. Właśnie tego typu urządzenia znajdziemy w najlepszych kawiarniach. Są nie tylko wytrzymałe i pozwalają na przygotowanie wielu kaw, ale pozwalają także cieszyć się całym procesem ich zaparzania. Samodzielnie mieląc ziarna i ugniatając kawę w kolbie, możemy się poczuć jak prawdziwi bariści.

Na potrzebę naszych domowych poszukiwań smaku najlepszego espresso odpowiedni będzie również dobrej jakości ekspres automatyczny. Jeśli zależy nam jedynie na zaparzaniu napojów bez mleka, wybierzmy ekspresy dedykowane do espresso i kaw czarnych, których funkcje i ustawienia zostały przemyślane tak, aby przy ich wykorzystaniu można było uzyskać najlepsze rezultaty.

Jaki ekspres do kawy cappuccino i latte?

Inne potrzeby mają osoby, dla których przygotowywanie kawy, to możliwość eksperymentowania z dodatkami. Smak kawy jest dla nich istotny, ale wolą go złagodzić naturalną słodyczą mleka, która uwalniana jest podczas spieniania w odpowiedniej temperaturze. Lubią tę tworząca się aksamitność, która niemalże otula smakiem i pieści delikatną pianką. W tym wypadku liczy się nie tylko możliwość dopasowania parametrów zaparzania espresso, ale także personalizacja, zakładająca dobór temperatury, stopnia spienienia mleka oraz jego proporcji w stosunku do kawy. Jaki ekspres będzie odpowiedni do kaw mlecznych?

najlepszy ekspres do latte, cappuccino i kaw mlecznych

Jeśli nie zadowala nas zwykłe wlanie mleka z kartonika do kubka z zaparzoną kawą i wolimy przy pomocy jednego przycisku uzyskać fantazyjne latte, cappuccino czy flat white, powinniśmy zdecydować się na urządzenie z szerokim menu. Zwróćmy uwagę, czy dostępny w nim jest rodzaj napoju, który lubimy oraz czy istnieje możliwość dopasowania jego proporcji do naszych upodobań. Nowoczesne modele pozwalają również na dobór i zapisanie indywidualnych profili z ulubionym napojem.

Pod względem technicznym ważne jest również, aby wybrany przez nas ekspres do kaw mlecznych potrafił przygotować idealną piankę. Na rynku znajdziemy kilka systemów spieniania mleka. Możemy przygotowywać ją ręcznie przy pomocy dyszy. Wymaga to jednak umiejętności, samodzielnego dobrania parametrów oraz czasu. Automatycznie zrobimy mleczną piankę za pomocą systemu z długą rurką. Musimy jednak pamiętać, że należy ją ze wzglądów higienicznych często czyścić oraz wymieniać. W niektórych ekspresach system do spieniania mleka jest też oparty na krótkiej dyszy, w której spienione mleko wlewane jest przez dużo krótszą, grubą, łatwiejszą do umycia rurkę. Dla prawdziwych smakoszy kaw mlecznych powstały ekspresy z wyspą mleczną w postaci karafki. Jakie mają zalety?

Aby na naszym kawowym napoju powstała gęsta, kremowa pianka z milionami mikroskopijnych pęcherzyków powietrza, potrzebna jest właściwa temperatura. Chodzi nie tylko o podgrzewanie mleka do idealnej do spieniania temperatury około 65 stopni, ale także o to, aby było ono odpowiednio zimne tuż przed tym procesem. Może nam w tym pomóc nowoczesny system z wyjmowaną termiczną karafką, którą możemy przechowywać w lodówce. Dodatkowo możemy również ustawić gęstość i wysokość mlecznej pianki. Tego typu system jest również najbardziej higieniczny, ponieważ ma funkcję automatycznego czyszczenia.

