Weekendowe okazje! Stoliki do -60% ☕
Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Trend: Nowoczesna architektura, czyli modne życie w stodole

Były już dworki i lofty, teraz na czasie są nowoczesne domy przypominające stodoły. Wbrew temu ze skromnym budynkiem gospodarczym nie mają jednak zbyt wiele wspólnego.

W architekturze, jak w innych dziedzinach, moda się zmienia. Co prawda, rzadziej niż np. w przemyśle odzieżowym, ale trudno się temu dziwić – długi czas budowy i jej koszt nie zachęcają do eksperymentów. Dla większości inwestorów dom to wciąż największy wydatek w życiu, w cenie są więc rozwiązania ponadczasowe. Kilkanaście lat temu popularne było nawiązywanie do tradycji szlacheckiego dworku i tzw. stylu narodowego. Pamiątką po tym okresie są wciąż liczne budynki z gankiem i kolumnami od frontu. Na zasadzie kontrastu trzeba się było spodziewać powrotu prostszych i bardziej zwartych form. Rzeczywiście, stopniowo zaczęły pojawiać się ”kostki” i domy z płaskim dachem, a w ślad za nomi (od ok. 2010 r.) coraz więcej domów o bryle przypominającej wiejskie zabudowania.

Malutki 5

Malutki 5

4449 zł 4849 zł
Aruba

Aruba

4149 zł 4549 zł
Cytrus 6

Cytrus 6

4949 zł 5349 zł
Sej-pro 036 energo

Sej-pro 036 energo

4997 zł

Cechy współczesnej stodoły

Podobnie jak pierwowzór, dom ma prostą bryłę bez wykuszy czy balkonów. Wydłużony budynek można wznieść na wąskich, niewielkich działkach. Jeśli ściana od strony ulicy jest pozbawiona okien, dom najlepiej usytuować możliwie blisko granicy, powiększając w ten sposób ogród. To atut ważny zwłaszcza dla właścicieli małych działek w gęstej zabudowie. Brak balkonów i ogranicza ryzyko powstania mostków cieplnych, niewielka powierzchnia ścian zmniejsza straty ciepła, a to zapowiada niewielkie koszty eksploatacji. Na stromym dachu nie zalega śnieg, a woda spływa szybko, ryzyko zawilgocenia jest więc niewielkie.

Nudny? Ani trochę!

Uproszczenie formy sprawia, że zasadniczy zarys większości domów – stodół jest zbliżony. Nie znaczy to jednak, że budynki te są podobne do siebie i monotonne. Przeciwnie, architekci uzyskują bardzo różne efekty, łącząc materiały o kontrastowej kolorystyce i fakturze: blachę tytanowo-cynkową, tynki, drewno i cegłę z odzysku, kamień. W domach z dachami bezokapowymi podział na płaszczyznę dachu i ścianę nie musi mieć odbicia w zastosowanych materiałach.

nowoczesne stodoły

Black&white

Koziej Architekci zaprojektowali Dom czarno-biały, w którym czarne elewacje pokryte są opalanym drewnem, co daje wrażenie zwartej, mocnej bryły. W tej samej pracowni powstał też projekt Domu z Centrum Jogi, w którym dolna połowa elewacji pokryta jest białym tynkiem, a górna i połacie szarą blachą.

projekt domu typu stodoła

Zrobiony na biało

Dom Biały projektu Z3Z Architekci w całości pokryty jest jasną elewacją, tylko w niszach odsłania się deskowanie w naturalnym kolorze drewna. Dwuspadowy dach wysunięty jest tak daleko przed elewację, że mieści się pod nim duży taras wielkości salonu. Takie otwarte pomieszczenie łączy płynnie ogród z wnętrzem domu, a okap chroni mieszkańców przed letnim słońcem.

Z przeszkleniami

Efektowny wygląd budynku można podkreślić przez rozmieszczenie otworów okiennych. Okna połaciowe, modne w ostatnich latach przeszkolone narożniki i panoramiczne szyby dają projektantom duże możliwości. Duże tafle szkła kojarzone są często z nowoczesną architekturą, projektanci współczesnych stodół chętnie zestawiają panoramiczne szyby z naturalnymi materiałami.

dom typu stodoła projekty

Dosłownie i w przenośni

Na marginesie trendu są jeszcze rewitalizacje. Marzenie o własnym niezwykłym domu można spełnić, przekształcając prawdziwy budynek gospodarczy w dom. To trudne i kosztowne zadanie, zwłaszcza jeśli nie chodzi o domek letniskowy, tylko o miejsce do życia na stałe. Choć temat budzi zainteresowanie potencjalnych mieszkańców i architektów, zwykle nie wychodzi poza stadium wizualizacji.

Liczbę nowych ”stodół” trudno oszacować, sięga zapewne kilku tysięcy. To w skali kraju niewiele, w samym tylko 2015 roku według statystyk GUS oddano do użytku przeszło 64 000 domów jednorodzinnych. Za to w serwisach i prasie architektonicznej takie domy mają silną reprezentację, a to może wpłynąć na zainteresowanie kolejnych inwestorów. Tym bardziej, że taka forma budynku faktycznie ma wiele zalet.

Treść artykułu pojawiła się w serwisie dzięki uprzejmości dom.wp.pl. Autor tekstu: Krzysztof Zięba.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności