Kuchnia otwarta na salon – jak dobrać dodatki?

Jednym z długo utrzymujących się trendów w aranżacji wnętrz jest łączenie kuchni z salonem. Projektanci stawiają na takie otwarcie przestrzeni dziennej, by optycznie ją powiększyć i dać mieszkańcom wrażenie przestrzeni nawet przy niewielkich metrażach. Takie rozwiązanie ma swoje zalety – zbliża do siebie domowników i sprawia, że częściej przebywają w tym samym pomieszczeniu.

Jak urządzić kuchnię połączoną z salonem? Warto zadbać o zachowanie spójności stylu, tak by strefa jadalna, kuchenna i wypoczynkowa tworzyły całość, a nie wyglądały jak oddzielne pokoje. Jak tego dokonać? Poprzez odpowiedni dobór kolorów, dodatków i sprzętów.

kolorowe dodatki do kuchni

Jak dobrać kolory do otwartej kuchni?

Gdy decydujemy się na otwarcie kuchni na salon, by zyskać dodatkową przestrzeń i optycznie ją powiększyć, oczywistym wyborem mogą się wydawać białe lub bardzo jasne ściany. Nadają bowiem wrażenia jeszcze większej przestronności, jasności i lekkości. Jednak taka kolorystyka bywa mało praktyczna w miejscach, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki. Stąd coraz większa popularność szarości. Popielate ściany nie przytłaczają wnętrza i są na tyle uniwersalne, że można je łączyć z ciemnymi i jasnymi meblami. Nadają się i do przestrzeni kuchennej, i wypoczynkowej oraz pasują do wielu stylów. Występują też w bogatej palecie odcieni – zarówno ciepłych, jak i zimnych, dzięki czemu każdy może dobrać taką szarość, która będzie mu najbardziej odpowiadać.

Co z ciemnymi i jaskrawymi kolorami? Tu należy działać nieco ostrożniej. Jeżeli wnętrze uzyskane z połączenia przestrzeni salonowej i kuchennej nadal jest nieduże, to czerń, czerwień, bordo, brąz czy granat przytłoczą je i optycznie pomniejszą. Podobnie stanie się, gdy nasza kuchnia otwarta na salon jest słabo oświetlona. Wówczas ciemne barwy sprawią, że będzie wydawała się ponura, smutna i ciasna. Ciemne i wyraziste odcienie można jednak z powodzeniem stosować jako akcent kolorystyczny łączący przestrzenie o różnej funkcjonalności. W strefie kuchennej taka ściana będzie ładnie kontrastować z jasnymi kafelkami i meblami, a jednocześnie pozostanie funkcjonalna. W sferze wypoczynkowej doda nastrojowości miejscu, w którym przesiadujemy wieczorami. Jeśli pozostałe ściany wciąż będą jasne, nie przytłoczy to przestrzeni, tylko ją urozmaici. Będzie zwracać uwagę i dodawać wielowymiarowości i charakteru.

A co, jeśli chcemy zastosować ciemny kolor na wszystkich ścianach? Wówczas warto zdecydować się na jasne dodatki i meble oraz jak najwięcej dodatków odbijających światło – metalicznych, kryształowych i lustrzanych. Odpowiednio zrównoważą one ciemne tapety lub farbę.

Harmonia kolorów i faktur nie musi oznaczać nudy – akcenty kolorystyczne i wzory

Łącząc salon z kuchnią, trzeba zachować ten sam styl i kolorystykę w każdej ze stref pomieszczenia. Jednak taka harmonia nie musi oznaczać nudy i monotonii. Wnętrze można urozmaicić i jednocześnie spoić, stosując:

  • mocny akcent kolorystyczny na ścianach i w dodatkach

Jeśli wybierzesz jedną akcentową barwę, nie musisz stosować wszędzie identycznych odcieni. Poduszki i zasłony mogą się od siebie nieco różnić. Lekka różnica odcieni nada wnętrzu głębi i oryginalności. Ważne jednak, by zachować te same tony – ciepłe lub zimne. To pozwoli utrzymać spójność i wrażenie harmonii.