Utrzymanie ekspresu w czystości jest szczególnie ważne, jeśli przygotowujemy w nim napoje kawowe. Tłuszcz i osad z mleka może osiadać na częściach urządzenia. To nie tylko niehigieniczne, ale może prowadzić do awarii całego urządzenia. Dlatego najlepiej zdecydować się na ekspres, w którym układy hydrauliczne, czyli termobloki odpowiedzialne za zaparzanie kawy i przygotowywanie pianki umieszczone są osobno. Dzięki temu mleko nie ma styczności z mechanizmem, a osad po nim można łatwo usunąć.

Ekspres do kawy z funkcją czekolady, herbaty i kawy mrożonej

Gorąca czekolada lub kakao, różne rodzaje herbat czy kawa mrożona z ekspresu ciśnieniowego – czy to możliwe? Czy urządzenie, które służy przede wszystkim do zaparzania kawy, może sprostać wymaganiom wszystkich domowników, nawet tym najmłodszym? Jeśli zależy nam na tak dużej różnorodności, powinniśmy zwrócić uwagę na menu dostępne w danym urządzeniu. Te najnowocześniejsze potrafią już przygotować napoje, które trafią w gusta każdego. To ogromna oszczędność czasu, kiedy możemy przy pomocy jednego ekspresu zrobić kawę dla zapracowanych rodziców, gęstą czekoladę dla dzieci czy napar dla wielbicieli herbaty. Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy szukamy urządzenia do zadań specjalnych?

Ile kosztuje dobry ekspres? Dowiedz się, co wybrać do 1500 zł, 3000 zł i więcej >>

Przy tak szerokim repertuarze napojów szczególnie ważny jest intuicyjny sposób obsługi urządzenia oraz zastosowane ułatwienia, które pomogą nam w wyborze i zaprogramowaniu wszystkich parametrów. Czytelny wyświetlacz oraz łatwy w obsłudze panel pozwoli zaoszczędzić czas oraz nie sprawi trudności żadnemu z użytkowników. Warto również zwrócić uwagę na ekspresy, które pozwalają na zapisanie profili tak, aby za jednym przyciśnięciem guzika każdy z domowników mógł przygotować swoje ulubione espresso, latte, herbatę, gorącą czekoladę czy spienione mleko. W niektórych urządzeniach obsługa oraz zaprogramowanie profilu jest dodatkowo ułatwione dzięki specjalnej aplikacji, łączącej się z ekspresem. Koniecznych ustawień możemy dokonać zdalnie, siedząc wygodnie na kanapie.

ekspres z funkcją przyrządzenia czekolady, kawy mrożonej i herbaty

Co potrafią ekspresy do kawy z najbardziej rozbudowaną propozycją menu? Zaawansowane technologicznie urządzenia mają funkcję, która dopasowuje się do specyfiki każdego napoju: od kaw mrożonych przygotowywanych specjalnym mieszadłem, gorącej czekolady o różnym stopniu gęstości, spienionego ciepłego lub zimnego mleka, po różne rodzaje herbat zaparzonych w idealnie dobranych temperaturach. Stworzenie takich smakowych kreacji umożliwia specjalna karafka z wymiennymi, obracającymi się z różną prędkością mieszadłami. Z tego typu ekspresem wszystkie marzenia o perfekcyjnym, skrojonym według potrzeb napoju zostaną spełnione.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze

Anonimowy użytkownik

Jakbyście siedzieli w mojej głowie i wiedzieli nad czym się zastanawiam :)
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Dobrze opłacona reklana firmy De Longhi. Polecam przejść się w weekend do dowolnego Media Markt czy Saturna, gdzie spróbować będziemy mogli kawy z różnych ekspresów. Zapewniam, że są ekspresy, które patrzą lepszą czarną niż De Longhi.
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

...i kosztują połowę mniej 😜
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Mam Gaggia, najlepsze coffee machine
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Mam i uwielbiam :)DE LONGHI :)
  • Dodano rok temu

Anonimowy użytkownik

Ze dwa klocki w górę?
  • Dodano rok temu
Do takiego ekspresu warto zadbać o dobór właściwych ziaren. Moimi faworytami są mieszanki proponowane przez palarnię www.coffeenation.pl naprawdę warto się zapoznać z ich ofertą.
  • Dodano 11 miesięcy temu