Możesz też zastosować dwa różne kolory akcentowe zarówno podobne do siebie (przykładowo zieleń i żółć), jak i kontrastujące ze sobą (np. niebieski i czerwony). Pamiętaj jednak, że wybranie trzech i więcej kolorów może dać wrażenie nieporządku i pomniejszenia przestrzeni (szczególnie w małym pomieszczeniu).

kuchnia z salonem

Przy dobieraniu dodatków w kolorach akcentowych zwróć uwagę nie tylko na część wypoczynkową i jadalną, ale również na samą kuchnię. Tu trudniej jest urozmaicić przestrzeń barwami, bo stosuje się mniej akcesoriów tekstylnych. Zawsze jednak możesz dopasować wyróżniający się kolor kafelków, ściereczek i drobnych detali (np. uchwytów do szafek). Warto też kupić sprzęty AGD, np. toster, czajnik elektryczny i ekspres do kawy w tej samej akcentowej barwie, która odpowiada zasłonom, poduszkom i dekoracjom w części wypoczynkowej i jadalnej. To powiąże wszystkie strefy pomieszczenia ze sobą i sprawi, że będą tworzyły harmonijną całość. Efekt będzie najbardziej estetyczny, jeśli sprzęty będą pochodzić z tej samej serii.

Wybierz toster i czajnik De’Longhi w akcentowym kolorze do swojej kuchni>>
  • wzory i desenie

Chcąc spoić ze sobą przestrzeń w kuchni z salonem, możesz też zastosować najróżniejsze wzory. Ostatnio popularne są marokańskie tapety i kafelki, ale również wzory graficzne, kwiatowe i motywy liści. Dlaczego warto wybrać takie akcenty? Desenie mogą skutecznie powiększyć przestrzeń, np. poziome paski wydłużą optycznie ścianę, a małe wzory, takie jak kropki i zygzaki, wizualnie powiększają przestrzeń i pogłębiają wrażenie wielowymiarowości. Z kolei elementy roślinne dodają romantyczności, przytulności i lekkości pomieszczeniu. Trudno jest je jednak powielić w samej strefie kuchennej. Receptą może być tu wykorzystanie np. pastelowych sprzętów AGD z serii DeLonghi Argento Flora, które także są delikatne i pasują do romantycznego designu. Jeśli kolorystyką będą odpowiadały kwiatowym dekoracjom w części salonowej lub jadalnej, nadal pozostaną spójne z całą stylistyką.

  • metaliczne dodatki i wyróżniające się faktury

Połączenie ze sobą różnych stref w kuchni otwartej na salon niekoniecznie musi się odbywać z użyciem koloru. Możesz zachować monochromatyczny i czysty wygląd pomieszczenia, umieszczając w nim tylko dekoracje i akcesoria, które są metaliczne i z efektem lustrzanym. Takie detale ładnie błyszczą i gwarantują efekt wizualnego powiększenia przestrzeni i rozjaśnienia wnętrza. Bardziej kryształowe i zdobne dodatki sprawdzą się w aranżacjach typu glamour, z kolei takie o surowym i metalicznym wyglądzie mogą nadawać industrialnego i nowoczesnego szyku. Chromowane i błyszczące elementy można też łatwo powielić w samej części kuchennej (np. poprzez wykończenie szafek i sprzętów AGD).

kuchnia połączona z salonem

Podobny efekt spójności uzyskasz też dzięki ciekawym fakturom. Nie tylko będą urozmaicały monotonną kolorystykę, ale również nadadzą głębi i wielowymiarowości całemu pomieszczeniu. Szczególnie popularne są obecnie wypukłe wzory w stylu diamentu (złożone z małych trójkącików, które pod różnym kątem różnie odbijają światło). Wyglądają ekstrawagancko i nowocześnie. Pasują zarówno do surowych, jak i pełnych przepychu wnętrz. Motyw diamentowej faktury możesz wykorzystać np. na niektórych frontach szafek w kuchni i powielić go na meblach w części salonowej lub w dodatkach takich jak wazony, ramki na zdjęcia i abażury lamp. Do tego do części kuchennej warto dobrać też małe sprzęty AGD z serii DeLonghi Brillante z obudową o fakturze diamentu.

kuchnia otwarta na salon

Przy planowaniu wnętrza łączącego w sobie funkcje wielu pomieszczeń pamiętaj, by trzymać się spójnej stylistyki i jednego dominującego motywu. Dzięki temu unikniesz wrażenia bałaganu i przesady. W kuchni i salonie spędzasz najwięcej czasu w ciągu dnia, więc te przestrzenie powinny cieszyć oko i być dla ciebie w pełni komfortowe.

>> De'Longhi <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze